Wpis z mikrobloga

Wyleszczeni na CCIV wystomp xD mówiłem, żeby nie robić FOMO, mówiłem, żeby krytycznie patrzeć na naganiaczy na forach, mówiłem, żeby trymować sobie zyski , mówiłem wprost, że wam #!$%@? ręce kiedy inwestujecie w coś czego nie rozumiecie, więc dziś będzie wyjaśnienie co to jest i jak działa SPAC, żebyście chociaż wiedzieli jak was wyleszczono xD

1. CO TO JEST SPAC?

(S)pecial (P)urpose (A)cquisition (C)ompany czyli spółka stworzona na dwa lata (z ewentualną możliwością przedłużenia o kolejne sześć miesięcy) tylko i wyłącznie po to, żeby przejąć udziały w nielistowanej spółce, połączyć się z nią i wprowadzić ją na giełdę. Innymi słowami inwestując w SPAC inwestujecie w kupkę pieniędzy oraz grupkę bardziej lub mniej zdolnych ludzi i ich obietnice. W przypadku gdy SPAC nie zdola podpisać z nikim umowy w ciągu tych dwóch lat, twoje akcje są odwołane i dostajesz $10 za każdą akcję.

2. CYKL ŻYCIA SPAC

a) IPO: SPAC wchodzi na giełdę jak każda inna spółka z tą różnicą, że na początku dostępne są tylko jej unity czyli pakiet common stock (warty $10) + 1 albo 1/2 albo 1/3 albo 1/4 albo 1/5 warranta (ze strike price $11,50) (do tych warrantów jeszcze wrócimy). Dostępny jest również prospekt SPAC w którym napisane jest kto jest częścią zespołu i w jaki sektor celują. Zazwyczaj po 52 dniachod IPO można zacząć rodzielać unity i tym samym na rynku dostępne są też same common stocki. WAŻNE: dany SPAC nie może prowadzić rozmów z żadną spółką przed swoim IPO oraz zazwyczaj nie może podpisać umowy przed podziałem unitów.

b) Letter of Intent/ definitive agreement: jeszcze w 2020 roku zwyczajem było, że SPAC najpierw podpisywał list intencyjny (wiążący lub nie) ze spółką z którą chciał się połączyć, dopiero potem, po kilku tygodniach lub miesiącach, podpisywano DA. Teraz praktycznie od razu ogłoszany jest DA. czy taka umowa się zerwać? jeszcze jak, ale w 2020 roku widziałem chyba tylko jeden przypadek zerwanego DA. czy DA oznacza, że nielistowana spółka wchodzi na giełdę na 100%? Nie.

c) Głosowanie w sprawie fuzji: to jest najfajniejsza część inwestowania w SPAC (poza zyskami) - jeśli kupiłeś udziały przed ogłoszeniem DA, możesz zagłosować w sprawie fuzji. Tak, bierzesz udział w walnym zgromadzeniu i masz fizyczny wpływ na spółkę!

d) do 48 godzin po pozytywnym wyniku głosowania następuje oficjalna fuzja, SPAC przestaje istnieć, a na giełdzie pojawia się nowa spółka. jeśli głosowałeś przeciw fuzji, w ciągu tych 48 godzin masz prawo zrzec się swoich udziałów w zamian za $10 za każdą akcję.

3. SPAC TEAM

Jakie znaczenie ma zespół SPAC? No #!$%@? duże xD wyobraź sobie SPAC, którego CEO jest Daniel Obajtek albo Misza Proteinoff. Masz wtedy 99% pewności, że ten pierwszy podpisałby DA z Izerą i wycenił ją na 100mld dolarów, ten drugi nie podpisałby umowy z kimkolwiek. Serio, zarząd SPAC ma bardzo duże znaczenie i warto go dobrze prześwietlić. Często w trakcie takiego researchu wychodzą czerwone flagi (np. CEO doprowadził do bankructwa, którąś ze swoich porzednich spółek. Można też dojść po nitce do kłębka z jaką spółką SPAC podpisze umowę - współna praca, polubienia na twitterze czy śledzenie na linkedin, to wszystko są poszlaki.

4. WYCENA SPÓŁKI

Wszyscy obwiniają CCIV za #!$%@?ą wycenę Lucida i twierdzą, że to spowodowało spadek. Ale o co w ogóle chodzi z tą wyceną i czemu to takie ważne? Tak jak wspomniane wyżej, SPAC to kupka pieniędzy. Za te pieniądze SPAC musi kupić jak największą ilość udziałów w prywatnej spółce. Im niższy market cap uda się wynegocjować tym więcej prywatnej spółki kupuje SPAC. Ogłoszony market cap, to wycena spółki przy założeniu, że cena akcji to $10 czyli jeśli XYZ został wyceniony na 1 miliard dolarów, a cena akcji SPAC to $15, wtedy aktualny market cap XYZ to 1,5 miliarda (1mld * 1,5). Dlatego po ogłoszeniu wyceny, zmiana ceny akcji może być ogromna (na korzyść lub niekorzyść).

Czasem ta kupka pieniędzy jest za mała, żeby kupić odpowiednio dużo udziałów w prywatnej spółce. Dlatego SPAC może iść do innych inwestorów (PIPE) po dodatkowe pieniądze w zamian za udziały w SPAC. Możecie to traktować jako dodatkową emisję akcji (czyli źle dla was). To właśnie zrobiło CCIV, ale Kleinowi chociaż udało się wynegocjować, że te dodatkowe akcje będą kosztować $15, a nie $10.

5. CO PO FUZJI?

SPAC przestaje istnieć, prywatnej spółka jest publiczną spółką. Wiem, że akurat to najmniej cię obchodzi. Najważniejsze dla ciebie w tej chwili jest "co się dzieje z moimi udziałami w SPAC?". Proste: zmieniają się one w stosunku 1:1 w udziały w spółce z którą SPAC się połączył. Kupiłeś 100 akcji CCIV? Dostaniesz 100 akcji Lucida. Jak szybko będziesz mógł obracać akcjami nowej spółki to już zależy od twojego brokera. U mnie to trwało dzień. Ile będzie trwało w revolucie albo xtb? Może też dzień, może tydzień, może miesiąc. Brzmi #!$%@?, co?

Spokojnie PIPE i sam SPAC nie mogą sprzedać swoich udziałów w nowej spółce przez trzy miesiące po fuzji.

I tu wracamy do warrantów z samego początku. Dla debili: warrant to taka opcja call, ale emitowana przez spółkę. jeśli zapłacicie strike price to dostaniecie akcje, ale te akcje będą z nowej dodatkowej emisji czyli każdy warrant = potencjalnie nowa akcja w obiegu. Warranty można zacząć zamieniać na akcje po 30 dniach od fuzji co oznacza, że po 30 dniach po fuzji może nastąpić duży zalew nowych akcji czyli cena może mocno spaść.

Ale dzięki temu, że warranty są emitowane przez spółkę, ta spółka może je
odwołać. Może to zrobić zazwyczaj dopiero po kilku latach. W przypadku wejścia na giełdę przez SPAC jest jeszcze jedna opcja - spółka może odwołać warranty gdy common stocki mają cenę powyżej $18,50 przez 20 dni w okresie 30 dni.

PODSUMOWANIE i TL;DR**

SPACi to takie paczki z kartami w fifie albo skrzynki w CSie - nie wiesz co trafisz, ale chociaż jest zabawa i ten dreszczyk emocji koło 13 kiedy zazwyczaj otwierają się te paczki... znaczy ogłaszane są DA.

Nie dajcie się naganiać. Zróbcie swój research, bo to w sumie fajna zabawa i koście kasiorę.

#gielda
Imfromalaska - Wyleszczeni na CCIV wystomp xD mówiłem, żeby nie robić FOMO, mówiłem, ...

źródło: comment_1614415779lmeIfZet2CIIBHtkpOaRpL.jpg

Pobierz
  • 8
@Jamniki2: a czy ja gdzieś temu zaprzeczam? CCIV daję jako przykład, bo jest w miarę kojarzony, żeby wytłumaczyć mechanizm per se.
jeśli uważasz, że ogłoszenie #!$%@? market capa spółki, z którą łaczy się SPAC nie ma negatywnego wpływu na cenę, to polecam jako przykład PDAC x Li-Cycle.

@gosciu82: dobrze, że wydrukowało ci kasę, cieszę się!
@Jamniki2: krotko i rzeczowo wytlumaczyl na czym to polegalo, spadek z 60 na 30 nie wynikal z tego ze wszystko spada tylko z tego ze to naturalna kolej rzeczy w inwestowaniu w spac, duzy plus dla tego wykopowicza