Wpis z mikrobloga

Słowo Murzyn. Nie lubi go zdecydowana większość czarnych Polaków, ludzi których to słowo określa/dotyka. Uważają je za pejoratywne, obraźliwe.... Dlaczego, na siłę, miałbym nadal tego używać? Dlaczego ludzie którzy nawet nie znają, nie rozmawiali z jedną czarną osobą w swoim życiu mają decydować o czymś co ich nie dotyka, czego nie rozumieją? Sytuacja analogiczna:

Zagraniczny dziennikarzyna pisze pracę o WW2, publikuje z określeniami "Polish Death Camps" - bo obozy były na terenie Polski. Nie widzi w tym nic złego, bo przecież nie jest to przekłamywanie faktów, chodzi mu tylko o lokację obozów, nie pisze że to Polacy nimi władali. Nagle oburzenie z Polski, Polacy wkurzeni na te określenia itp. Dziennikarz ma 2 wybory:

1. Przeprosić, zmienić, powiedzieć że nie miał pojęcia że to tak jest odbierane, bo nie jest Polakiem, nie zna Polaków, nie miał jak wiedzieć że to jest problem.

2. Powiedzieć że Polaki jakieś #!$%@?, przecież chodzi mu o lokację jedynie, niech #!$%@?ą bo się nie znają na języku angielskim i właściwym znaczeniu tej frazy.

Ja pytam - które zachowanie jest lepsze, budujące?

#bekazprawakow #neuropa #bekazpodludzi
  • 25
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Varin: kolejny dowód na to, że prawicowi Polacy to największe płatki śniegu - czołowi dziennikarze prawicowych portali w stylu Warzechy rozpisują się, bo jakaś rada językowa po prostu odradziła używania tego słowa. Oczywiście najwięcej do powiedzenia mają osoby, których te słowo nie dotyczy, a jak jakaś czarnoskóra Polka wyszła z transparentem, że nie lubi tego słowa to ją wyśmiali, bo jak to tak, nie będziesz nam wmawiać, że źle się z
@Varin:

Słowo Murzyn. Nie lubi go zdecydowana większość czarnych Polaków, ludzi których to słowo określa/dotyka. Uważają je za pejoratywne, obraźliwe....


Bzdura. Wystarczy posłuchać wywiadów z murzynami w Polsce m.in. Izu Ungohem, Johnem Godsonem(którego ci rasistowscy Polacy wybrali do sejmu), których wiecznie pytają o rasizm i czy ich obraża słowo murzyn. I... nie obraża.

Dlaczego, na siłę, miałbym nadal tego używać? Dlaczego ludzie którzy nawet nie znają, nie rozmawiali z jedną czarną
@ozomidaf: https://en.wikipedia.org/wiki/Mamadou_Diouf_(musician)

Cały burdel o słowo murzyn robi m.in. ten pan, który najwyraźniej uwaza, że jego murzyńskość jest ważniejsza od murzyńskości innych murzynów i jest królem murzynów, który chce decydować co ma obrażać innych murzynów jednocześnie lejąc na etymologię słowa murzyn i przypisując temu konotacje zachodnie jako określenie niewolnika.

Niewolnika czarnego u słowian, którzy sami byli masowo eksportowani jako niewolnicy. To jest właśnie główny problem z burdą o słowo murzyn. Że
@ozomidaf: Co do Izu Ugonoch - to jego siostra z wieloma innymi czarnymi Polkami/Polakami jest bardzo związana z tą akcją "Don't Call Me Murzyn". Wykorzystujesz jedną czy dwie wypowiedzi osób które raz kiedyś coś powiedziały, i na tym opierasz swoją hipotezę. Ale nie wiesz o tym jak kilka dni temu czarne Polki zareagowaly na filmik czarnej dziewczyny która powiedziała łamanym polskim że nie przeszkadza jej jak ją nazywają "czekoladką"...

Znajdując kilka
Wykorzystujesz jedną czy dwie wypowiedzi osób które raz kiedyś coś powiedziały, i na tym opierasz swoją hipotezę


@Varin: Czyli robię dokładnie to co robią ci co uważają, że słowo murzyn jest obraźliwe.

Ale nie wiesz o tym jak kilka dni temu czarne Polki zareagowaly na filmik czarnej dziewczyny która powiedziała łamanym polskim że nie przeszkadza jej jak ją nazywają "czekoladką"...


Nie wiem, bo nie oglądam gówna na YT. Jak zareagowały, że
@Varin: PPS. Polecam zrób sobie eksperyment myślowy:
Masz czarnoskórego w Polsce i chcesz go bardzo rasistowsko obrazić - jak do niego powiesz?
1. Ty MURZYNIE!
2. Ty CZARNUCHU!
3. Ty ASFLACIE!
4. Ty BAMBUSIE!
@ozomidaf:

Czyli robię dokładnie to co robią ci co uważają, że słowo murzyn jest obraźliwe.


Dokładnie odwrotnie, bo nie bierzesz pod uwagę tego że ZNACZNA WIĘKSZOŚĆ nie lubi tego określenia, a nie jakaś mała grupka.

Nie wiem, bo nie oglądam gówna na YT. Jak zareagowały, że to straszny rasizm to chyba są upośledzone.


Nie na YouTube, ale YT sam w sobie nie jest gównem, masz tam TED Talks i inne ciekawe,
Dlaczego ludzie którzy nawet nie znają, nie rozmawiali z jedną czarną osobą w swoim życiu mają decydować o czymś co ich nie dotyka, czego nie rozumieją?


@Varin: problemem jest ustanowienie granicy kiedy to jest obraźliwe, a kiedy absurdalne. Taka sama sytuacja z nazewnictwem matka, ojciec, albo kobieta w salach porodowych. Ciąż osób transseksualnych czy "osób z macicami" jest pewnie maks 0,5%, ale dlaczego mamy ulegać i zmieniać całe nazewnictwo tylko dla
@Varin:

Dokładnie odwrotnie, bo nie bierzesz pod uwagę tego że ZNACZNA WIĘKSZOŚĆ nie lubi tego określenia, a nie jakaś mała grupka.


Dane i statystyka. "Większość" pisane przez randoma z internetu czy krzykaczy jak Hugo-Bader który czuł w powietrzu nieistniejący rasizm jest tak mocnym argumentem jak to, że studiowałem z kilkoma murzynami i nie mieli problemu z tym słowem.

Nie na YouTube


Super - nadal nie mam linka do magicznego filmiku o
@kokosy12: A poza tym, skoro twoja wiara jest silna, jak osłabia ją obrazek? Dlaczego to jakoś w Ciebie trafia? Jakbym ja był czegoś bardzo pewien, to jak ktoś mi robi memy próbując mi powiedzieć że jest inaczej - to bym go tylko wyśmiał, a nie obraził się że mnie atakują.


@Varin: I jeszcze do tego hipokryta #!$%@? jak każdy lewak
@ozomidaf:

gdzie w większości przypadków nawet nie są, bo jak chłop powie murzynce, że jest ładną czekoladką to raczej nie jest rasistą tylko napalonym na czekoladkę samcem


Tym jednym zdaniem pokazałeś mi jak bardzo nie ogarniasz tematu, jak bardzo daleko jesteś od nawet próby zrozumienia. Polaczek nie potrafi zaakceptować że grupa o której nic nie wie, nie lubi być nazywana w jakis sposób, i będzie się z nimi o to kłócił
@ozomidaf: najśmieszniejsze jest to, że chodzisz dumny jak paw bo dowodzisz przecież swoich racji, ale w jakikolwiek towarzystwie międzynarodowym byłbyś wyśmiany i odstawiony w kąt jako czubek. Nawet byś nie obraził, po prostu by cie zignorowano jako kolejnego nieuka bo nie masz nic ciekawego do powiedzenia, i nikt juz nie ma czasu na wytykanie twoich błędów.