Wpis z mikrobloga

Czy chiński DAC za 20 dolarów jest cokolwiek wart, czyli mikro-recenzja sprzętu Lusya Fever DAC (do znalezienia też pod wieloma innymi nazwami). Chińska odpowiedź na dużo droższe Audioquest DragonFly. Nie jest to reklama, sprzęt kupiony w sumie z ciekawości, kontynuacja tego wpisu:
https://www.wykop.pl/wpis/54528859/panie-chinczyk-zobaczymy-czy-to-jest-cos-warte-%CA%96-/

tl;dr:


Sprzęt odkryłem zupełnym przypadkiem, prawdopodobnie w jakimś wątku na reddicie. Zachęcony pozytywnymi opiniami zamówiłem i... jestem pozytywnie zaskoczony.

Na wstępie zaznaczam: nie jestem profesjonalistą, opinie zawarte poniżej są czysto subiektywne, oparte w głównej mierze na moich odsłuchach.

Jak to gra? Dobrze, bardzo dobrze jak za te pieniądze. Odsłuchy wykonywałem na:
- KZ ATE
- KZ ZSX "Terminator"
- Superlux HD669
- AKG K712 Pro
- ATH-W1000ZTH
Czyli od bardzo tanich chińczyków pchełek, poprzez średnią półkę, po całkiem dobre słuchawki. Z napędzeniem żadnych z ww. słuchawek nie było najmniejszych problemów. W przypadku słuchawek łatwych w napędzeniu jak np. ZSX na pozłacanych kablach, maksimum komfortowego słuchania to 8-10/100 na windowsowym suwaku, a już wtedy jest naprawdę głośno. Nie posiadam niestety żadnych słuchawek które wymagają wzmacniacza w stylu 600ohmowych Beyerdynamiców, moje najbardziej wymagające AKG mają impedancje 62ohm (to jeszcze nie dużo, ale już choćby z gniazda telefonu grają tak-sobie) i chińczyk daje z nimi radę na luzie.

Długaśne opisy na temat sceny niewiele mówią, więc postaram się skupić na konkretach i porównaniach. Jakość jest w porządku, dźwięk jest czysty, nie brakuje żadnych fragmentów pasma. Zarówno góra, średnica jak i basy są takie jak być powinny. Jest to duży krok na przód wobec integr. Postaram się o małe porównanie:
- integry w thinkpadach (x230, x260) - niebo, a ziemia na korzyść chińczyka. To z myślą właśnie o prywatnym x260 kupiłem Lusye bo o ile sam Thinkpad jako całość jest super, to układ audio jest przeciętny i domyślne wyjście słuchawkowe bardzo kiepsko radziło sobie z moimi słuchawkami.
- integry na współczesnych płytach głównych - o ile same integry przeszły długą drogę od czasów AC'97, po dzisiejsze już całkiem nieźle grające układy z Realtek ALC1220 to dalej warto zainwestować w zewnętrznego DAC'a. Nawet w przypadku słuchawek tanich takich jak Superluxy progres jest słyszalny.
- telefony ze średniej półki głównie seria Redmi Note, czy 9T a także miboxy do TV - duży progres, sprzęt jest kompaktowy i można go nosić stale wpięty do słuchawek. W przypadku telefonów potrzebujemy adapter pod USB C. W przypadku MiBoxa oferuje oczywiście tylko dźwięk stereo z racji pojedynczego analogowego wyjścia, ale i tak jest to lepszy układ.
- Fiio E10K - i tu dopiero chińczyk się poddał, ale dopiero wobec sprzętu 4x droższego (który i tak jest dość tani jak chodzi o markowe DAC). Fiio oferuje lepszą kontrolę dźwięku, lepszą jakość słyszalną w ślepych testach, im lepsze słuchawki tym bardziej widoczną. Natomiast nie jest to różnica tak duża jak przepaść cenowa

Często w tematach poświęconych słuchawkom, kartom muzycznym czy właśnie DAC'om spotykam się ze stwierdzeniem "nie jestem audiofilem, ale...". To jest sprzęt idealny właśnie dla takich osób, taki low-entry-level który warto polecić i być może za parę lat zamienić na coś lepszego jeżeli się wkręcicie. Jakieś superluxy za 100-150zł + ten chiński DAC za 75zł, zjadają bez popity większość "gejmingowych" konstrukcji z hedsetami rgb do 500zł

Nie jest to #audiovoodoo - a kawałek chińskiej, solidnej elektroniki stworzony za miskę ryżu w tajwańskim garażu. Korzystam zasadniczo na co dzień, głównie dopinając go do thinkpada i AKG712 słuchając muzyki do snu. Jestem mega zadowolony z zakupu, za najlepszy dowód niech posłuży to że... kupiłem sobie drugi ( ͡° ͜ʖ ͡°) - do Miboxa. Polecam i wołam zainteresowanych poprzednim wpisem

#aliexpress #chinskiecuda #audio #audioboners #sluchawki #audiofile #pcmasterrace #zakupyzchin #tworczoscwlasna #muzyka #spotify
Atreyu - Czy chiński DAC za 20 dolarów jest cokolwiek wart, czyli mikro-recenzja sprz...

źródło: comment_1611411324kjxEgRB3L9LSnoHjC6miPO.jpg

Pobierz
  • 61
wrzucisz aukcje gdzie kupowałeś?


@b2rs: wypok ostatnio bardzo nie lubi wrzucania linków do Ali, ale jak wrzucisz tam w wyszukiwarkę "DAC usb" to będziesz miał dokładnie ten na dwóch pierwszych pozycjach

Jedno ze sklepu LusyaHiFi Audio Store, drugie D-U-N-C-A-N 21 L-O-V-E PC HIFI Store - ja brałem z tego drugiego

Jest sens łączyć to z kosz porta pro i laptopem?


Jak najbardziej, stosunkowo tanie słuchawki + integra (szczególnie w laptopie) to
Atreyu - > wrzucisz aukcje gdzie kupowałeś?

@b2rs: wypok ostatnio bardzo nie lubi ...

źródło: comment_1611425387uym8hABxRr4dOUmcGzj1sN.jpg

Pobierz
@Atreyu: Chińczycy w ogóle niszczą ostatnio system jeżeli chodzi o audio :)

Mireczku, przy okazji spytam - jakie uniwersalne słuchawki za około 1k-1.5k zł? Najbardziej zależy mi na dynamice, tak żeby perka wybrzmiewała jak należy :) napędzać będzie topping L30. Z góry dzięki za odpowiedź, wiem że pytanie ciężkie ale może akurat znasz coś takiego. A jak nie to proszę zignorować ;)
porównywałeś może do applowskiego DACa na USB-C?

Słyszałem że nie ma sobie równych w tej półce cenowej


@Sihill_pl: szczerze mówiąc pierwsze o nim słyszę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

masz porównanie tego do Audiotrak Maya U5?


@mrozny100: nie mam, ale zakładam że każdy markowy sprzęt powyżej 2 stów będzie od niego lepszy

Mireczku, przy okazji spytam - jakie uniwersalne słuchawki za około 1k-1.5k zł? Najbardziej zależy mi
@emjot86: Ja może wiele nie pomogą, ale ostatnio stałem przed takim wyborem i koniec końców Sennheisery HD660s kupiłem i bardzo zadowolony jestem. Rozważałem jeszcze HiFimany Sundara i Bayerdynacmica Dt1990s. Ale jak Ci na dynamice zależy to może właśnie jakieś planary?
@Atreyu @domel88: czytam/oglądam właśnie różne recki i w każdej na temat tych samych słuchawek inna opinia :D wydaje się, że sennki 600/650/660 to najbezpieczniejsza opcja ale boje się, że skoro otwarte to za nisko nie zejdą, poza tym wydaje mi się, że one grają "do środka głowy", a nie tworzą muzykę "przed" słuchaczem (o ile to ma sens). Pewnie tak jak ze wzmakiem, 2 lata będę szukał :D
@emjot86: No trochę tak jest, ale wygoda otwartych jest ogromna. Co do basów to nie narzekam, ale też to nie było moim priorytetem w wyborze :) A poziom detali jakość jest dość niesamowiya po przesiadce z Takstarów, zwłaszcza na jakimś tidal master :D
w cenie poniżej 75zł jest bezkonkurencyjny, gra dużo lepiej niż zintegrowane karty muzyczne - idealny wstęp jeżeli szukamy czegoś lepszego w temacie audio, a nie chcemy wydawać fortuny


@Atreyu: tak po prawdzie, to jakby chinczyk zrobił nie DAC, bo potem zawsze znajdą się marudy od analogów, pętli masy, filtrowanai zasilania usb itd, a po prostu wyjście audio SPDIF (coax czy jeszcze lepiej światło), w formie małego pudełeczka na USB - to