Wpis z mikrobloga

Ostatnio za każdym razem jak próbuję coś sprzedać na olx to trafia się ktoś kto próbuje mnie wydymać i myśli że kliknę w te powalone linki...
Da się gdzieś to zgłosić żeby miał problemy?
Polski numer z Orange więc jak nie rejestrowany na słupa to do namierzenia.
#phishing #olx #cyberbezpieczenstwo
Kurfelagus - Ostatnio za każdym razem jak próbuję coś sprzedać na olx to trafia się k...

źródło: comment_1616594332Vs8kVdnbqUBafmUru7rE0e.jpg

Pobierz
  • 105
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

O co chodzi z tym scamem?


@matka_boska_w_klapie:

Sposób stary jak internet. W skrócie: scammer wysyła ci link, który na pierwszy rzut oka wygląda jak link do OLX, ale przyjrzyj się adresowi - nie jest to adres w domenie .olx.pl, jedyne co z OLX ma wspólnego to frazę olx w
  • Odpowiedz
@Cesar_Vialpando: to jest uśmieszek, wynika to z tego że dwukropek w rosyjskim układzie klawiatury jest pod klawiszem 6 i jest po prostu w #!$%@? niewygodnie do niego sięgać więc piszą sam nawias
  • Odpowiedz
@Kurfelagus: Nie dawaj numeru telefonu w ogłoszeniach to nie będą do ciebie ruski pisać, bo olx ich automatycznie wytnie z czatu.

Numer możesz podać na czacie jak już np. umówisz się na odbiór osobisty.

Ja tak robię i zero scamów na koncie. Komunikator zewnętrzny + olx = rusek-naciągacz na 99%.
  • Odpowiedz
@Kurfelagus: Gdyby olx był dobra firmą z dobrymi programistami to by mógł dać listę adresów nazw które strona przyjmie a których nie w wiadomościach i byłyby blokowane.
  • Odpowiedz
@Kurfelagus: Mieszkam w UK i tu z scamerami jest jeszcze gorzej.
W PL raz na jakiś czas przychodził jakiś SMS z podejrzanym linkiem, ale nie przypominam sobie żebym dostała scamerskie telefony, a jeżeli już to na pewno nie w takiej ilości, a w UK dzwonią tak co 2 dni. Chyba że coś się zmieniło w PL.

Oszuści są tutaj serio wyrafinowani, że raz się nawet prawie nabrałam. To było akurat chwile po wysłaniu wniosku o ubezpieczenie zdrowotne i po jakiś 2 tyg telefon, że mój numer ubezpieczenia został coś tam wstrzymany, podaj swoje dane. I #!$%@? bym się prawie nabrała, ale coś mnie olśniło, że nie zadzwonił człowiek tylko jakiś robot. Domyślam się, że to był zbieg okoliczności, że zadzwonili akurat chwile po mojej aplikacji o ubezpieczenie. Serio, uważam się za świadomą młodą osobę, ale jak mają sobie radzić osoby 50+ albo mniej ogarnięci ludzie, którzy mogą nie do końca to ogarniać??

Na samym początku, jak pracowałam przez agencję, kilka dni przed wypłatą telefon z "agencji", że muszą potwierdzić moje dane do wypłaty. I prawie mnie mieli. Zorientowałam się po podaniu daty urodzenia, że po #!$%@? agencji moje dane skoro
  • Odpowiedz