Wpis z mikrobloga

Mirki, bo człowiek już głupieje. Jak to jest z rozliczeniem #bitcoin? Rozliczam z roku różnice między sprzedażą a zakupem #kryptowaluty (plus pozostałe koszty ale nie robię tego bo nie chce mi się nad tym siedzieć). Jeżeli w 2019 roku miałem stratę 8 tysięcy to mogę całość straty odliczyć teraz za 2020 (w tym roku mam xx tysięcy zysku)? Czy tylko połowę? Oczywiście nie prowadzę jdg, rozliczam się jako osoba fizyczna.

#podatki #ksiegowosc #pit #pytanie #kiciochpyta
  • 40
@musicisgood: straty nie odliczasz a przenosisz na kolejny rok. Nie rozliczasz też różnicy kosztów sprzedaży i zakupów jak w innych zyskach kapitałowych, a raportujesz całe koszty i przychody oddzielnie. Jeżeli w 2019 kupiłeś btc za 10k to w zeznaniu za 2019 wykazujesz 10k straty. Po sprzedaniu btc za 15 rok później wykazujesz przychód 15k, po uwzględnieniu przeniesionych kosztów zapłacisz podatek od 5k.
O tym nie słyszałem. To pewne info?


@Stolbilardowy: od biura rachunkowego, w kontekście działalności gospodarczej.

Możesz dla pewności też zapytać jakiegoś biura, wskazując im aby zwrócili uwagę na proponowany mechanizm - i daj znać co powiedzą; Powinno kosztować pewnie 100-400 zł aby tak doradzili.
@decentralizacja: w jakim kontekście? Koszt nabycia krypto nie może być doliczony do kosztów prowadzenia działalności.


@Stolbilardowy: może być, przynajmniej w zakresie który podałem powyżej tzn żeby potem zapłacić podatek tylko od zysku a nie przychodu ze sprzedaży zakupionego krypto.

Czy może być ogólnie kosztem to wydawało mi się że tak ale nie pamiętam, dopytam jeszcze.
rozliczyć je z przychodami w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa (ograniczając tym samym wartość dochodu firmy w danym okresie),


@Stolbilardowy: to jest ta część co do której pisałem że nie jestem pewien. Natomiast pytanie podstawowe było o to czy możesz zapłacić podatek tylko od zysku a nie przychodu po inwestycji krótkoterminowej.
@decentralizacja: Ty lepiej podaj podstawę prawną tych rewelacji, bo ogłaszasz jakieś nowości o których pierwszy raz słyszę, a czytałem całą ustawę i analizowałem wszystkie publikacje na jej temat.
-nie ma w krypto czegoś takiego jak inwestycja krótkoterminowa.
-nie musisz mieć faktury, nipu ani innych danych

Biura, które nie spacjalizują się w krypto gówno wiedzą, sam przez to przechodziłem.