Wpis z mikrobloga

#pytanie #snooker

Jak to jest z tym maksymalnym brejkiem w snookerze w przypadku wolnej bili na samym początku (przy 15 czerwonych)?
Na tę listę https://wst.tv/wpbsa/official-147s/ trafia zawodnik, który ofc uzyska 147 albo 155 (Free Ball)?

Jak przy wolnej bili uzyska brejka z przedziału 147-154, to nie znajdzie się na powyższej liście?

Ciekawi mnie jeszcze jedno, czy jak zrezygnuje z wolnej bili (zagra czerwoną zamiast wolnej bili) i ugra 147, to będzie to jako max break? no bo niby miał możliwość uzyskania 155?
  • 15
@wasmaro: Do tej pory żadnemu graczowi nie udało się uzyskać 155-punktowego breaka w oficjalnym turnieju, odnotowano jednak taki wynik w meczu treningowym, a dokonał tego Jamie Cope latem 2005 roku
Najwyższym breakiem w turnieju rankingowym był break 148-punktowy Jamiego Burnetta, który padł w eliminacjach do UK Championship w 2004 roku
- dlatego zapewne nie znalazło się to na oficjalnych listach.
( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ciekawi mnie jeszcze jedno, czy jak zrezygnuje z wolnej bili (zagra czerwoną zamiast wolnej bili) i ugra 147, to będzie to jako max break? no bo niby miał możliwość uzyskania 155?


@wasmaro: ale wtedy na stole masz 15 czerwonych oraz dodatkową wolną bilę która liczy się za 1 (tak jak czerwona, nawet jak byś zagrał czarną) więc masz 16 czerwonych, stąd 16*8+27 = 155

więc chyba źle rozumujesz, jak zagram czerwoną
Ale tu mówią, że 148 to nie jest max


@wasmaro: pytanie jak zdobył te 148, bo faktycznie maks to jest wbicie wszystkich czerwonych na zmianę z czarnymi a potem sekwens kolorów, przy wolnej bili wychodzi że masz 16 a nie 15 czerwonych
więc podejrzewam że 148 wynika z jakiegoś innego układu wbijania, co faktycznie może nie być uznawane za max
@wasmaro: aaaa widzisz, czyli dobrze podejrzewałem że źle myślę o tym powrocie czerwonej na stół - w trakcie pisania tamtego posta mi się włączyło myślenie, gdzie ta czerwona by została umieszczona :D no ale już dokończyłem tamtego posta xD
@dwugitofenobezlikusensolikum: 15 czerwonych i 15 czarnych do tego jedna kolorowa jako dodatkowa czerwona do tego kolor inny niż czarna potem sekwens kolorów i już nie liczy się to jako max, bo w maxie masz czerwone + czarne + sekwens kolorów, jak zrobisz 15 czerwonych i 14 czarnych + 1 inny kolor to nie masz maxa tak samo jak masz 16 czerwonych + 15 czarnych + 1 inny kolor
tak ja to
@notdot: Stąd moje pytanie, czy jak nie skorzysta z wolnej bili (bo ma do tego prawo) i wbije 15 czerwonych + 15 czarnych + sekwens kolorów = 147
Czy to wtedy będzie max?
@wasmaro: no tak, bo czemu nie? wbił 147 które są zdefiniowane jak wbicie wszystkich czerwonych na przemian z czarną + sekwens
sam piszesz, że

wolna bila nie jest obowiązkowa

no to nie zrobiłeś 16 * 8 + 27
tylko standardowy max
według mnie się liczy, bo wolna bila to nie przymus
zresztą przykładowo trochę inaczej, masz wolną bilę, korzystasz ale żeby się odstawić, potem przeciwnik znów źle zagrywa ale biała nie
wolna bila to nie przymus


@notdot: No niby tak, ale skoro miał taką możliwość, żeby grać wolną bilę i uzyskać dodatkowe punkty? bo ​czarna też nie jest przymusem po czerwonej, a żeby był max trzeba osiągnąć jak najwięcej możliwych punktów, a te punkty (wolna bila + kolor) były możliwe, a ich nie zdobył.

Po tym odstawieniu co napisałeś, to jest już inna sytuacja, bo w kolejnym podejściu do stołu już nie
@wasmaro: zgodnie z zasadami free ball to bila inna niż zagrywana, którą zawodnik musi zadeklarować jako zagrywaną

jeśli zawodnikowi przysługuje wolna bila, ale ten jej nie zanominuje, tylko będzie dalej grał normalnie bilę zagrywaną, free ball technicznie rzecz biorąc nie zaistniał i 147 będzie breakiem maksymalnym

A free ball is a ball, other than the ball on, which the striker nominates as the ball on when snookered after a foul (see
@ZygmuntZygmuntowski: Dzięki, a jeszcze takie pytanko tak dla jasności: jak przy 14 czerwonych + wolna bila uzyska brejka 147 (przeciwnik wbił tą jedną czerwoną, nie ten gracz który zdobył 147) - to to raczej nie będzie traktowane jako max?