Wpis z mikrobloga

Witam, mam kilka pytań dotyczących rozliczenia się z podatku od zysków kapitałowych (pit-38), a mianowicie:
1. W części E, PIT-38, w wierszu 1 są: "Przychody wykazane w części D informacji PIT-8C", czyli jeśli Trading212 nie wysyła PITu 8-C, uzupełniam tylko drugi wiersz gdzie są: "Inne przychody"?
2. Czy ktoś rozliczał się już z konta CFD na Trading212 (chodzi mi głównie o przeliczenie łącznego przychodu i kosztów uzyskania przychodu)? Jest to potrzebne przy rozliczaniu PITu, a Trading212 obecnie jedynie z konta INVEST daje całe zestawienie obrotów, które można łatwo wrzucić na #kalkulatorgieldowy i mamy policzone. Czy zostaje jedynie opcja ręcznego przeliczania każdej transakcji na złotówki po kursie NPB w danym dniu?
3. Czy jest możliwość ominięcia ww. uzupełniania wierszy z łącznego przychodu i kosztów uzyskania przychodu, wpisując jedynie jaki osiągnęło się przychód (przychód jest fajnie rozpisany i wystarczy dodać do siebie wszystkie kwoty, a z tym łącznym kosztem uzyskania przychodu może być trochę zabawy..)?
4. Czy jest może opcja żeby t212 wysłało do nas takie zestawienie transakcji z konta CFD, jak to wygląda na koncie INVEST (tak wiem, że na pocztę dostaje się dzienne i miesięczne zestawienie obrotów, ale wszystko i tak trzeba ręcznie liczyć)
5. Co jeśli źle wyliczę podatek i zapłacę sumę większą niż powinienem?

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi! Pozdrawiam

#trading212 #t212 #gielda #podatki
  • 12
  • Odpowiedz
@theo98: 2. nie rozumiem, przychód to kwota po sprzedaniu papieru, koszty to kwota zakupu papierów, o jakich kosztach mówisz? Dochód w tym momencie to odjęcie jednego od drugiego i to stanowi podstawę opodatkowania.

Przykład jakiegoś starego pitu. Otwarta pozycja za 9261,56, sprzedana za 10060,44, dochód to 798,88 i od tego 19%.
CFD rozliczasz dokładnie tak samo.

Chociaż mogłem źle zrozumieć problem.
Chalaballa - @theo98: 2. nie rozumiem, przychód to kwota po sprzedaniu papieru, koszt...

źródło: comment_1616973920xxL9LytNZukKmSwrJpynhE.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Chalaballa no ok, dzięki za wyjaśnienie. Czyli trzeba będzie wszystkie transakcje z CFD liczyć ręcznie... (Do tego ogarnąć kurs dzienny NBP dolar/pln).
  • Odpowiedz
@theo98:@Chalaballa:
1. Tak
2. Aplikacja ma "pod spodem kursy" więc jeśli wprowadzisz pozycję manualnie do aplikacji w walucie obcej na zakładce CFD będzie dobrze. Kombinuję obecnie wyciąganie pozycji CFD z Trading212 poprzez skrypt Javascript, który trzeba odpalić w konsoli przeglądarki. Niestety nie da się tego zrobić bezpośrednio przez moją aplikację. Spróbuję go opublikować za kilka dni.
3. Nie, chyba, że wszystko miałeś tylko i wyłącznie w PLN.
4. Niestety nie, pisałem
  • Odpowiedz
@pur3pwnage: policzyłem tam na tym kalkulatorze giełdowym to CFD tak jak pisałeś, żeby pozycje ręcznie pododawać i na 78 transakcji policzyło praktycznie idealnie bo zaledwie kilka groszy więcej jest tylko różnicy. Myślałem że większy z tym problem będzie (bo myślałem że tam nie ma kursów dziennych z NBP), ale dobrze że napisałeś bo dużo mi pomogłeś ;) pozdro
  • Odpowiedz