Wpis z mikrobloga

#elektryka #elektronika #roznicowka #uziemienie #instalacjaelektryczna

Witam.
Chcę na wiosnę w ogrodzie zmodernizować instalację elektryczną na ogrodzie. Na razie wygląda to jak gniazdo węży...

Problem jest w tym że do ogrodu nie dochodzi uziemienie a chciał bym zamontować zabezpieczenie roznicowopradowe.
Da się to jakoś rozwiązać? Czy "zerowanie" przed różnicówka będzie ok. Czy lepiej wbić pręt w ziemię i do niego podpiąć uziemienie? Czy może całkiem zrezygnować z tego zabezpieczenia

Pozdrawiam
  • 9
@dogu18: a skąd mają wzięte to uziemienie i czy to jest na pewno uziemienie a nie zerowanie?
Jaki masz rodzaj instalacji, sprawdzisz na umowie z ZE, chodzi mi o to, czy to jest TT, czy TN
@Jarek_P A to teraz nie jestem w stanie sprawdzić. Sprawdzę jak będę u rodziców. Czy któryś z typów uniemożliwia montaż dodatkowych zabezpieczeń?
@dogu18: sprawa jest dość skomplikowana.
Jeśli masz układ sieci TT i gniazdka z uziemieniem wykonanym lokalnie, możesz zrobić tak samo w ogrodzie. Uziemienie zrób porządnie albo użyj trójżyłowego przewodu i dołącz się do tego, które jest w domu.
Jeśli masz w domu sieć TNS (pewnie nie masz, z uwagi na te gniazdka "bez bolca"), robisz jak wyżej, stosując trójżyłowy przewód,
Jeśli masz sieć TNC, to formalnie nie możesz użyć różnicówki. Możesz
@Jarek_P dzięki. Jak pojawię się u rodziców to sprawdzę umowę z tauronem i odpisze dalej co i jak. Wiem że wyjście na ogród ma tylko przewód neutralny i fazę. To chyba lepiej będzie zrobić dodatkowe uziemienie z pręta wbitego w ziemię. Tylko jak głęboko wbić i jaki konkretnie pręt (zbrojeniowy z przyspawana śruba będzie ok)?
@dogu18: zpręt zbrojeniowy się nie nadaje (zardzewieje i rezystancję uziemienia szlag trafi) najdź hurtownię elektryczną i kup uziom prętowy:

https://prospersklep.pl/pl/p/Uziom-pretowy-UPB-fi-161500-BK-9101-BEZPOL/12111

Ale uwaga, taki uziom może ale nie musi być skuteczny, wiele zależy od tego, jaki masz tam grunt i na jakiej głębokości jest woda gruntowa. Taką instalację powinien robić elektryk, który wykona pomiar uziemienia, tylko wtedy masz gwarancję, że to będzie bezpieczne.