Wpis z mikrobloga

Instalacja fotowoltaiczna w domu - ile kosztuje ?

Systemy fotowoltaiczne można potraktować jako pomocnicze źródło do przygotowania c.w.u., jednak najczęściej jest to układ zasilający nasz dom w darmową energię elektryczną. Wykorzystanie potencjału energetycznego słońca ma wiele zalet. Jest to przede wszystkim instalacja ekologiczna, która pomaga nam dbać o środowisko oraz oszczędzać zasoby konwencjonalne. Do tego możemy liczyć również na znacznie mniejsze rachunki za prąd. Standardowe warunki (z ang. STC - standard test conditions) to ogólnie przyjęte normy pracy paneli, które pozwalają porównywać różne ich modele oraz parametry. Za STC uważa się promieniowanie słoneczne o mocy 1000 W/m2, temperatura 25°C i prędkość wiatru 1,5 m/s. Jako powszechnie wiadomo moc paneli słonecznych warunkuje pogoda oraz typ instalacji, dlatego często parametry podawane przez producentów są trudne do odtworzenia w rzeczywistości.

Nie wielkość domu czy ilość mieszkańców, a wysokość rachunków za prąd jest podstawowym kryterium pozwalającym oszacować prawidłową wielkość instalacji fotowoltaicznej. Precyzyjnie dobrana instalacja? Najważniejszym jej parametrem jest moc określana skrótem kW, która zależy właśnie od tendencji zużycia prądu w danym gospodarstwie w skali roku. Podawane przez producentów parametry nie zawsze są realne do osiągnięcia. Oprócz położenia geograficznego pozwalającego oszacować tak zwany roczny uzysk energii z 1 m2 typowego modułu fotowoltaicznego, na jego pracę wpływa także pogoda w skali roku. Tego czynnika nie uwzględniają żadne badania, bo pogody nie da się przewidzieć.



Praca paneli fotowoltaicznych jest całoroczna, ale w okresie zimowym należy być przygotowanym na mniejszą produkcję energii. Warto również pamiętać o tym, że prąd jest wytwarzany w zależności od nasłonecznienia, a nie temperatury.

#fotowoltaika # fotowoltaika Grodzisk Mazowiecki
  • Odpowiedz