Wpis z mikrobloga

Cześć, czy możecie doradzić jakąś kamerkę (ok. 1000zł) do nagrywania w warunkach domowych blisko ustawionych obiektów? (tak na 10-15cm) Mam GoPro Hero Black 5 ale obraz nie jest zbyt ostry. Zamówiłem SJCAM S8 Pro ale nie wiem czy będzie lepiej. Może jakieś nowe GoPro lub DJI? A może zamiast typowej kamerki sportowej jednak coś innego?
#gopro #kamera #video #sjcam
  • 16
@kj5: mój xiaomi mi 9 se ma spore problemy z łapaniem ostrości na teleobiektywie wideo niestety. Nie wiem ile musiałbym wydać na nowy telefon aby było lepiej. Pewnie 2k.
@grykom: chodziło mi jakie obiekty.
Jeśli coś w stylu tego Batmana to polecam jasne/ciemne tło (ręcznik może być) ciemnia w pokoju i lampkę biurkowa (ja używam lampki LED z Ali za £5)
Wtedy nawet byle kamerka nagrasz.
Dobrze jest tez mieć obrotowy podest aby nie brać tej figurki do ręki tylko trzymać ja stałe w jednym miejscu.
Możesz tez poszukać jakiegoś aparatu byle nagrywał w 1080p i miał min matryce 3/4.
@paaszczaktaxi: @kj5: zweryfikowałem jeszcze raz potrzebę korzystania z obiektywu tele - korzystałem z niego bo był sporo 'wygodniejszy' od normalnego obiektywu. Głównie pod względem fizycznego rozmieszczenia telefonu, oświetlenia, samego obiektu itd - można było to wszystko trzymać blisko siebie.
Trochę pokombinowałem i udało mi się ustawić wszystko trochę dalej ale nadal w miarę wygodnie podczas nagrywania. Efekt z obiektywem 1x (zamiast 0.6x przy tele) jest już dla mnie bardzo satysfakcjonujący
@grykom: większą moc lamp potrzebujesz do tego aby móc światło bardziej zmiękczyć jednocześnie nie tracąc na outpucie. Nie wiem czym świecisz (pewnie softboxy) ale pokombinuj z odbijaniem światła (bounce) albo dodatkową warstwą zmiękczania (diffusion). Wydaje się że od dołu nic ci nie świeci, prosty biały kawałek styropianu zrobi różnicę. Ultra miękkie światło daje połączenie dyfuzji + odbicie ale do tego to już trzeba mieć mocne lampy

a oprócz tego to gituwa
@kj5: dzięki, zawsze warto poczytać kogoś kto się zna bardziej ode mnie :)
Obecnie mam dwie takie żarówki w wersji 20W:
https://www.quadralite.pl/lampy-led-akcesoria/zarowki-led/379-led-light-bulb
i dzisiaj dojdą do mnie te same ale 40W i zobaczę czy warto je zostawić (dwie sztuki to koszt ok. 130zł)
Cała konstrukcja to dwa softboxy DIY w formie kartonu oklejonego w środku folią + zmiękczone bibułą. Zdjęcie w załączniku ;)
Spróbuję z styropianem bo mam takie małe kawałki,
grykom - @kj5: dzięki, zawsze warto poczytać kogoś kto się zna bardziej ode mnie :)
...

źródło: comment_1617781807vc9OPENJjzs8FK1cbqVRyM.jpg

Pobierz
@grykom: plusik za diy, fajnie że działasz z tym co masz :) bibułę możesz wymienić na papier dyfuzyjny Lee 216 - to defacto standard na planach i bardzo fajnie zmiękcza światło

Jeśli chodzi o bounce - możesz to nawet położyć/przykleić pod/nad lampami - nie jest to idealne ustawienie ale poza kadrem i zawsze coś tam wypełni. Sugerowałbym odsunięcie trochę stolika od ściany - zrobi się lepsza separacja pierwszego planu od tła.
@kj5: no to jak wrócę z pracy to będę miał kilka zadań:
1. czy nowe żarówki wejdą w ogóle w moje diy kartony bo z tego co widzę są sporo większe od poprzednich ;)
2. czy dam radę odsunąć stolik od ściany (ale wydaje mi się, że przykręcałem)
3. zmierzyć ile arkuszy polecanego przez Ciebie papieru zakupić

dzięki za rady raz jeszcze :)
@kj5: jestem już po pierwszych testach - zakupiłem dwa arkusze papieru Lee 216 (dojdą jutro, w piątek testy), doszły też żarówki - są gigantyczne w porównaniu do tych 20W i cięższe na tyle, że lampki mają problem by je utrzymać ;) Jeżeli je zostawię* to będę musiał pomyśleć nad solidniejszą konstrukcją.

*a zastanawiam się bo różnica 20W vs 40W owszem jest ale nie taka jak myślałem, że będzie. Pewnie telefon odgrywa