Wpis z mikrobloga

173 + 1 = 174

Tytuł: Mężczyźni bez kobiet
Autor: Haruki Murakami
Gatunek: literatura piękna, literatura japońska
Ocena: ★★★★★★★

Drive My Car 7,5/10
Opowiadanie mówi o podstarzałym aktorze teatralnym, który swoje najlepsze lata ma już za sobą (zarówno gry aktorskiej, jak i życia z kobietami), którego taksówkarzem zostaje młoda dziewczyna po przejściach. Nawiązuje się między nimi nić relacji, która jest osią fabuły.
To jedno z trzech moich ulubionych opowiadań ze zbioru- wprowadza do całości i bardzo subtelnego, melancholijnego stylu Murakamiego. W całym zbiorze jest akcji jak na lekarstwo- o ile w ogóle- a autor skupia się w całości na relacjach między ludźmi i relacji człowieka z sobą samym. Podobała mi się bliskość bohaterów z pierwszego opowiadania i zbiór zapowiedział się świetnie.

Yesterday 8,5/10
Ulubione opowiadanie- część napisana jest gwarą poznańską, która ma nam pokazać różnicę między japońskim a jednym z jego dialektów. Zabieg udał się tłumaczowi doskonale. Poza tym opowiadanie nasączone jest wręcz niewykorzystanymi szansami, przypadkową i nierozwiniętą bliskością, którą czasami udaje nam się nawiązać (nam, mężczyznom) z kobietami- jak i odwrotnie. Niestety, z biegiem czasu okazuje się, że z niewiadomej przyczyny zaniechaliśmy jakiegoś kroku naprzód, jakiejś akcji, małego gestu- i żałujemy, bo mogliśmy zupełnie inaczej pokierować swoim życiem tą prostą decyzją. Doskonale mi się to czytało.

Niezależny organ 8/10
Trzecie opowiadanie i trzecie pozytywne zaskoczenie. Streścić je można prostym trafiła kosa na kamień, aczkolwiek trudno w takich określeniach mówić o całej treści opowiadań- są napisane w tak nietypowym stylu, w którym trudno rozróżnić etapy.

Kino 7/10
Świetna historia złamanego serca. O przyznaniu się przed samym sobą do pewnych uczuć i emocji.
Pozostałe 3 opowiadania 5/10. Bardzo zawiodły po świetnym początku i po prostu mnie w ogóle nie kupiły.

Myślę, że niezły zbiór na start z tym cholernie słynnym autorem. W dodatku u mnie to pierwsza książka japończyka jeśli nic nie zgubiłem.

#ksiazki #czytajzwykopem #bookchallenge 4/24 #wykopkindleclub

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter
FormalinK - 173 + 1 = 174

Tytuł: Mężczyźni bez kobiet
Autor: Haruki Murakami
Gatunek...

źródło: comment_1611499136xXbhTT4T8Rvgu4Q1V2bgCb.jpg

Pobierz
  • 1