Wpis z mikrobloga

Jest ktoś tutaj kto ogarnia badania naukowe? Bo jedna osoba podesłała mi link do tego: https://www.wykop.pl/link/5956777/szczepionka-astra-zeneca-hit-czy-kit/

W 09:25 babka mówi, że wzięto 24k osób do badania, a uwzględniono 12k tak więc zacząłem grzebać po necie i się dokopałem. Nie zajmuję się badaniami więc niech to ktoś potwierdzi, ale jeżeli to jest odpowiedź poniżej to niech #!$%@? strzeli takich lekarzy i taką weryfikację.

https://www.mp.pl/szczepienia/przeglad/przeglad-covid-19/255331,skutecznosc-kliniczna-i-bezpieczenstwo-szczepionki-wektorowej-chadox1-ncov-19-przeciwko-covid-19-analiza-wstepna
Bezpieczeństwo
W analizie bezpieczeństwa uwzględniono 23 745 osób, które otrzymały ≥1 dawkę szczepionki ChAdOx1 nCoV-19(12 021 osób) lub preparatu kontrolnego (11 724 osób). Zdarzenia niepożądane szczególnego zainteresowania (0,8% vs 1,1%) i ciężkie zdarzenia niepożądane (0,7% vs 0,8%) występowały z podobną częstością w grupie eksperymentalnej i grupie kontrolnej. Ogółem zarejestrowano 175 ciężkich zdarzeń niepożądanych, w tym 84 w grupie eksperymentalnej i 91 w grupie kontrolnej.

Badania po angielsku: https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)32661-1/fulltext
Jest info, że podział grupy był 1:1 na szczepionych i grupę kontrolną tylko nie rozumiem co to jest conjugate vaccine

Methods
This analysis includes data from four ongoing blinded, randomised, controlled trials done across the UK, Brazil, and South Africa. #!$%@? aged 18 years and older were randomly assigned (1:1) to ChAdOx1 nCoV-19 vaccine or control (meningococcal group A, C, W, and Y conjugate vaccine or saline).
#nauka #badania #covid19 #szczepienia
  • 15
@Xatoos: Ale o co pytasz? Wychodzi mi na to, że ani Ty, ani ta kobieta nie rozumiecie o co w tym chodzi. Masz tam jak byk:
"A trial profile and reasons for exclusion from the primary analysis are shown in appendix 1"
Także możesz sobie wszystko sprawdzić. Sam też nie jestem specjalistą, ale z artykułu (który nota bene sam podlinkowałeś) wynika, że te 11 700 to grupa kontrolna stanowiąca około połowy
@Polanin: Nie siedzę w temacie medycy stąd pytam czy zarzut babki, że dlaczego nie wzięto pod uwagę połowy grupy ma w ogóle sens. Czytałem na wiki po angielsku co to jest conjugate vaccine, ale nic z tego nie zrozumiałem stąd chciałem żeby ktoś mi potwierdził o co z tym chodzi i nontepeto rozjaśnił mi sytuację. Jeżeli dwie baby budują się na autorytet bo są lekarzami, a już na wejściu #!$%@? 10:05,
Nie siedzę w temacie medycy stąd pytam czy zarzut babki, że dlaczego nie wzięto pod uwagę połowy grupy ma w ogóle sens


@Xatoos: Ogólnie to na początek przyznam, że mój błąd i przepraszam. Zrozumiałem, że popierasz ich twierdzenia, a było inaczej. Chwilowe zaćmienie i dlatego niepotrzebnie na Ciebie naskoczyłem. Powiedzmy, że to co pisałem dotyczy tej kobiety, a nie Ciebie.
Grupa kontrolna dostała placebo, albo inną szczepionkę (tabelka 5 w artykule).
@Xatoos: Trzeba się jednak zawsze wczytać w tekst. Tu są dwie analizy i dwa różne zbiory danych. W analizie bezpieczeństwa wzięto pod uwagę 23 745 osób, które otrzymały ≥1 dawkę szczepionki ChAdOx1 nCoV-19 (12 021 osób) lub preparatu kontrolnego (11 724 osób). W analizie skuteczności klinicznej uwzględniono 11 636 osób wyjściowo bez zakażenia SARS-CoV-2, które otrzymały 2 dawki szczepionki ChAdOx1 nCoV-19 (5807 osób) lub preparat kontrolny (5829 osób) i uczestniczyły w
@nontepeto: To w takim razie jak oglądam jeszcze raz ten fragment filmiku to wynika, że babka pomieszała dwie grupy tj. skuteczność kliniczną gdzie było 11636 osób jak i grupę z analizy bezpieczeństwa gdzie było 23 745 osób i wyszło jej, że zniknęło 12k - dobrze rozumiem?