Wpis z mikrobloga

@Soobak: na pewno procek nie będzie miał aż tyle linii pcie, więc nie będzie pełnej wydajności. Zależy co tam chcesz wsadzić, jak kilkanaście SSD i każdy pałowany 24/7 to trochę słabo.

A swoją drogą ile ty tam chcesz dysków dać? Bo jedna karta np. Dell Perc H310 bez problemu obsłuży 8 prostym kablem fanout na 8x sata, a teoretycznie do 65535 dysków mając inne kable ( ͡° ͜ʖ ͡
@Soobak: tzn 12 na każdą kartę? ( ͡º ͜ʖ͡º)

Jak ZFS to żaden kontroler RAID, tylko HBA. Dell którego podlinkowałem co prawda jest kontrolerem RAID ale można mu wgrać firmware od Lsi i się staje HBA. I kosztuje jakieś 50zł. Na każdej karcie masz 2 porty 8087, więc dwie karty i cztery kabelki i masz 16 portów sata

* disclaimer: te kable są w wersjach forward
@Soobak: w tym wypadku tak, to najprostszy kabelek jaki może być i pasuje do zwykłych konsumerskich dysków. Teoretycznie na jednym sas można podłączyć 65535 dysków, ale wtedy inne kable ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Często są backplane gdzie się wsuwa dyski itd i on bierze np. jeden SAS na ileś dysków
porty 8087


@diogene: Dobra, to ogarnę, a takie pytanie. Ustawiam RAID10, Ma być 12TB na 6dyskach. Czy jakoś tak, zależy od budrzetu,

Ustawiam ten RAID 10, na tych 6 dyskach matematycznie wychodzi że jeden jest awaryjny.

Kontroler w jakiś sposób mnie o tym poinmformuje i moge go wymienić w "locie"?

To znaczy że SAS jest interfacem szybszym? Bo chyba sa dyski SAS
@Soobak: Nie jestem pewien ad szybkość, ale tak kiedyś popularne były dyski SAS np. 12k RPM. Dzisiaj ma to zero sensu, bo SSD na SATA są tańsze i szybsze ¯\_(ツ)_/¯

Przy RAID10 na 12 dyskach*2TB masz używalne 12 TB i może ci paść maksymalnie 6 dysków, o ile tylko po jednym z każdej pary.

Jak używasz ZFS i nie masz RAID sprzętowego to on ci elegancko powie co i gdzie się
@diogene: Czyli jak ZFS wywali błąd że dysk padł, bo robie prywatny serwer, dla wnuków to mogą być jakiekolwiek dyski, wymienie go, to mi sam odbuduje strukturę?
@Soobak: trzeba zrobic zpool replace starydysk nowydysk generalnie. I on odbuduje wszystko w tle

Co jakis czas warto robić zpool scrub żeby przeskanował cały system plików i ew. poprawił błędy, oraz sprawdzać np. zpool status. Ale wiesz, może najłatwiej ci będzie zainstalować OMV czy TrueNas/FreeNas i on to zrobi za ciebie, będzie monitorował, informował, wyklikasz sobie naprawę dysków etc.

I jeszcze jedno, jak będziesz miał mirror dysków np. 2+4 tb,
@diogene: Apropo, moge to wymieniac sekwencyjnie po 2TB że niby mi się psuje, i wymieniam na nowy większy i po ostatnim dysku odbuduje strukturę na większej powierzchni?
@Soobak: 55W, DDR3, brak ECC, po to by wsadzić 8 kart razy np. 8 dysków.. ale ty potrzebujesz dwie karty maksymalnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

imho nie warto się w to pchać. Nie lepiej jakaś energooszczędna płyta + procesor typu Atom z obsługą ECC?

i wymieniam na nowy większy i po ostatnim dysku odbuduje strukturę na większej powierzchni?


@Soobak: tak. A nawet wcześniej, jak np. będziesz