Wpis z mikrobloga

Za parę miesięcy odbieram mieszkanie i chcę je trochę usmartowić. Mieszkanie, więc w grę wchodzą w zasadzie tylko rozwiązania bezprzewodowe. Na pewno będzie to otwarty system i na 99% HA. Myślę o:
1. światło - wyłączniki na zigbee/dopuszkowe shelly
2. ogrzewanie - głowice na zigbee
3. czujniki wszelkiej maści, np. temperatury, wilgotności, może jakaś stacja pogodowa na balkon, ruchu do hallu bo jest na tyle długi, że przewidziane są włączniki schodowe, zatem czemu by nie odpalać z czujnika? itd.
Jak macie jeszcze jakieś ciekawe rozwiązania, które stosujecie u siebie, to podzielcie się.

Od strony instalacji i konfiguracji systemu myślę, że jestem w stanie sobie poradzić. Natomiast nie chcę dotykać się elektryki. Jeśli macie namiary na jakiegoś elektryka w #krakow znającego temat HA, który chciałby sobie dorobić i pomóc mi w wyborze optymalnego rozwiązania do mojej sieci oraz podłączenia urządzeń, to dajcie znać. Nie wchodzą w grę żadne przeróbki instalacji bo miałem robiony projekt zmian lokatorskich i nie przewiduję żadnego kucia poza ewentualnie tunelem na kable do telewizora.
#homeassistant #smarthome #inteligentnydom
  • 11
@Matemit: Oczyszczacz z nawilżaczem mam już porządny Sharpa, tylko zgodnie z ich japońską logiką ma to być urządzenie tak proste, że nawet sterowania pilotem nie ma. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zastanawiałem się nad Xiaomi Air Purifier, ale 1. to tylko oczyszczacz, 2. filtry nie są tak wydajne. Zatem oczyszczacz pozostanie "analogowy".
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Drmscape2: co wy z tymi oczyszczaczami macie, a nie Sory, to Kraków xD
Mimo wszystko, trochę przeróbek będziesz miał, jak już idziesz w HA to zainteresuj się projektem AIS DOM.
Zigbee najłatwiej.
Mimo wszystko, rozplanuj jakiś tablet u zasilanie na ścianę
@draki7: Tak po prawdzie, to myślałem, żeby z telefonu tym sterować. Szkoda, że ten AIS DOM to na CC2531 jest. Dużo złego się naczytałem o tym module. Podobno będzie klękał przy większej liczbie urządzeń.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Drmscape2: wrzucasz tam co tylko chcesz (podpinasz tylko pod USB).
Nír mam pojęcia o czym piszesz, chodzi mi od początku bez zacięcia.
@ozzi91: taki foto od HA tylko bardziej rozbudowany,ja własną bramkę, lokalna TTS (działa offline) ale też tunel i kopie zapasowe przez portal integratora. Urządzenie ma też HDMI więc można pod TV podbijać i sterować pilotem,.który ma żyroskop. Przesiadłem się z HA hostowanego na Synology na to i świetnie
@Drmscape2: poczytaj o elektryce trochę (np blog elektryka dla kazdego), bo to nie jest żadna magia, a płacić komuś, żeby Ci podłączył 3 kabelki to już trochę przesada. Musisz tylko mieć minimalne pojęcie, miernik (próbnik nawet wystarczy) i majzel, bo pewnie puszki do podkucia, żeby moduły zmieścić.

Widać, że trochę czytałeś więc sobie poradzisz, a kierunek z shelly + zigbee jest ok. Nie zapomnij o jakis żarówkach albo plugach, zeby zrobic
@slusar_o2: Mieszkanie 71m2, ale terminal będzie stał w rogu, więc raczej skłaniam się ku zigbee. Żarówek właśnie nie chcę żadnych smart bo są drogie i ekonomiczniej wychodzi to zrobić na poziomie włączników. Choć nawet się w pewnym momencie zastanawiałem, czy nie zrobić tego na shelly + smart żarówki, żeby mieć możliwość korzystania ze zwykłych włączników do włączenia i wyłączenia światła, a po HA żarówkami sterować ustawiając barwę temperaturową itp. Zrezygnowałem z
Drmscape2 - @slusar_o2: Mieszkanie 71m2, ale terminal będzie stał w rogu, więc raczej...

źródło: comment_1613900430BxyI8ll87UYHdXTkp7LSqJ.jpg

Pobierz
@Drmscape2: Powinny dać radę (shelly napewno da), a jak nie da ro ogarniesz to programowo z poziomu serwera. Ja osobiście nie jestem fanem łączników na zigbee, jakoś bardziej ufam w tym aspekcie modułom na wifi, ale to raczej mój kaprys. Moduły oparte na ESP zawsze można przefleshować na EspHome gdzie uzyskasz całkowitą kontrolę nad kontrolerem, a szpej po zigbee jeszcze tego nie oferuje, jest to raczej zamknięty ekosystem.

U siebie mam