Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@OdcienSzarosci: empatia to zdolność do wczuwania się w sytuacje osoby, która doznaje krzywdy, emocjonalny sposób odbierania sytuacji trudnej, umiejętność wyobrażeniowego wczucia się w historię fikcyjną i umiejętność przyjmowania punktu widzenia innych ludzi.

Osoby o cechach psychopatycznych nie potrafią budować empatycznych relacji z innymi.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@OdcienSzarosci: Empatia to zrozumienie cudzych emocji, ale nie poddawanie się im. Czyli np. widzisz, że ktoś cierpi, potrafisz to uszanować i pomóc tej osobie, ale jej ból nie jest Twoim bólem. Empatia często jest mylona ze współczuciem. Współczucie to właśnie przeżywanie emocji razem z kimś.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@OdcienSzarosci: Nie słyszałam o testach na empatię, ale nie jestem psychologiem, więc może jest coś takiego. W jakim celu chcesz ją zbadać? Chcesz sprawdzić jej obecność u siebie czy kogoś innego? Bo jeśli martwisz się o to, czy Ty jesteś empatyczna i czy nie masz cech psychopatycznych, najlepiej się skonsultować z psychologiem albo psychiatrą. Natomiast u innych... Ciężko mi powiedzieć, czy to można jakoś zbadać.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@bulwapospolita: Nie zawsze. Neurotycy często też współbrzmią z emocjami drugiej strony, bez zrozumienia jej. Współczucie to czynność aktywna gdy z góry zakładasz, że osoba jest niżej, w gorszej sytuacji niż Ty.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@bulwapospolita: u siebie. Nie mam hajsu na badania psychologiczne. Jestem zdania, ze raczej nie mam, bo znikomo odczytuje emocje innych i sam tez mam ich malo, ale szukam potwierdzenia. Jak wiesz cos wiecej, to odezwij sie pw, bo masz zablokowane
  • Odpowiedz