Wpis z mikrobloga

Test PCR / antygenowy dla ozdrowieńców - fałszywie dodatnie wyniki / niejednoznaczne

Hej, jesteśmy z żoną ozdrowieńcami (chorowaliśmy objawowo w październiku). Musimy w niedługim czasie ze względu na zagraniczną podróż robić test na covid. Z rozmów ze znajomymi ze służby zdrowia wynika, że nawet kilka miesięcy test PCR dla takich osób jak my może pokazać wynik niejednoznaczny (raczej nie pozytywny, ale kto wie - generalnie m.in dlatego wycofali się z konieczności negatywnego wyniku do zwolnienia osob chorujących). Czy wiecie może jak wygląda kwestia z testami antygenowymi, czy one są bardziej "bezpieczne" dla nas i nie ma ryzyka fałszywego wyniku? Zwrócić uwagę na jakieś parametry testów antygenowych? Czy testy PCR 5 miesięcy po zakażeniu w praktyce też mogą być na tyle czułe żeby pokazać nieprawdę? Jeśli ma to jakieś znaczenie, to mamy 5 miesięcy po chorobie nadal dużo przeciwciał. Może jakimś cudem ktoś będzie mógł pomóc lub wskazać jakieś rzetelne dane, bo trochę się boimy że wyjdzie pozytyw i będzie problem :)

#koronawirus #covid19 #epidemia #medycyna #wirus #pytaniedoeksperta
  • 8
@wrzesien: Właśnie mam od kilku zaufanych osób info, że jak już robić test musimy, to antygenowy i taki możemy zrobić, więc taki zrobimy :D Tylko niestety nie znam nikogo, kto jest ozdrowiencem i robił antygen, albo np z autopsji lub znanych mu badań mógłby mi powiedziec, że to ryzyko w naszym przypadku jest małe. Z antygenami po takich przypadkach jak Muska z kolei ma się wrażenie że to rosyjska ruletka. My
Dzięki za pomoc! Cholerka w 10 minut tak konstruktywne odpowiedzi. Test antygenowy w naszym przypadku jest też możliwy, więc ciśniemy antygen, jako backup aktualne wyniki stwierdzające przeciwciała gdyby coś poszło nie tak :)
@dkornas: około 2 i 3 tygodnie od zakończenia infekcji miałem robione testy pcr, oba negatywne. Żona identycznie. PCR jest czułym testem, ale wykrywa jedynie aktywną infekcję (czyli moment gdy w komórkach znajduje się RNA wirusa zdolne do replikacji). Poza tym niewiele krajów obecnie akceptuje testy antygenowe.