Wpis z mikrobloga

Wie ktoś skąd wziąć informacje, kiedy orange będzie robić w danej miejscowości światło z popc? Są te mapki i listy na stronie: https://mapbook.uke.gov.pl/ i tam jak się wpisze swoją gminę, są zarówno pliki xls do ściągnięcia jak i mapka pdf. I teraz podział adresów jest taki, że część adresów które teraz kończą i robili w 2020, są jako do końca 2020, a na mapce ciemne kropki. Cała reszta, w ramach następnej rundy programu jest oznaczona jako do końca 31.12.2023. Nic pośredniego. Chcę się dowiedzieć kto będzie robiony np. w tym roku, za rok, za dwa lata, ktoś to wie? Te listy są już od dłuższego czasu dostępne, jestem na nich jako "do rozbudowy" tylko do #!$%@? wolałbym nie czekać do 2024..
Dodam że mam studzienkę pod posesją (10m od domu), w której jest węzeł do którego spawają światłowody, jak podłączali sąsiednią wiochę, czy szkołę odległą o 300m, czy też firmę w mojej miejscowości która podłącza się komercyjnie (bo pod popc nie podchodzą), za ciężkie pieniądze. Ten węzeł jest tam już ponad 2 lata, i wszystko stoi. Pisałem maile w różne miejsca, bez odpowiedzi, gadałem z monterami co przeciągali światło przez studzienki, z gościem który to spawa, pytałem w gminie, nikt nic nie wie o jakimkolwiek harmonogramie co będzie robione w przyszłości kiedy.

#swiatlowod #orange #swiatlowody #popc
  • 16
  • Odpowiedz
Wie ktoś skąd wziąć informacje, kiedy orange będzie robić w danej miejscowości światło z popc?

nie patrz na strony mapbookuke albo capap.gugik.gov.pl, sa to nieaktualne informacje, na obydwu tych stronach jest napisane ze nie bede mial swiatlowodu, po zadzwonieniu na infolinie firmy ktora bedzie to wykonywac (w mojej okolicy), swiatlowod bede mial. Radzilbym ci zrobic to samo tzn. uderzac na infolinie, pani Aneta z która prawdopodobnie sie polaczysz, czyta z kartki, spytaj
  • Odpowiedz
@fluorek: problem jest w tym, że podwykonawców jest wielu i nie wiem która firma miałaby to realizować i z kim się kontaktować
co do tych stron, to ta jest najbardziej aktualna na ten moment ma najnowsze info (którego nie ma na pozostałych), jeżeli chodzi o mój adres.
Nieaktualna jest https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/ (Zresztą piszą tam że stan z 31.12.2019), i właśnie ten https://capap.gugik.gov.pl/mapa/cppc/CPPC-internet/ gdzie są tylko w zasadzie adresy które już podłączyli,
  • Odpowiedz
@borsuk321: @OrangeEkspert: Dokladnie, w salonie najwyzej ci powiedza, ze usluga bedzie dostepna za 3 miesiace nic wiecej. Moze Orange wcale nie robi tych swiatlowod tylko inna firma a Orange dziala po BSA (dzierzawi swiatlowody innego operatora).
Generalnie jest slabo, czesc projektow miala sie skonczyc w 2020 ale sie nie skonczy, pozniej byly kolejne przetargi, generalnie bedzie gotowe kiedy bedzie gotowe, wszyscy maja opoznienia czy Orange, Nexera, inne firmy,
  • Odpowiedz
@krzywy_kanister: tzn tak, ta stronka orange hurt daje info z dokładnością do całej miejscowości i że będzie tam już oddane przyłącze z wyprzedzeniem 3-4 miesiące. I o tym wiedzą w salonach, ale to każdy sobie może sprawdzić na stronie i samemu ściągnąć tego pdf.
W mojej gminie wygląda to tak, że jest jedna wioska z tego programu bodaj 2016-2020 którą podłączyli w połowie 2020, czyli w zasadzie na finiszu, i
  • Odpowiedz
@borsuk321: W salonie raczej za dużo się nie dowiesz. Byłem osobiście bo ~100m ode mnie podłączyli kilka budynków, Pani w salonie poinformowała mnie że mogę co najwyżej złożyć deklarację i jak będą coś robić do zadzwonią. Na POPC się nie łapie bo wg map dostępna jest tu prędkość >30Mbps (jest VDSL od Netii ale prędkość to jest rzut kostką, raz 32, raz 28) więc pozostaje mi liczyć na Netie która
  • Odpowiedz
@borsuk321: Nie zawsze musi byc Orange, moze to robic Inea, Nexera, Tauron a i tak przyjdzie przedstawiciel handlowy Orange poniewaz z nimi podpisujesz umowe. Ja czekam na osiedlu kilkudziesieciu domkow, zaczeli wieszac i kopac kable w zeszlym roku i nadal cisza, tylko status na stronie Nexery sie zmienil z w planach czy budowie na "prawie gotowe, dostepnosc za mniej niz z 3 miesiace" tylko oczywiscie nie ma z kim gadac,
  • Odpowiedz
@ShoCku: te czarne plamy które są na listach oznaczone jako NGA30 (internet ponad 30mbps) to jest jakieś nieporozumienie, patrzę po mojej wiosce, gdzie nikt nie ma opcji takiego internetu, i większość adresów jest jako czarna plama właśnie. Jest np. dom bliźniak i jedno mieszkanie ma "do rozbudowy" a drugie nie bo ma 30mbps+ ( ͡° ͜ʖ ͡°) nie ma w tym absolutnie żadnej logiki. VDSL tutaj
  • Odpowiedz
@ShoCku: @borsuk321: Orange potrafi raportowac do UKE wymiane karty z DSL na VDSL zeby raportowac wieksza predkosc. Zeby bylo smieszniej czesto pod danymi adresami nigdy nie bylo DSL i Orange odmawia instalacji Neostrady po przyjezdza montera, jednak zasieg raportuja do UKE, SIIS-a (taka ewidencja infrastruktury wysylana do urzedu) czy na wlasnej stronie.
  • Odpowiedz
@krzywy_kanister: ja mogę się wypowiedzieć na temat tej sąsiedniej wioski którą całą rozkopali i podłączyli w 2020, bo jest blisko i mam tam rodzinę. To tam od momentu startu prac, zajęło około pół roku podłączenie wszystkich co chcieli. Co ciekawe potem przekopali się do mojej miejscowości i złączyli ten światłowód pod moją posesją w studzience do tego węzła ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Kopali hojnie, rudery, pustostany,
  • Odpowiedz
@borsuk321: Adresy to tylko adresy, poczytaj na temat popc czy uke, przetarg z 2017 i pewnie 2020 roku mowi o tym, ze trzeba podlaczyc swiatlowod na granicy z dzialka lub najblizszym slupem, nie ma mowy o oferowaniu uslug, to tylko wola operatora jesli chce zarabiac. Adresy czesto sa wybierane na podstawie starej ewidencji gmin czy geodezji, starych raportow operatorow ktorzy czesto nie podaja zasiegu do siisa lub cos im sie
  • Odpowiedz
@borsuk321: @krzywy_kanister: W moim przypadku średnio co 3 miesiące pojawia się przedstawiciel handlowy Netii, rozwiesza ulotki że światło dostępne, a po kontakcie "no już niewiele brakuje, miesiąc i będzie" i tak od trzech lat. Co zabawniejsze, równoległa ulica na której jest VDSL od Netii cała została przyłączona do światełka Orange w ramach POPC. Tak się żyje na tym #!$%@?.
  • Odpowiedz
@qwasu310: była o tym mowa w komentarzach tutaj, niestety ale tam podają już tylko finalne prace z wyprzedzeniem 3-4 miesiące przed podłączeniem. Zanim pojawisz się na tej liście, sporo wcześniej będziesz widział że coś w okolicy robią, bo trzeba wszystko rozkopać, a i też pojawiają się adresy na tych mapkach-wyszukiwarkach.
Mi chodzi o sytuację kiedy nie ma nigdzie jeszcze info co i kiedy, a termin końcowy to początek 2024.
  • Odpowiedz