Wpis z mikrobloga

Mirki z #gory i #bushcraft - szukam plecaka na jeden-dwa dni w góry. Cena nie gra roli bo często go będę używał, chociaż powyżej tysiaka to już mi się trochę włączy cebula.
Wymagania są w zasadzie tylko trzy:
1)ma być odpowiedni dla kogoś o normalnym wzroście - mam 197cm i pasy biodrowe standardowych plecaków zapinają mi się na żebrach;
2) pojemność ok 40-50l. I ja wiem że hurr durr w 40l to wszyscy się na gsb spakują, ale ja nie i potrzebuję taki( ͡° ͜ʖ ͡°)
3) raczej turystyczny niż "militarny", bo molle to tak na prawdę system niepraktyczny w turystyce górskiej, a systemy nośne tych plecaków projektowali chyba jak zbójcerze oblegali Mirmiłowo.

Na dłuższe wypady mam ospreya aethera i tak szczerze to jest na styk.
Wiem że deuter miał jakąś przedłużaną serię, ale znalazłem tylko jakieś piździki po 30l.
Ktoś coś?

@Afrati - Ty nie masz jakiegoś gregorego przypadkiem w tych pojemnościach? Ma tam u Was ktoś powyżej 190cm?
  • 25
  • Odpowiedz
@MojWlasciciel: Ja mam Wisporta Quickpack (65 l) i mi się w Karkonoszach sprawdził kilka razy. Ale mało ze mnie doświadczony "człowiek gór". Częściej z nim do lasu chodziłem na kilka dni i dawał radę.
  • Odpowiedz
mam 197cm i pasy biodrowe standardowych plecaków zapinają mi się na żebrach


@MojWlasciciel: Przeciez wysokosc pasow biodrowych regulujesz szelkami, wysokoscia ich osadzenia lub tasmami. Rozumiem gdybys narzekal na brak regulacji szerokosci rozstawu szelek, bo niewiele plecakow oferuja taka mozliwosc.

molle to tak na prawdę system niepraktyczny w turystyce
  • Odpowiedz
bo molle to tak na prawdę system niepraktyczny w turystyce górskiej,


@MojWlasciciel: większej bzdury dawno nie czytałem.

Patrz na Deuter, Gregory, Osprey - to w sumie taki top. Model musisz dopasować pod siebie,

Osobiście używam od jakiegoś czasu Deuter Futura i sobie chwalę - ale jestem niższy.
  • Odpowiedz
  • 0
@Szubrawski

Przeciez wysokosc pasow biodrowych regulujesz szelkami, wysokoscia ich osadzenia lub tasmami. Rozumiem gdybys narzekal na brak regulacji szerokosci rozstawu szelek, bo niewiele plecakow oferuja taka mozliwosc.


Tylko wtedy szelki plecaka zaczynają się w połowie pleców i zamieniają w znane i nielubiane szelki-dusicielki. Te plecaki są po prostu za krótkie. W ostatnim plecaku po prostu odciąłem pas biodrowy i chodziłem bez( ͡° ͜
  • Odpowiedz
@MojWlasciciel: Tak jak kolega @modzelem: napisał. Te firmy to pewniaczki. Mega jakość i przemyślana konstrukcja. Ja mam 188 i swojego ospreya mogę dopasować jak chce. Dużo jeszcze zapasu na kogoś wyższego. To jest najwyższa klasa plecaków. Będziesz Pan zadowolony. Nie żadne wisporty, militarne czy inne gówna. I 30 litrów w ospreyu czy deuterze to prawdziwe 30 litrów.
  • Odpowiedz
  • 0
@modzelem co Wy wszyscy widzicie w tym molle? Chyba tylko zabieracz miejsca dla przydatnych kieszeni, które nie mają w zwyczaju wystawać pół metra poza obrys plecaka.
No właśnie ta trójka wchodzi w grę, nawet gdzieś w usa widziałem jakiś stary model ospreya długiego.
  • Odpowiedz
@MojWlasciciel: Tak jak mowilem kwestia plecaka i tego czy te tasmy sa rozsadnie wszyte, moj plecak akurat przewiduje miejsce na nalgenki ale blad konstrukcyjny uniemozliwia ich uzycie, taki psikus, ktorego ktos nie dopatrzyl. Nie zmienia to jednak faktu ze moj plecak 45L (bez komina) o konstrukcji jednokomorowej ma bardzo dobre obszycie molle + dodatkowy system troczenia sakw i z plecaka taktycznego na taki 2 dniowy wypad, moge z niego zrobic
  • Odpowiedz
  • 0
@modzelem no właśnie ja preferuję opcję skutecznej kompresji zamiast obwieszania się dodatkowymi elementami.
Mój aether po skompresowaniu i wypięciu komina był prawie dobry na jeden dzień zimą w góry( ͡° ͜ʖ ͡°) prawie, bo co prawda nic nie latało w środku za to dosyć dziwnie to wyglądało( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Wg mnie to plecaki militarne porównywać do plecaków typu osprey czy deuter to jak porównywać protektory/demary do meindli czy hanwagów. Bez sensu. Zupełnie inna klasa
  • Odpowiedz
@MojWlasciciel: Bardzo chętnie bym pomógł, ale niestety jesteśmy z kumplami zgrają krasnoludków - najwyższy z nas ma niecałe 190cm wzrostu (i używa Zulu 55 M/L bez problemu), sam mam ledwo 180 i mam starszą generację - bez regulacji systemu - M - jest akurat.
Ale z doświadczeń moich i kumpli wynika, że pomimo tego, że mamy często podobny wzrost, to plecaki bardzo różnie na nas leżą i bardziej niż sam
  • Odpowiedz