Wpis z mikrobloga

#elektronika #linux
Zastanawiam się nad 5 podejściem do przerzucenia się na linuxa i tym razem wolę spytać niż przekonać się na własnej skórze.
Jak linux sobie radzi z różnym dziwnym sprzętem jak arduino, programator usbasp, stare sprzęty usb (joysticki, kierownice itd.).
Wiem, że jak sobie skompiluję to wszystko będzie działać. Chodzi mi o doświadczenia osób nieprogramujących.
  • 10
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ZaQ_1: Bez większego problemu to każdy bardziej popularny jak Fedora czy Ubuntu. Jak masz konkretne urządzenie, to możesz sprawdzić np na stronie linux-hardware.org czy jest obsługiwany bez niczego, a jak nie jest, to zazwyczaj są tam linki do sterowników.
W osoby nieprogramujace wliczasz obsługę konsoli, podstawy basha, czytanie logów i proste makefile i gcc?


@malposzczur_z_sumatry: tak
Jak jest jakiś tutorial do konkretnego problemu to sobie poradzę ale jednak wolę sobie wyklikać wszystko jak w windzie.
Planowałem minta albo ubuntu bo podobno tam nawet normiki sobie radzą.
@ZaQ_1: Zrób sobie okres przejściowy w wirtualce :) i tak, Ubuntu lub bazujące na nim dystrybucje to najlepszy wybór na początek, poza tym podejście jest trochę inne niż na Windowsie.
A pytanie było po to, bo w egzotycznych przypadkach np. driver, jakieś GUI, chińskie MCU czasem trzeba samemu na githulabach poszukać i zbudować, ale często takich rzeczy nie ma nawet na Windowsie więc się kasuje. ( ͡° ͜ʖ ͡
@ZaQ_1: Ja bym proponował redhat-a + licencja deweloperska(na rok, potem przedłużasz za darmo o rok), opisy są dokładne i merytoryczne - próba na wirtualnej maszynie jest dobrym pomysłem jednak możesz mieć problemy z udostępnianiem konkretnych urządzeń (programatory itd) - w razie potrzeby możesz się odezwać.

Z linuksem jest tak że stare sprzęty działają zaskakująco dobrze, tak po prostu ;) Z udziwnień:
- Aby korzystać z pewnych rzeczy jako zwykły użytkownik (nie
#!$%@?, rzadko coś działa od ręki.

@crazy_wolf: Sam działasz #!$%@?. Na windowsie żeby robić takie rzeczy instaluje się gówniane emulatory konsoli i inne syfy a na końcu aktualizacja rozjebuje cały setup.

@ZaQ_1: bierz linux, one są do tego stworzone. Na wirtualce bedziesz miał dodatkowe problemy, bo usb nie będą się dobrze przekierowywać itp. @rewida17 wspomina o PlatformIO, ja też ten soft bardzo polecam.