Wpis z mikrobloga

Czy są na tagu osoby, które są zadowolone ze swojej kariery w #cpp ? Generalnie lubię ten język, podoba mi się jak muszę zrozumieć kod bardziej niskopoziomowo, projekty bywają nawet ciekawe, ale trochę obawiam się tej małej ilości ofert pracy, choć czasem stawki nie są najgorsze. Są ludzie, którzy osiągnęli w tym jakiś sukces czy warto jednak zmienić język? Niestety webdev tak średnio mnie rajcuje...
#programowanie
  • 22
@steppenwolf90: ja. ogólnie lubię pisać niskopoziomowo, zawodowo jak i hobbistycznie. niestety jest mało ofert w porównaniu do jakiegoś Python, Javy itd. projekty zazwyczaj ciekawsze dla mnie, bo to coś więcej niż jakieś aplikacje okienkowe
@mowmivector: ja pracuję teraz w cpp w telco i nie chce mi się teraz uczyć całego webowego stacka html/css/js + backend i frameworki, dużo chętniej bym się pouczył podstaw elektroniki, albo już nawet jakiegoś BI/ML, może za jakiś czas przyjdzie mi motywacja, ale póki co wolałbym nawet desktop klepać

mam doświadczenie w c#, w obecnej pracy mógłbym trochę ogarnąć pythona, przyznam jednak, że mnie czasem dupa piecze jak słyszę jakie stawki
@steppenwolf90: to może #rustlang i webassembly? Narazie wąska działka ale wygląda obiecująco. A rusta możesz nawet na mirkokontrolerach się bawić.

Generalnie ja już mam dosyć bagów UB w bibliotekach pisanych pod C++ psujących czasami cały program.
@steppenwolf90: C++ w Polsce strasznie ssie pod względem pracy. Gdy szukałem swojej pierwszej pracy natrafiłem na ogłoszenie, w którym szukali programisty C++, nadawałem się idealnie. Jak już zacząłem pracę, to okazało się, że jedynie gdzie tam zobaczę cpp to w internecie, jak sobie wygoogluje ( ͡° ʖ̯ ͡°) pracowałem w języku, który został napisany w C jakieś 30 lat temu i od tamtej pory nie był wspierany.
@steppenwolf90: zasadniczo, jeżeli naprawdę umiesz C++ i ogólnie w programowanie, to jest OK. Ofert jest więcej w webdev i Javie - ale to nie jest tak, że w C++ nie ma. Natomiast często się okazuje, że to C++ + coś, pracodawcy chyba wychodzą z założenia, że jak jesteś w stanie ogarnąć C++ to sobie ze wszystkim poradzisz :).

No i najważniejsze: jak lubisz C++ i to co w nim się
No i najważniejsze: jak lubisz C++ i to co w nim się robi, to też warto się zastanowić, czy dla paru groszy więcej warto w pracy się męczyć zamiast się bawić.


@zrakiep: tu się z Tobą zgadzam, mój poprzedni projekt w korpo to była typowa bazodanowa apka, setki tabelek, tysiące zapytań do bazy, nudy jak cholera i się tam wypaliłem, teraz robię bliżej sprzętu i zajawka do programowania trochę wróciła, myślę,
@steppenwolf90: ja jestem zadowolony, ale potwierdzam to co piszą przedmówcy. Ofert jest mało w porównaniu do innych języków i zarobki średnio niższe o kilkanaście procent. Tylko, że dla mnie definicją ciekawych projektów jest to co się robi w C++. Jak dla mnie większość tego co się pisze w tym sofcie to bardzo ciekawa informatyka. To prawda, że mało jest greenfieldów w tym języku, ale co kto lubi. W webie masz ciągle
@Shilghter: to że jest tyle możliwości w C++ to akurat nie jest zaletą. Bo w takim telco czy automotive bardziej ceniona jest wiedza domenowa niż wiedza z C++. Także, dosyć że ofert mało to jeszcze podziel to na różne domeny gdzie nie jest tak łatwo przeskakiwać z jednej do drugiej.
@r00ti: zgadzam co do wiedzy domenowej, ale druga strona medalu wygląda najczęściej tak, że te działki są wysoce specjalistyczne i większość tych firm nie spodziewa się, że można łatwo pozyskać na rynku specjalistów z wiedzą w tej domenie i biorą na wyszkolenie. Wiem co mówię, wiem jak jest u nas i wiem jak miałem na rekrutacjach C++ w działce z zupełnie innej domeny niż moja. Pamiętaj, że to, że C++ jest
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@steppenwolf90: ja i średnio sobie chwalę. Już 3 miesiąc szukam pracy bo rynek juniorski w tym języku jest dość słaby. Ja po półtora roku już sie wypaliłem. Większość projektów w c++ w Polsce to głównie stara utrzymaniowka, ponieważ firmy zachodnie wrzucają tu starocie, bo ktoś tu musi supportować. Moja poprzednia praca wyglądała tak, że dostawałem taska i musiałem debugować przez tydzień stary kod żeby móc dorzucić jednego ifa albo zmienić parametr.
@steppenwolf90: Cpp jest w pytke, 90% ciekawych projektow jest według mnie w cpp, reszta to biznesowe #!$%@? w innych językach.
Z kariery jestem jak najbardziej zadowolony ale od paru już lat siedzę za granicą.
@JakTamCoTam: Źle trafiłeś i tyle. U mnie też kod ma ponad 10 lat, ale zarząd zna się na rzeczy i promowane jest pisanie w C++17, a w kodzie aż roi się od wzorców projektowych.
W sumie ciekawa sprawa z tymi plikami po 15k lini, bo takie rzeczy widziałem tylko w czystym C.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@steppenwolf90: to zazdro bo z wzorcami o wiele łatwiej się łapie o co chodzi.
A używacie wielodziedziczenia? To jest trochę czarny koń c++. U mnie to jedna klasa dziedziczyła nieraz z 8 albo lepiej klas bazowych i był taki młyn że szok. Gdyby nie było virtual w dziedziczeniu to mielibyśmy kopalnię diamentów.