Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 10
Miało być tylko na pokaz a nie koniecznie do picia ale wyszedł niemal ideał. 15g do 30ml w 30s prawie zero channelingu.

NPF to jednak poezja zarówno wizualnie jak i sensorycznie. Tylko trzeba polubić wycieranie plamek.

No i dzisiaj ani nie obesrana ani nie obrzygana, posprzątałem.

#kawa #espresso
D.....r - Miało być tylko na pokaz a nie koniecznie do picia ale wyszedł niemal ideał...
  • 40
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bonus: no z liczeniem czasu to są spory. Twoja metoda wzięła się jak sądzę z wag dotykowych.

Ja jednak stosuję starą szkołę i liczę od czasu włączenia pompy (chyba że stosuję preinfuzję).
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bonus: Stara szkoła to czasy sprzed podejścia matematycznego, czyli chłopski rozum. Co to znaczy? Sypało się bez wagi do portafiltra górę kawy, zgarniało palcem i ubijało. Nikt nie wiedział ile tego jest, nikt nie ważył. Tak było jeszcze 12-15 lat temu jak zaczynałem w tym.

Dzisiaj są różne możliwości ale jedno pozostaje niezmienne: ma smakować Tobie a niekoniecznie być jak inni robią ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bonus: Powiem Ci że to były dziwne czasy bo norma espresso z Włoch mówi o 7g zmielonej kawy (Przynajmniej kiedyś tak było) czego nie stosował nikt. Ale co do starych czasów. Czy było lepiej? Tak średnio bym powiedział bo sam ważę wszystko. Ale tez bez przesady, ilość płynu robię ze znajomą mieszanką na oko, czas to samo.

Uważam że matematyczne podejście jest o tyle genialne że 12 lat temu idealne
  • Odpowiedz
@DunningKruger: 7g to chyba zależy od sitka, aktualnie wszyscy korzystają z podwójnego po prostu i np. ja sypię zawsze 16g i trzymam się ratio 1:2, a to, że wydawało Ci się, że ekstrakcja jest szybka może wynikać z bardzo świeżej kawy, która wydziala dużo cremy co widać na końcu mojego filmiku, gdzie przez jakąś chwilę wydawało się, że crema to 70% shota, mimo, że kawa to 100% arabica.
  • Odpowiedz
@DunningKruger: A czym Ty robisz kawę? Wiesz to, że PID pokazuje 90 to znaczy, że tyle jest na bojlerze, a stabilnosć całego ekspresu to co innego, mój PID ma offest 15 stopni, czyli 105 na pid = 90 w kolbie, po 30min rozgrzaniu.
  • Odpowiedz