Wpis z mikrobloga

no siema @Forbot, dopięliście swego :) kupuję zestaw do kursu, ale nie do Arduino ( ͡º ͜ʖ͡º)

przypominacz na lodówkę będzie na Raspberry Pi Pico, bo bardzo mi się spodobała jego cena i wygląd. A ponieważ próba podpięcia LCD 2x16 bez modułu i2c rozbiła się o brak potencjometru i niedziałający, a mający go zastąpić, dzielnik napięć, to zmuszony jestem sięgnąć po Wasz kurs elektroniki cz.1. i odświeżyć wiedzę z podstawówki/liceum + to czego nikt nam nie powiedział, bo nie było w programie nauczania. Biorę od razu podręcznik, bo znając Wasz lekki język w tłumaczeniu czegokolwiek, to przyda się kiedyś młodemu.

A teraz temat miernika. @WiKingg3 miał problem z przewodami jakiegoś taniego miernika, w necie też część użytkowników wszelkiego rodzaju klonów 830 miała problemy mniejsze lub większe i zastanawiam się czy muszę wydawać 50+, czy jednak spokojnie przeżyję z najtańszym dziadem i będę mógł zaufać odczytom. @przemyslaw-maczka widziałem Twój wątek, że zakupiłeś zestaw do kursu + miernik. Działa on? Przewody ok? @Kedamik zakupowałeś może? @Forbot patrzyłem też na najtańsze UNI-Ty i zastanawiam się czy warto sięgać po automata, jeśli tego kręcenia manualnym było by za dużo. Miernik planuję kupić jeden na całe życie, chyba że go zwyczajnie spalę.

Nie, nie dorzucę 300 zł i nie kupię czegoś lepszego. Napięcia w gniazdku też nie będę sprawdzał.

[ #forbot i trochę #botland , nie taguję elektronika co by speców nie wkurzyć ]
  • 13
@Forbot: aktualny, aktualny, choć pewnie tylko przez godzinę :) albo do jutra.
ja to sobie pomyślałem, że ostatecznie kupię najtańszy + jakieś zapasowe kable i bezpieczniki, a jak to całkiem padnie i będzie potrzeba, to coś automatycznego.
@zolwixx: to idąc po kolei. Kurs elektroniki na start to dobry pomysł - przyda się. Jeśli chodzi o miernik to faktycznie czasami w tych najtańszych miernik urywają się przewody. Taki ich urok... Jeśli chcesz kupić coś lepszego to weź jakiegoś najtańszego UNIT-T. Opcja automatycznych zakresów to miły dodatek, ale bez przesady. Nie jest to kluczowe.

Teraz idąc dalej... Jeśli chodzi o Pico to jest to odważny wybór. Ja bym zdecydowanie odradzał
@Forbot: tak, wierzę że to dobry pomysł, a o techniki cyfrowe też potem zahaczę.
Miernik UNI-T kusił, a jeśli automat nie jest aż tak WOW, to biorę najtańszy.

Pico już kupione wcześniej, diodę zapalam ( ͡° ͜ʖ ͡°) tylko LCD jeszcze nie bangla. Materiałów już jest sporo i składając 5 źródeł do kupy można już coś zrobić. Początkowo problem był z odpaleniem czegokolwiek, bo Win7 nie wykrywał
Teraz idąc dalej... Jeśli chodzi o Pico to jest to odważny wybór. Ja bym zdecydowanie odradzał na start, bo to zbyt nowa platforma. Będą duże problemy ze znalezieniem pomocy i odpowiednich materiałów edukacyjnych. Radziłbym jednak iść w kierunku Arduino.


@Forbot: Podrzucę info, bo sam odkryłem to z 3 tygodnie temu.
Jest discordowy kanał Adafruit, które stoi za Circuitpythonem. Jest tam kilka kanałów poświęconych też Pico i RP2040.
Można podpytać na spokojnie
@Forbot: tak jak pisałem, przypominacz na lodówkę NIE będzie na Raspberry Pi Pico ( ͡° ͜ʖ ͡°) teraz ESP32 jest moim najlepszym przyjacielem. WiFi/BT + cena + niewielkość + touchpady/touchpiny czy jak to nazwać + mnogość bibliotek (jak to jest, że jest kompatybilność z Arduino?) wygrały.
Pico nie jest złe, tylko brakuje łączności bezprzewodowej. Co do materiałów i tutoriali, to owszem, brakuje dobrze napisanych bibliotek w pythonie
Muszę Ci przyznać rację, gdy w moim poprzednim wątku mówiłeś by Micro:bita zostawić dziecku, a samemu spróbować czegoś innego.


@zolwixx: miło słyszeć, że moja przepowiednia się sprawdziła ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pozwolę sobie od razu pociągnąć dalej i poradzę, aby w Twoim przypadku pozostać przy ESP. STM32L4 to potężne układy, które kryją sobie masę ważnych rzeczy, ale z punktu widzenia hobbysty, który chce sobie (przykładowo) "zautomatyzować lodówkę"
STM32L4 to potężne układy, które kryją sobie masę ważnych rzeczy,

@Forbot: właśnie ciekawi mnie co takiego w sobie kryją, że przy "lodówce" tego nie widać. Czy będzie to wynikało z kursu? Po sposobie programowania widzę już, że jest to inna bajka.

brzmi jak uszkodzenie bezpiecznika.

@Forbot: oby :)
@zolwixx: korzystając z Arduino/ESP korzystasz z masy gotowych bibliotek, które są proste i przyjemne w użyciu, ale z tego samego powodu nie masz wpływu na to co dokładnie dzieje się w układzie. To trochę zbyt obszerny temat jak na mirko, postaramy się przygotować jakiś artykuł na ten temat, ale na ten moment polecam po prostu śledzić kurs i samemu wyciągać wnioski, bo już teraz widzisz, że to "inna bajka". Tylko, że