Wpis z mikrobloga

Grzechy katolickie w małżeństwie:

- nie czytać żadnych książek katolickich o małżeństwie
- nie dążyć do stworzenia wspólnej kasy - nie uzgadniać budżetu i głównych wydatków - nie nazywać ich "nasze"
- żądać od współmałżonka drobiazgowych rozliczeń w atmosferze nieufności i podejrzeń,
- wyznawać i uprawiać autonomię seksu
- nie szukać rady duszpasterza w sprawach moralnie wątpliwych,
- stawać się źródłem pokus dla męża lub żony
- celowo oddalać się często lub na długi czas z domu (delegacje, wczasy, wyjazdy za granicę)
- grozić rozwodem i podejmować kroki ku rozwodowi,
- nie widzieć w "rozwodzie", pomijając stronę społeczno-wychowawczą, także wielkiego zła moralnego,
- nie modlić się i nie pokutować za grzechy swego współmałżonka,
- bez bardzo ważnych powodów wykluczać rodzicielstwo,
- bez ważnych racji zwlekać z rodzeniem dzieci
- bez bardzo ważnych racji ograniczać do minimum ilość dzieci (1 - 2)
- nieodpowiedzialnie, bez ważnych powodów pozostawać przy jednym dziecku, nie biorąc w rachubę trudności wychowawczych i jego przyszłego losu (choroba "jedynactwa"),
- podejmować akty małżeńskie w stanie nietrzeźwym
- nie znać etycznych sposobów regulacji poczęć (wstrzemięźliwość okresowa - metoda termiczna),
- nie liczyć się w pożyciu z tymi metodami,
- nosić w sobie i rozsiewać wokół uprzedzenia do tych metod,
- rozsiewać uprzedzenia do encykliki Humanae vitae bez przestudiowania jej treści,
- nie liczyć się w ogóle w poglądach i praktyce z nauką Kościoła w tej dziedzinie,
- nie akceptować z radością nawet dziecka "niechcianego",
- stosować w pożyciu nieetyczne środki regulacji poczęć (antykoncepcję mechaniczną, farmakologiczną, pigułki),
- dopuszczać zamiar zniszczenia poczętego dziecka,
- godzić się na zabójstwo człowieka nienarodzonego,
- aprobować i pochwalać takie zbrodnie,
- decyzjach pozytywnych i negatywnych kierować się tylko wskazaniami i radami lekarza - nie liczyć się z etyką katolicką,
- w sytuacjach moralnie wątpliwych omijać duszpasterza i katolicką Poradnię Rodzinną,

na podstawie książek "Rachunek sumienia człowieka dojrzałego" i "Rachunek sumienia małżonków chrześcijańskich" autorstwa ks. Aleksandra Zienkiewicza.

http://www.wujek.wroc.pl/index.php/rekolekcje/30-rozszerzony-rachunek-sumienia, mirror

#bekazkatoli #bekazprawakow #chrzescijanstwo #katolicyzm #neuropa #4konserwy #kosciol #grzech #grzechy #rachuneksumienia
  • 21
  • Odpowiedz
@RandomowyMetal: ja jestem pierwszak i wiem o czym piszesz @selawi: nie ma reguł, jeśli rodzice są świadomi to postarają się unikać takich konsekwencji dla jedynaka, a jak @RandomowyMetal: wspomniał, kolejność urodzenia się wśród rodzeństwa również ma swoje małe horrorki w postaci innych cech charakteru tym spowodowanych
  • Odpowiedz
  • 0
@R187 Ten pan z filmiku inaczej postrzega naukę kościoła. Na swoich zasadach.. Mój proboszcz nie zgadza się z biskupem w wielu kwestiach i robi inaczej niż ten nakazuje to znaczy, że nie jest katolikiem? Z Kościołem trzeba zgadzać się tylko w sprawach dogmatycznych, wygłaszanych przez papieża ex catedra. Możesz nie wierzyć we wszystkie objawienia, cuda, ogłoszenie kogoś świętym, nie mówiąc już o jakiś pozycjach literackich szeregowego księdza,. a dalej katolikiem będziesz.
  • Odpowiedz
@meres: To jakim prawem jakiś ksiądz głosi co jest grzechem, jeśli nie ma to oparcia w tym, co obowiązuje katolików jako grzech? Gdzie jest oficjalna lista grzechów?
  • Odpowiedz