Wpis z mikrobloga

Mam pytanie dotyczące CV osób bez doświadczenia zawodowego w kontekście baz danych. Jako programista dajmy python'a, javy wiadomo możemy załączyć repo np. na github'ie swoich projektów ale jak przedstawić swoje umiejętności dajmy jako administrator baz albo programisty baz w kontekście tego pierwszego etapu rekrutacji czyli na poziomie CV. W sumie też jestem ciekaw jak wygląda rekrutacja osoby na juniora (bez doświadczenia) - rozumiem że jest sprawdzana wiedza teoretyczna, praktyczna(techniczna) w postaci rozmowy lub testu ?
#sql #bazydanych #informatyka #cv #praca #programowanie
  • 8
@vaars wszystko jest zależne od firmy, ja się jeszcze nie spotkałem, żeby gdzieś zrekrutowali na juniora oracle dba totalnego golasa. Zwykle wygląda to tak, że jeśli już przejdziesz do drugiego etapu jako golas to albo dają Ci test albo praktycznie każą coś zrobić, żeby zademonstrować co potrafisz. Wielkość przypadków ludzi zaczyna od jakiegoś helpdesku i dopiero potem idą dalej w konkretne specjalizacje na juniora.
@testcrypto: ogólnie pracuje teraz w serwisie komputerowym + montaże sieci lan i monitoringu łącząc to ze studiami informatyka(zaoczna) ale chciałbym trochę zmienić swój kierunek właśnie w stronę baz ewentualnie sysops/devops
@vaars: skoro nie masz doświadczenia jako administrator baz danych to niby skąd masz mieć wiedzę nt administrowania bazami? ( ͡° ͜ʖ ͡°) po prostu nie pisz, że umiesz to robić tylko skup się na umiejętnościach, które są do tego potrzebne - znajomość języków bazodanowych, Unixa, umiejętność postawienia serwera, monitoringu, znajomość systemu kontroli wersji itp itd - każdy z takich kroków można zaprezentować w obrębie jakiegoś projektu
@vaars jesli chcesz iść w sys/dev ops to bardziej administerka systemami win-lin i ogólnie linuchowe roboty na początek. Ja bym Ci polecał pójście na staż do jakiejś fajnej firmy gdzie korzystają z nowych technologii gdzie się czegoś nauczysz praktycznego. Niestety, żeby zacząć w DevOpsie to musisz posiadać praktyczna wiedzę dot. przynajmniej typowego stacka i wiedzieć jak się w tym poruszać. Tego samemu się średnio nauczysz. Odnośnie DBA to nie wiem, bo z
@vaars no normalnie masz zadania i pytania z baz jak z każdego języka, szybko wychodzi ile baz znasz bo one się znacząco różnią, nikt cię o selecty nie zapyta

Ja np nie jestem bazodanowcem ale mam na gicie compose'y z podstawową konfiguracją baz danych takich jak mssql, postgres, MySQL, mongo itd żeby sobie w razie czego szybko postawić i potestować