Wpis z mikrobloga

Buduję obecnie dom, jestem na etapie przed tynkami. Wylana jest wylewka a pod nią podłogówka.
Nie przemyślałam rekuperacji wcześniej, teraz fachowcy mówią ze albo sufity podwieszane(czego starałabym się uniknąć lub maksymalnie ograniczyć) albo kucie w podłodze żeby robić miejsce na rury.
I teraz podstawowe pytanie czy rekuperacja się w ogóle kalkuluje? Dom duży ok 300m2 powierzchni użytkowej w lesie gdzie mało sąsiadów raczej czyste powietrze, ogrzewanie gazowe podłogowe, będzie fotowoltaika.
#budujzwykopem #remontujzwykopem #budownictwo
#rekuperacja
  • 17
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Nowosielskaaasia: każdy teraz to montuje. Las to pyłki i syf z drzew. Wentylacja mechaniczna to świeże powietrze, odzysk ciepła, brak wilgoci. Z tego co wiem standardem jest montaż w podwieszanym suficie na nierdzewnych rurach, żadne flexy ani pcv. Te rurki w podłodze są droższe i gorsze
@Nowosielskaaasia: kominy do grawitacyjnej masz? chyba jedyny sposób żeby tam poprowadzić rury,
dom piętrowy?
Ja jestem na takim samy etapie jak Ty ale rury juz rozprowadziłem wcześniej, wczoraj byłem u sąsiada który wprowadził się w tamtym roku, trochę się załamałem bo wilgotność powietrza u niego to 30%,
po 30 minutach zaczęła mnie głowa boleć, oczy łzawiły ... on twierdzi że nic niepokojącego nie odczuwają.
@Nowosielskaaasia: oszczednosci zadnych (licz prad jak jest mocniej na minusie, filtry, wiatraki i sam rekuperator) to nigdzy nie przyniesie oszczednosci. Licz jeszcze czyszczenie tych kanalow. Zwykla wentylacja grawitacyjna tez jest ok jak jest dobrze zrobiona. Ja bede zaczynal budowe swojego domu w tym roku olk 190 metrow uzytkowej i ponad 100 niezytkowej i tez nie planuje rekuperacji.
@Nowosielskaaasia: oszczednosci zadne, ale odrobine lepszy komfort. czesc kurzu zostanie na filtrach ktore musisz wymieniac, i nie ma nawiewu chlodniejszego powietrza od okien ( bo przy wentylacji grawitacyjnej zrobionej prawidlowo musisz miec wspust powietrza w nawiewkach przy oknach) Wiec zapomni tez o oknach trojszybowych bo to nie ma sensu. Jaki ma sens rekuperacjia ? dla mnie zadnej, po prostu stado sie rozpedzilo i kazdy teraz robi bo sasiad robi i kredyt
@KrowkaAtomowka: z rekuperacja i tym odzyskiem to średni zysk. To prawda ale radzę poczytać o wentylacji. Bo jak wybudujesz nowy dom i zaizolujesz wg standardów, to nie zdziw się ze wentylacja grawitacyjna przestanie poprostu działać. Kupisz okna 3 szybowe i będziesz robić nawiewniki później bo nie będzie wentylacja działać.
musiał bym Ci dać numer do mojego architekta konstruktora kierownika budowy.


@KrowkaAtomowka: a po co mi on? Wytyczne dla WT2021 są dość jasne. By nie stosować rekuperacji jedyne co Ci chyba pozostaje to kocioł na Pelet.
@sprite: dziękuję za ostrzeżenie, nie będę zatem kontynuować.

wczoraj byłem u sąsiada który wprowadził się w tamtym roku, trochę się załamałem bo wilgotność powietrza u niego to 30%,

po 30 minutach zaczęła mnie głowa boleć, oczy łzawiły ... on twierdzi że nic niepokojącego nie odczuwają.


@jazuu: tego w zimie nie przeskoczysz jeżeli wentylacja ma być sprawna. Na zewnątrz gdy jest mróz, wilgotność spada drastycznie. Gdy wymieniasz powietrze w pomieszczeniu poprzez
@KrowkaAtomowka: ale tu szyba nie ma nic do rzeczy. Ilość szyb ogranicza stratę ciepła a nie nawiew powietrza przez szyby. Możesz kupić z jedną szyba ale to nic nie da. Bo ramy są szczelne. A grawitacyjna wentylacja działa na zasadzie różnicy cisnien. Musiał byś mieć okna z nawiwenikami. Z których non toper będzie wiało. Takim tokiem rozumowania po co też ocieplać, albo jeśli ocieplać to dać max 5 cm styropianu bo