Wpis z mikrobloga

Miraski z #geodezja możecie mi powiedzieć skąd są brane linie wyznaczające granice w geoportal2?

Według map sąsiad wszedł w moje pole a według geodety muszę mu oddać 1,5 do 2 metrow terenu bo wszedłem mu w jego teren.

To jak to w końcu jest? :)
  • 26
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@bloodyhell666: albo ewidencja powiatowa albo cos zbliżonego zrobione na potrzeby ARiMR czyli lpis.
Służy to celom poglądowym, kłania się tu dokładność ortofotomapy, materiałów z ewidencji gruntów jakie ma powiat.
Lecz nie jest to takie złe, gdyż pokazuje pewne tendencje i w przypadku wątpliwości można interweniować używając geodety który jest gwarancją dokładności :)
@bloodyhell666: O ile dobrze pamiętam to Geoportal bezpośrednio pobiera granice (i inne dane) np. z Ewidencji Gruntów i Budynków. Ale jeśli chodzi o użycie geoportalu to należy pamiętać o przypisie na ekranie ładowania - dane tam zawarte mają znaczenie wyłącznie poglądowe, także jeśli chcecie wiedzieć czy na pewno ktoś komuś wszedł w teren to trzeba wziąć geodetę by ustalił przebieg granic działki.
@ondraszek
@RM_PL

Dzięki za odpowiedzi ()

Czyli wychodzi na to, że nie ma się co do centymetra geoportalem sugerować. Ale ciekawe jest to, że sąsiad z drugiej strony ma metr od granicy budynek wybudowany i tam się granice geoportalu zgadzają z tym co zawsze tylko mówione. Kurde ciężko teraz oddać 2 metry podwórka ()

A wiecie może jak jest odległością budynku
@bloodyhell666: granicami z geoportalu bym się nie sugerował, chyba że wiesz że działka ma wznowione (na podstawie dokładnej dokumentacji) granice to i po jakimś czasie powinny byc owe poprawione dane widoczne geoportalu.

Według map sąsiad wszedł w moje pole a według geodety muszę mu oddać 1,5 do 2 metrów terenu bo wszedłem mu w jego teren.

To znaczy było robione wznowienie granic, byłeś na miejscu, okazał znaki graniczne lub ich podcentry
Chce zrobić duży garaż 7x23. Musi być zachowana odległość 3 metrów (brak okien i drzwi) czy jest jakikolwiek sposób żeby wybudować taki budynek 1.5 metra od granicy?


@bloodyhell666: 7x23 to jest juz spora inwestycja - po prostu budowa - wiec pewnie bez projektu i pozwolenia na budowę się nie obędzie... a zatem najlepiej granice ustalić (zrobić tzw. wznowienie granic). No i 3m chyba że sąsiad wyrazi zgodę na budowę w granicy...
Obecnie żaden szanujący sie projektant nie zaprojektuje budynku blizej niz 3 czy 4 metry jezeli granica jest nieustalona. Po pierwsze jest to niezgodne z przepisami ( standardy wykonywania pomiarow). Bo drugie, rodzi wielkie ryzyko rozbiórki lub konsekwencji prawnych.
Co do geoportalu , granice w nim sa z powiatowych baz ewidencji gruntow i budynkow. Ewidencja byla zakladana w latach 56-60 XX wieku, w celach podatkowych. Wyslano geodetow z miarami w teren i mierzyli
@kopyrta geodeta był z naszego polecenia właśnie po to by dokładnie określić gdzie przebiega granica. Robił to na podstawie map czy też szkiców sporządzonych w latach 50 ubiegłego wieku.

@Pioter_2020 dobrze rozumiem że geodeta który wyliczył nowa granice zrobił to na podstawie map które mogły mieć błąd do 3 metrów?
@kopyrta gdy będę miał wyznaczona granice przez geodetę i sąsiad wyrazi zgodę na budynwk w granicy to jest możliwość postawienia go wlasniew w granicy albo chociaż bliżej niż te 3metry?

Jeśli muszę budować 3 metry to budynek wejdzie mi mocno do środka podwórka, a przestrzeń za nim nigdy nie będzie wykorzystana.

U mnie na mapach tych z 50 lat to granica obok domu jest linia prosta z granicą pola które znajduje się
Pobierz bloodyhell666 - @kopyrta gdy będę miał wyznaczona granice przez geodetę i sąsiad wyra...
źródło: comment_1610964514gl7jnJcVDBwuOZlZA4iiQV.jpg
Nie na podstawie map ale na podstawie dokumentacji, tlumaczylem Ci skad sa granice w geoportalu i jakim bledem moga byc obarczone. Jezeli masz watpliwosci co do granicy zawsze mozesz wystapic o rozgraniczenie, tylko to juz koszty rzedu 5k i wiecej
gdy będę miał wyznaczona granice przez geodetę i sąsiad wyrazi zgodę na budynwk w granicy to jest możliwość postawienia go wlasniew w granicy albo chociaż bliżej niż te 3metry?


@bloodyhell666: Tak. Ktoś kto ogarnia ci papiery do tej budowy powinien to załatwić z sąsiadem na etapie pozwolenia na budowe.

Jak w latach 50 był geodeta co mierzył wtedy granice to będąc w terenie zrobił sobie notatki zwane szkicami polowymi gdzie umieścił
Pobierz kopyrta - > gdy będę miał wyznaczona granice przez geodetę i sąsiad wyrazi zgodę na b...
źródło: comment_16109822652WfXFsdGOiL66gtsqCaOAM.jpg
@kopyrta kurde bardzo Ci dziękuję za rzeczowa podpowiedź. Serio bardzo dzięki (òóˇ)

Tak na prawdę problemem nie jest dla nas te 2 metry trójkąta i strata skrawka pola,tylko wlasnie fakt przesunięcia budynku od granicy. Myśleliśmy z e trzeba się będzie odstawić 3 metry od granicy ktora znaliśmy. Teraz wychodzi że musimy się przesunąć 5 metrów od granicy ktora znaliśmy. Budynek mocno wejdzie mi wtedy w podwórko
@kopyrta sorki za niedokładność. Nie mam w ogóle wykształcenia w tym celu ;)

Nie, nic nie szukał. Podchodził tylko z (chyba) GPS i się przesuwał. Dokładność chyba do 1 cm,bo wspominał że się musi centa w prawo lub lewo. Potem wbił drewniany kółeczek a potem wrócił i betonowe paliki powstawial
@bloodyhell666: Chyba można jeszcze dodać że na nawet jeśli na szkicach są granice w jednej linii to nie znaczy że tak powinno być w rzeczywistości. szkic to szkic. Nie oddaje długości odcinków i kątów między granicami. Geodeta wie że ma być budynek w granicy / przy granicy stawiany? Pewnie ma ubezpiecznie zawodowe wiec jak by co będzie miał z czego pokryć szkody ;)