Wpis z mikrobloga

@erysipelothrix: Okej, czyli podstawę już wiemy. Teraz pytanie czy jesteś na tyle odważna, aby kupić coś używanego? Czy nie boisz się bubla? Czy nie boisz się, że nie będziesz umiała sprawdzić czy ze sprzętem jest wszystko ok? Czy masz kogoś, kto Ci pomoże ocenić stan sprzętu?
Okej, czyli podstawę już wiemy. Teraz pytanie czy jesteś na tyle odważna, aby kupić coś używanego? Czy nie boisz się bubla? Czy nie boisz się, że nie będziesz umiała sprawdzić czy ze sprzętem jest wszystko ok? Czy masz kogoś, kto Ci pomoże ocenić stan sprzętu?


@bellazi: Za każdym razem to samo. Mam się spodziewać za chwilę pytania czy OP nie boi się zbyt dużej ilości przycisków? ( ͡° ͜ʖ
@Zelber: Używany może być mocno wyeksploatowany, mogło się zdarzyć, że upadł komuś na ziemię, że lądował w piasku, zamoknął na śniegu lub deszczu albo ma w sobie masę kurzu po sesji na offroad-ie. Jak ktoś w życiu nie trzymał lustrzanki na przykład w ręce to nawet nie wie jak ma obiektyw chodzić, jak gładko, żeby nic nie szeleściło jak drobiny piasku na przykład. Pomijam już kwestie gwarancji, zakupienia kradzionego sprzętu i
@bellazi: Wiesz, że wszystkie te problemy można wyeliminować albo dowiedzeniem się tego, jak to zweryfikować, albo znalezienia(chociażby tutaj, na wykopie), kogoś, kto by rzucił okiem na ten sprzęt?
@spiritus: Tak, to ja ;)
Ale z punktu widzenia OPki bezpieczniej jednak by było bezpieczniej, gdyby zobaczył go ktoś niezwiązany z nikoniarzami(bo może to jakaś sekta i towarzystwo wzajemnej adoracji nawzajem się kryjące ( ͡° ͜ʖ ͡°) )

@bellazi:
Normalnie, albo u osoby sprzedającej przed wysyłką, albo u @erysipelothrix po tym jak paczka dojdzie.

@erysipelothrix
No a #!$%@?ąc od gównoburzy, to poza budżetem jest też drugie
@erysipelothrix: pentax k-70 ze standardowym zoomem 18-55 lub 18-50 a do tego jasny 50mm. Świetna matryca, świetny wizjer, stabilizacja w korpusie, bardzo dobrze pracuje w słabym świetle. Do tego astrotracer (śledzenie gwiazd), pixelshift, świetna ergonomia - dwa kółka nastaw (konfigurowalne, np. pod jednym możesz mieć zmianę przesłony, pod drugim czas migawki, albo np. iso, kompensację ekspozycji), konfigurowalne menu podręczne. Pentax jest kompatybilny ze wszystkimi obiektywami jekie wyprodukował i m42 - z
@zdrepcevakrv: Oraz dodatkowo:
-Braki dobrych, nowoczesnych obiektywów. Tak, problem jest realny. A jeżeli coś jest ok optycznie, to jest 2-3x droższe niż u konkurencji.
-AF odstający od konkurencji.
-Prawie martwy system, do którego producenci niezależni już prawie nie wypuszczają swoich szkieł.

+Dałeś porównanie zdjęć robionych "normalnie" ze zdjęciem z pixelshiftem, gdzie to porównanie nijak się ma do siebie w kontekście wysokiego ISO.

Zdecydowanie zostałbym w trójkącie Nikon/Canon/Sony.
@Zelber: > Ale wiesz, że amator znacznie, znacznie szybciej się czegoś nauczy na bardziej zaawansowanym sprzęcie, gdzie dostęp do różnych funkcji będzie miał na body, a nie głęboko w menu?

No nie wiem. Ja tam wolę sobie iso ustawić na głównym dotykowym ekranie niż przyciskiem fizycznym na obudowie ;) Bo właśnie jako amator przyzwyczajony do robienia zdjęć telefonem i przesiadający się na aparat, nie ogarniam miliona przycisków na obudowie. I choć
@bellazi: W jakim aparacie tym jest szybciej? Przecież oderwanie aparatu od oka, wywołania menu, grzebanie w nim to kilka/kilkanaście sekund. Zmiana tego przyciskiem pokrętłem na obudowanie to poniżej sekundy.
Bo właśnie jako amator przyzwyczajony do robienia zdjęć telefonem i przesiadający się na aparat, nie ogarniam miliona przycisków na obudowie. I choć mam przycisk fizyczny iso, to i tak z niego nie korzystam, bo zajmuje mi to za dużo czasu.


@bellazi: Tyle czasu i dalej się nie nauczyłaś obsługi własnego sprzętu? Mam porównanie szybkości obsługi pomiędzy przyciskami i klikaniem w menu i nigdy w życiu bym już nie wrócił do menu.
@Karbon315: Ile czasu? Super, że masz porównanie. Ja też mam i wiem, że przyciski zajmują mi więcej czasu ;) Pozwolisz, że jako amator będę się uczyła we własnym tempie? Czy nie pozwolisz mi być amatorem, bo od razu muszę mieć takie pojęcie jak Ty?
@erysipelothrix: Ja zaczynałem od canona 2000d, bardzo mi pomogl w poznaniu podstaw. Ty masz troche wiekszy budzet, wiec moze sprawdz canona 200d mark II. Sprzet zawsze można wymienic, a w uzywki sie nie baw jak dopiero zaczynasz. Coś nie bedzie dzialalo poprawnie to nawet tego nie bedziesz wiedziala. Ja zaczynalem z kitowym obiektywem 18-55 i dawało rade, a z czasem dokupisz sobie jakies szkla.
: zaledwie 6k przebiegu i rozbój?


@spiritus: nie znam tej oferty/forum Nikona, wygooglałem jedno ale nie ma tam "giełdy", nie wiem też jakie Sigmy,
ale widzę 8 letnią (modelowo) puszkę APS-C.

Nie ukrywam też że nie znam systemu Nikona, ale nawet celując w używane APS-C, w alternatywnym systemie można dostać fają puszkę za 1000-1200 PLN (Canon 7D), do tego jedna stałka i masz zestaw do nauki w połowie ceny.

Te dwa
@j0seph: bo giełda jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników na forum.
Te dwa obiektywy to 17-50/2.8 i 10-20/3.5.
Zapewne ten drugi byłby używany mało kiedy bo tylko w przypadku krajobrazów i wnętrz.
Generalnie za te pieniądze to bym brał bo w zestawie jeszcze grip i dwa filtry ochronne. Sprzęt widać, że zadbany i szkoda go było używać. Znając życie można by się było i tak i tak jeszcze potargować.

Co do stałki
Dopiero od niedawna (po zakupie pełnej klatki) zacząłem biegać ze stałką 50mm i praktycznie na nowo poznawać fotografię :)


@spiritus: Chyba wiskość osób dziś preferuje 35mm (albo znam głównie "ślubniaków"), ale ja należę do "bojówki 50mm" ;)
Ale w te wakacje udało mi się pokonać tą samą trasę 3 razy, każdego dnia z innym szkłem (28, 50, 85), z każdego dnia przywiozłem kompletnie różne zdjęcia.