Wpis z mikrobloga

#kryptowaluty #bitcoin #epiccash #mimblewimble

Dla zainteresowanych samym projektem Epic-Cash postaram się czytelnie i zwięźle co to i gdzie to zmierza.

Epic-Cash Blockchain
Centrum całego Epicentrum jest fork GRINa na MimbleWimble, napisany w RUSTcie, jest jednym z 4 cokolwiek wartych projektów MW - https://epicradar.tech/mwstats moja tabelka ;). 21KK MCap, częste halvingi, PoW zabezpieczony trzema oddzielnymi algorytmami - Epic posiada możliwość zmiany algorytmów i wynagrodzeń 'w locie', jest elastyczny, wprowadza mobile mining niedługo.
Plusy MW czyli ~1.2GB blockchain (który ledwo rośnie dzięki cut-through), wysoka anonimowość, minimum informacji o transakcjach. Jak będą zainteresowani szczegółami technicznymi to mogę napisać coś więcej.

EPICENTRUM
Wokół Epic-Cash będzie rozwijał się cały ekosystem kolejnych tokenów, pierwszy airdrop będzie 28 lutego, za każdego epic cash coina dostaniesz 1 ECR token (ERC-20), który będzie podstawą do następnych airdropów, co 2 miesiące kolejne tokeny, na kolejnych chainach etc.. Pajęczyna w #!$%@? :D W tym wszystkim EUSD który będzie stable coinem i przejściem między fiatami a epicowymi assetami. EPIC-EUSD-ECR to ma byś święta trójca, której stakowanie będzie napędzało resztę. Docelowo 32 chainy, infrastruktura zbudowana na Dfinity, Epic ma być dostępny wszędzie i jego kręgosłup w postaci blockchainu na mimblewimble ma zapewnić 'wystarczającą prywatność'.

KLIMAT
Projekt jest całkowicie w rękach społeczności. Jest 'dev tax', 7% z bloku i spada co roku o 1% do 0, na 21kk coinów około 7% będzie na koncie devów po 8 latach. Zakładając że wszyscy to scammerzy, to takiego zrzutu można się spodziewać, choć wierzę, że część tych coinów już została wydana - część wydadzą na mnie =). Piszę o tym, bo wszyscy się srają o ten dev tax, jest jak jest, każdy ma swoje zdanie. Jest w ekipie paru kompetentnych ludzi z dziedzin finansowych i technologicznych, ale ogólnie społeczność i twórców jest mało, dlatego rozwój jest dość powolny. Ludzie są pomocni, mamy paru OG ze starszych projektów, nad portfelem pracuje teraz np rehrar z Monero. Życie tętni głównie na telegramie https://t.me/EpicCash, ale jest też Discord i bridge bot.

MINUSY
- Software - ciągle nie ma porządnego portfela i to nie technologia a brak rąk do pracy za tym stoi, mining software nie jest zbyt intuicyjny, grzebanie w plikach konfiguracyjnych etc

- Giełdy - Dwie giełdy, z czego jedna to scammerzy i brakuje na ich portfelach sporo coinów od użytkowników - CITEX - jeśli masz tam jakieś środki (nie tylko epic) to polecam szybciutko stamtąd uciekać.
Druga to ViteX - jest to ciekawy ale niszowy DEX, używam tego z powodzeniem (nawet mam tam bota :D), teraz to jest centrum handlu dla Epic-Cash. Ich aplikacja mobilna jest poniekąd mobilnym portfelem Epica... troche wstyd, ale na szczęście oficjalny mobile wallet już w zaawansowanym stadium.

- Płynność - EPIC TOKEN na ERC20
(https://info.uniswap.org/pair/0xc27908ed2f80dd8a799625114730f9f10cf89d94) jest martwy, na Vitexie ~100k$ obrotu dziennie - nie ma szału, ale trudniej kupić niż sprzedać (REF:1664167851 gdyby ktoś chciał założyć konto, sporo zniżek się dostaje)

- Privacy marketing - od początku coin był promowany bardzo mocno jako najlepszy privacy coin, niestety widzę ewidentną zmianę w narracji - nie wiem czy #!$%@?ą się od regulacji czy co, ale zauważyłem że teraz mówi się o tym że prywatności jest wystarczająco żeby ukryć wydatki przed marketingowcami i firmami ubezpieczeniowymi, ale nie żeby wspierać kryminał... hmm, moim zdaniem czerwona flaga, bo projekt przede wszystkim ściągnął do siebie tych, którzy szukali rozwiązania w tej kwestii i dotychczasowe nie działały.

Postanowiłem się tym tu podzielić przede wszystkim ze względu na nadchodzące airgraby - widzę tu okazję do zarobku, bez ideologii. Oprócz tego podoba mi się wizja całego przedsięwzięcia - nie uważam, że to zmieni świat i wprowadzi jakieś rewolucje, chociaż takie są założenia, ale chłodno i finansowo patrząc ma to potencjał.

W razie pytań walcie śmiało, mamy polski tg https://t.me/EpicCashPolski
blacktyg3r - #kryptowaluty #bitcoin #epiccash #mimblewimble

Dla zainteresowanych s...

źródło: comment_1613932237Z730PcAyyHDcmgDnBA58n9.jpg

Pobierz
  • 25
@Manah Ogólnie MimbleWimble to niesamowicie elegancki sposób na wyrzucenie wszystkich zbędnych informacji z blockchaina, zachowując pewność że wszystko się dodaje - koniec końców, w MimbleWimble wszystko jest transakcją - sam blockchain też nią jest :). Nie mam pod ręką linka do genialnego artykułu, ale z googlami szybko znajdziesz, wyjaśnia dokładnie jak to działa.

Kopanie odbywa się na 3 algorytmach, podział jest hard-coded na każde 100 bloków przypada x z każdego algorytmu -
@blacktyg3r: Lubię i znam MW. Poczytam później, ale mnie interesują problemy MW, czy ten Eoic ma jakieś rozwiązania. Najistotniejsze to łączenie kilku tx w jedną zanim rozgłosi się je nodom, albo coś innego, żeby choć trochę to zaciemnić, bo tak to każdy widzi czyje które wyjścia od których wejść pochodzą. Wartości nie widać, to ma system utxo, więc zazwyczaj są dwa wyjści gdzie jedno to reszta, ale mimo wszystko to informacje,
@blacktyg3r: Niby fajnie, wiem, że MW to ciekawa sprawa do wdrożenia na BTC prędzej czy później ale tę naciąganą infografikę gdzie jest porównanie z "dziadem" bitcoinem mogłeś na koniec wrzucić ( ͡° ͜ʖ ͡°). Resztę musiałem czytać ostrożnie żeby się nie wkurzyć jeszcze bardziej.
@Manah: Hehe racja racja, grafiki są iście hamerykaśkie i też na tamten rynek, bardziej chciałem naświetlić podstawy techniczne po stronie epica :D.

@cyberpunkbtc: Nie będę atakował BEAMa bo za jego softem i designem oglądam się jak typek na memie, niestety dla mnie to MOSSAD coin, technicznie i designersko wow, ale fundamentalnie projekt nie w moim typie. Śledzę ich rozwiązania i mam nadzieję, że EPIC się będzie uczył :).

U nas
@dean_corso: @Manah: I tak mają inny problem te wszystkie trzy pojedyncze MW - Mają POW. To jasne że wbrew reszcie rynku wybrali POW, bo POS to centralizacja i inne problemy. Tyle tylko że jak coin ma niską kapitalizację, niski hashrate, to łatwo można go atakować 51% ¯\_(ツ)_/¯
Beam i Grin już miały ataki. Beam nie miał wyjścia i zrobił te checkpointy, tak jak wszystkie shity z POW które miały problem
@cyberpunkbtc: Hehe no nie ma, ale ludzie to takie zwierzęta co wchodzą z gównianej chaty na salony i pierwsze co robią to #!$%@?ą wszędzie gówno żeby było jak w domu :D Przenosimy stare złe nawyki w nowe miejsca i rozwiązania, adresy znamy i czujemy się bezpiecznie, więc powstaje ich imitacja - nikt nie musi wiedzieć, że jeśli poprawnie to wszystko zrobimy, to adresów tak naprawdę nie ma :)
@dean_corso: Z dużej wady MW na ten moment jeszcze - metoda http przesyłania transakcji to przesyłanie gołych plików transakcyjnych, kto pierwszy je odbierze i odeśle odpowiedź ten dostaje przelew. HTTPS robi robotę, ale trzeba ludzi uświadamiać, że wysyłanie MW coinów przez HTTP to podrzucanie pieniędzy komuś na oczach wszystkich :D. Jedna giełda cały czas działała tylko na http
@blacktyg3r: Faktycznie! Nie pomyślałem o tym, ale faktycznie tu jest potencjalna luka ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
Jeżeli ktoś przechwyci tx, to może ją podpisać zamiast docelowego odbiorcy i sobie wpłacić...
Cholera i przez zobowiązania pedersona i brak adresów nie możecie ich użyć jako kluczy publicznych do zaszyfrowania tx, żeby odbiorca mógł ją