Wpis z mikrobloga

Hej,

Dla zabicia czasu zaczynam sobie robić mały projekt. Niestety brakuje mi wiedzy jak zrobić 2 rzeczy.

1. Jak zespawać pręt stalowy 16mm do blachy 8mm pod kątem prostym? Widziałem na jakiś forach, że najlepiej nawiercić otwór przełożyć pręt i tak to zespawać. O ile większy powinień być ten otwór? Zależy mi żeby spoina była zlicowana z powierzchnią blachy po zeszlifowaniu. Obciążenie maks 150-200kg

2.1 Pierwszy raz w życiu będę korzystał z usługi gięcia blachy na prasie i nie chcę robić tego normalną metodą prób i błędów. Ile zostawić zapasu w ceowniku który ma obejmować profil 80x80. Aktualnie zostawiłem 2mm, ale wydaje mi się to mało, chodź z drugiej strony nie chcę żeby było to zbyt luźne.
2.2 Jaki promień gięcia wybrać? profil z reguły ma zewnętrzny kąt 6mm, na załączonym obrazku dałem 8mm. Ma to sens dla blachy 8mm?

#spawanie #mechanika #cnc #obrobkametali #majsterkowanie
Pobierz Boziu - Hej,

Dla zabicia czasu zaczynam sobie robić mały projekt. Niestety brakuje...
źródło: comment_1612782324Zxg2Wx5kRNV2Nk1hDpwJdN.jpg
  • 15
@smutna_rzodkiewka: problem jest taki że profil 80x80x3 jest tym wewnętrznym i jest on standardowy, a ta część okalająca raczej będzie musiała być zrobiona przez gięcie. No nic zapytam się firmy wykonującej gięcie.
@Boziu: jeżeli obciążenie ma być przenoszone przez ten pręt to złącze spawane powinno być na tzn pełen przetop. Zeby to w twoim przypadku wyszło powienieneś delikatnie zfazować pręt pod kątem, przełożyć przez otwór w blaszce i potem zaspawać.
@Boziu: Musisz brać poprawkę na nieidealne gięcie, na farby i na to że jak będzie ciasne to będzie się zacinać, musi być takie rozklekotane, w razie czego dasz dystanse ale jak będzie za ciasne to do #!$%@? i od nowa