Wpis z mikrobloga

562 + 1 = 563

Tytuł: Lubelska dzielnica zamknięta
Autor: Tadeusz Radzik
Gatunek: historyczna
Ocena: 6/10

Lublin i Białystok to jedyne ośrodki, gdzie zachowały się dokumenty wytworzone przez miejscowe Judenraty. Opierając się głównie na źródłach lubelskiej Rady Żydowskiej, Tadeusz Radzik opisuje losy lubelski Żydów w czasie okupacji. Książka podzielona jest na 10 rozdziałów. Pierwsze 3 i ostatnie dwa mają charakter bardziej ogólny (rys historyczny i codzienność mieszkańców). Pozostałe w mniej lub bardziej szczegółowy sposób przedstawiają samą radę i poszczególne instytucje funkcjonujące w gettcie lubelskim.
Podstawa źródłowa w przypadku tej książki miała decydujący wpływ na jej kształt, co ma swoje zalety i niestety sporo wad. Najważniejszą z zalet jest sama specyfika tego zespołu archiwalnego, który daje świadectwo codziennego funkcjonowania ludzi w ekstremalnych warunkach. Autor wielokrotnie cytuje opracowywane na potrzeby Judenratu statystyki, które obrazują skalę trudności, z którymi musiała zmierzyć się lokalna społeczność żydowska po wkroczeniu okupanta. Jednak potężnym minusem jest fakt, że autor raczej nie miał pomysłu jak zapanować nad podstawą źródłową i miałem wrażenie, że po prostu dał się nieść kolejnym sygnaturom archiwalnym. Przez to niektóre partie tekstu są całkiem dobre (zwłaszcza rozdział dotyczący pracy przymusowej, który dość dobrze opisuje okupacyjne obozy pracy i nakładane na ludność żydowską obowiązki), inne niestety sprawiają wrażenie chaotycznych i napisanych bardzo pobieżnie, co widać szczególnie w początkowych i końcowych rozdziałach książki (liczne powtórzenia). Poza dokumentami Rady Żydowskiej, autor przywołuje niewiele innych źródeł (przede wszystkim pamiętnik Idy Gliksztajn oraz świadectwa zebrane w Dos Buch fun Lublin), również niewiele jest przywołanych w bibliografii opracowań. W książce zamieszczono również liczne zdjęcia, niestety w większości w bardzo słabej jakości.
Krótko mówiąc, książka ważna, ale dość ciężka w odbiorze. Polecam przede wszystkim ludziom zainteresowanym historią Lubelszczyzny i okupacji.

Wpis dodano za pomocą strony https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter #historia #iiwojnaswiatowa #holocaust #lublin
Pobierz
źródło: comment_1616326875F2IRHUMlq15KYrCqQDi4H6.jpg
  • 1