Wpis z mikrobloga

Czy nadprzewodniki będą konkurencyjną technologią w konstrukcji transformatorów? - Znalezisko

Nadprzewodniki są materiałami, które #!$%@?ą się zanikiem rezystancji przy bardzo niskich temperaturach. Cecha ta pozwala zwiększanie efektywności energetycznej poprzez zmniejszanie strat mocy, co z kolei otwiera im drogę do zastosowania w wielu dziedzinach techniki. Wśród potencjalnych zastosowań rozważa się zastosowanie ich w transformatorach.

Obecnie stosowane transformatory #!$%@?ą się bardzo dużą sprawnością na poziomie 95%. Jednak te 5% strat powodują aż do 40% strat energii, jaką mają miejsce w kontekście całego systemu elektroenergetycznego. W celu poprawy sprawności transformatorów dąży się do zwiększenia ich sprawności między innymi poprzez zmniejszenie strat w uzwojeniach transformatora. Jedynym z pomysłów jest eliminacja rezystancji uzwojeń poprzez zastosowanie przewodów nadprzewodnikowych.

Przewody nadprzewodnikowe #!$%@?ą się zanikiem rezystancji przy schłodzeniu ich poniżej pewnej wartości temperatury, charakterystycznej dla danego materiału. W praktycznych realizacjach transformatorów jest to realizowane za pomocą umieszczenia uzwojeń w ciekłym azocie o temperaturze -195,8°C (77 K). Porównując technologie przewodów miedzianych do przewodów nadprzewodnikowych, można zauważyć, nie tylko eliminują problem strat wynikający z rezystancji, ale również pozwalają na ograniczenie wymiarów uzwojeń.

Transformatory oparte o uzwojenia nadprzewodnikowe #!$%@?ą się większymi gęstościami mocy, mniejszymi wymiarami (nawet o 40%), mniejszą masą oraz innym sposobem chłodzenia. Wymienione cechy pozwalają na łatwe zwiększanie obciążenia znamionowego, zwiększenie odporności na zwarcia, łatwiejszą regulację napięcia.

Porównując transformatory nadprzewodnikowych do transformatorów konwencjonalnych, można zauważyć, że podczas normalnej pracy #!$%@?ą się mniejszymi stratami całkowitymi na poziomie 30%. Eliminacja strat wynikających z rezystancji jest istotna w przypadku pracy transformatora przy zwiększonym obciążeniu transformatora ponad znamionowe. Te dwa rodzaje transformatorów można porównać przy jednakowych: mocach transformatorów, przekładniach napięciowych, przekładniach zwojowych, częstotliwości pracy oraz indukcji magnetycznej w rdzeniu.

Rozważając zalety i wady, warto zauważyć, że transformatory nadprzewodnikowe #!$%@?ą się o wiele lepszymi właściwościami podczas pracy w przeciążeniu. Wśród ich wad należy wymienić wysokie koszty związane z taśmami nadprzewodnikowymi oraz kosztami chłodzenia. Koszty te cały czas maleją wraz z rozwojem nadprzewodnikowej inżynierii materiałowej oraz rozwojem technik chłodzenia.

Źródła:
[1] – Komarzyniec G. – Prąd włączania transformatorów nadprzewodnikowych
[2] – Woźniak Ł., Surdacki P. – Technologie transformatorów nadprzewodnikowych
[3] – kit.edu/english/ – strona internetowa Karlsruher Institut für Technologie

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OFF-TOP

Przez jakiś czas pod moim tagiem #electromeissner publikowałem popularnonaukowe mini artykuły związane z elektrotechniką. Chcę odświeżyć moje hobby i poświęcić więcej czasu na blogowanie. W związku z tym założyłem blog pod nazwą „Notes Elektrotechnika”. Jeżeli jesteście dalej zainteresowani taką tematyką, zapraszam do śledzenia tego minibloga, mojej strony internetowej oraz strony na facebooku.

W związku z tym postem chciałem również prosić o "wykopanie" tego artykułu - jeżeli Ci się spodobał.

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/5969925

Bezpośredni link do artykułu: Notes Elektrotechnika

#electromeissner – podoba Ci się obserwuj, nie podoba czarnolistuj ;)

#energetyka #nowetechnologie #technologia #inzynieria #elektryka #elektrotechnika #gruparatowaniapoziomu #nauka
M.....r - Czy nadprzewodniki będą konkurencyjną technologią w konstrukcji transformat...

źródło: comment_1614005437oLwlHay2Hk9Fc3EKZVZNbc.jpg

Pobierz
  • 3
@Meissner: Jeśli będą je zamykać w silnym polu magnetycznym to tak ale to się firmom nie opłaca bo nie mieli by już możliwości dotacji z powodu strat i musieli by zrezygnować z wielu furtek nękania odbiorcy końcowego.