Wpis z mikrobloga

  • 7
660 + 1 = 661

Tytuł: Rozjemca
Autor: Brandon Sanderson
Gatunek: fantasy
Ocena: ★★★★★★★

Moja 4 książka Sandersona w uniwersum Cosmere i 2 związana (może nie tak mocno, ale jednak) z Archiwum Burzowego Światła.
Tym razem poznajemy losy królestwa Hallandren, żyjących w nim bogów, króla-boga Suseborna, oraz z pozoru zwykłych ludzi - siostry księżniczki Siri i Vivennę oraz Vashera tajemniczego zabójcę. Hallandren to królestwo kolorów (w przeciwieństwie do szarej ojczyzny Siri i Vivenny), którego klejnotem jest T’Telir, zamieszkane przez bogów.

Kolory napędzają magię Hallandren, opartą z jednej strony na barwach, z drugiej na biochromatycznych oddechach. Bogowie żywią się tymi ostatnimi i co tydzień przyjmują ofiary z oddechów ich poddanych. Królestwo stoi u progu wojny z rodzinnym królestwem Vivienny i Siri, by ratować swoich poddanych, ojciec sióstr decyduje się podpisać traktat pokojowy, na mocy którego wyda jedną z nich za mąż za króla bogów Suseborna. Do tej roli przez 20 lat przygotowywana była Vivienna, natomiast w ostatniej chwili ojciec zmienia zdanie i wysyła w jej miejsce Siri, która nigdy nie była szkolona do zostania królową.

Jest to niestety najsłabsza książka Sandersona jaką czytałem, choć po raz kolejny zostałem przytłoczony fantastycznym uniwersum i barwnymi, wyrazistymi bohaterami. Książka napisana jest bardziej w stylu Elantris niż Drogi królów, a szkoda, bo ta druga była dla mnie zdecydowanie lepsza.
Kolejną wadą jest trochę brak logi bohaterów, chyba największy u Vivienny, jej siostra zostaję żoną króla, a ona rusza jej na pomoc i co robi?
Szlaja się po mieście z miejscowymi opryszkami przez kilka tygodni, nie godzin, czy dni, tygodni.
To może stara się dowiedzieć co u niej?
Gdzie tam, nie przypomniam sobie fragmentu, który mówiłby, że stara się w jakikolwiek sposób dowiedzieć o losach siostry.
Może nie jest to wada, która dyskwalifikuje tą książkę, ale mimo wszystko razi to w oczy.

Nie zrozumcie mnie źle, dalej jest to wybitny Sanderson (mistrz kreowania bohaterów i światów), ale jak na jego standardy jest to słabsza książka. Dałbym jej 7,5 gwiazdki, ale że ograniczamy się do całych - dostanie 7.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
27/100
#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #hyperion
Pobierz ali3en - 660 + 1 = 661

Tytuł: Rozjemca
Autor: Brandon Sanderson
Gatunek: fantasy...
źródło: comment_1617639452uRRLv0HsgnAKU3cdX73BM0.jpg
  • 2
@LibertyPrime: Chodziło mi oczywiście o to, że nie jest to część cyklu ABŚ, a jedynie książka, która wprowadza do niego pewne wątki będąc jednocześnie częścią innego cyklu cyklu - Siewcy wojny.