Wpis z mikrobloga

Czytając codziennie na wykopie, że w UE przeważają państwa o ustroju socjalistycznym, że na świecie szerzy się komunizm i inne bzdury kuców z tagu #konfederacja postanowiłem napisać krótki poradnik na poziomie pierwszej klasy szkoły średniej.

Jak dzielimy ustroje?

Po pierwsze, ze względu na możliwość wpływania na stanowiące prawo. W demokratycznym państwie obywatele mają możliwość wpływania na mechanizmy wyborcze (a co za tym idzie na obowiązujące prawo), w dyktaturze takiej możliwości nie mają.

Po drugie, ze względu na to kto posiada dobra gospodarcze (kto jest właścicielem czynników produkcji). Istnieją dwa główne systemy gospodarcze. Kapitalizm, gdzie większość dóbr jest własnością prywatną, przynajmniej w sensie pkt. 1 i 2 z „triady własności” i socjalizm, większość dóbr gospodarczych jest własnością bądź państwową, bądź prywatną, lecz w tym ostatnim przypadku ograniczona jedynie do pierwszej grupy uprawnień.

Tutaj schemat triady własności:

1) prawo przekazywania uprawnień własnościowych do danego dobra
2) prawo do prowadzenia działalności gospodarczej przy użyciu danego dobra (w sensie realizacji nadwyżki ekonomicznej)
3) prawo do użytkowania dobra w granicach jego fizycznych właściwości

Po trzecie, gospodarki można podzielić na gospodarki liberalne, gdzie ilość czynności gospodarczych zastrzeżonych dla państwa oraz czynności nakazanych jest wysoce ograniczona oraz na gospodarki zetatyzowane, gdzie ilość czynności gospodarczych zastrzeżonych dla państwa oraz czynności nakazanych jest duża.

Po czwarte, dzielimy na gospodarkę centralnie zarządzaną, gdzie obowiązuje nakaz wykonywania „dyrektyw” gospodarczych oraz zakaz zaopatrywania się w czynniki produkcji poza „rozdzielnikiem” oraz na gospodarkę rynkową (tzw. wolny rynek), nie obowiązują „dyrektywy” i „rozdzielnik”, a decyzje gospodarcze są podejmowane przez przedsiębiorstwa.

Po piąte, ustroje można podzielić na ustrój klasowy, gdzie część ludności objęta jest z racji pochodzenia większą liczbą zakazów i nakazów wykonywania czynności gospodarczych oraz ustrój bezklasowy, gdzie każdy ma identyczne prawa. Np. W USA do pewnego momentu był ustrój klasowy (Afroamerykanie mieli mniejsze prawa niż biali).

Oczywiście to wszystko powyżej jest ogólnym podziałem, istnieją ustroje, które są pomiędzy albo, które ciężko zakwalifikować. Jednak moim celem było przybliżenie podstaw, a nie rozprawa o ustrojach. Ktoś kto twierdzi, że w Norwegii panuje socjalizm raczej nie byłby zainteresowany ekonomią na poziomie akademickim.

Koniec teorii trochę praktyki:

Jaki ustrój?

1. Polska Ludowa. Większość od razu wykrzyczy: "komuna!!!", jednak ty po przeczytaniu tego tekstu możesz stwierdzić, że panowała wtedy dyktatura, socjalizm, etatyzm, rynek był centralnie zarządzany, a społeczeństwo było bezklasowe (każdemu gówno, jak głosi słynny powiedzenie). ( ͡° ͜ʖ ͡°)

2. Polska obecnie. Kuc też wykrzyczy: "komuna!!!". A jak jest na prawdę? W Polsce panuje demokracja, kapitalizm, gospodarka jest liberalna i rynkowa oraz bezklasowa.

Generalnie w każdym kraju UE, USA i Australii panuje taki ustrój jak wyżej.

3. Chiny. Dyktatura, kapitalizm, etatyzm, gospodarka rynkowa. Czy społeczeństwo jest klasowe czy nie? Można się kłócić. Moim zdaniem jest.

Apel:

Kucu, przestań się ośmieszać! Wiem, że wolałbyś, że milioner kupił sobie nowy helikopter niż twoja matka miała operację serca na NFZ, ale nie musisz każdego wyzywać od socjalistów. Błagam cię, wydrukuj ten tekst i czytaj codziennie przed snem. Kto wie? Może w twoim życiu seksualnym pojawi się ktoś inny niż Renata? Uwierz mi, że zapach potu i widok niemytych włosów jeszcze da się wytrzymać. Ale kiedy Julka zaprasza chłopaka do domu to nie chce, że jej ojciec, który jest profesorem ekonomii wysłuchiwał przy stole, że jeszcze rok i w Europie nie będzie żadnego państwa kapitalistycznego.

#gruparatowaniapoziomu #polityka #4konserwy #neuropa
IgnacyLoyola - Czytając codziennie na wykopie, że w UE przeważają państwa o ustroju s...

źródło: comment_1610724537shINbYFq22FH3HyuDulZw3.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@Ignacy_Loyola
Wyaż, że w Polsce jest kapitalizm zgodnie z "Kapitalizm, gdzie większość dóbr jest własnością prywatną, przynajmniej w sensie pkt. 1 i 2 z „triady własności”".

Wg. mnie, tym momencie, mając covid, gospodarka jest w pewnym stopniu centralnie zarządzana. Dodatkowo wykorzystuje się politykę monetarną do centralnego zarządzania oraz 'inside info'.

I pytanie zasadnicze, co to jest za ustrój, gdzie jest duże wsparcie od państwa i wysokie opodatkowanie.
  • Odpowiedz
@Ignacy_Loyola: Trochę uprościłeś, zwłaszcza podział między kapitalizmem a socjalizmem jest mylący, bo kapitalizm to model gospodarczy w którym środki produkcji są prywatne, a w socjalizmie są społeczne - ale nie muszą być państwowe. Tak naprawdę możesz mieć socjalizm w którym państwo nie posiada żadnych środków produkcji, albo nawet - państwo w ogóle nie istnieje. Wtedy środki produkcji by były po prostu spółdzielcze.

Ale i tak masz plusa.
  • Odpowiedz
, a w socjalizmie są społeczne - ale nie muszą być państwowe.


@Gaku745: Jest napisane, ze państwowe albo prywatne.

Wg. mnie, tym momencie, mając covid, gospodarka jest w pewnym stopniu centralnie zarządzana.


@sman: Czy obecnie każda firma musi produkować dokładnie to, w dokładnie takiej ilości i brać surowce dokładnie od tego co mówi jakiś państwowy urzędnik?

I pytanie zasadnicze, co to jest za ustrój, gdzie jest duże wsparcie od państwa
  • Odpowiedz
@Ignacy_Loyola: No właśnie spierałbym się, czy społeczną własność można nazwać "państwową albo prywatną".

Ale rozumiem że to ma być takie uproszczenie na poziomie szkoły średniej. No i nawet w kapitalizmie państwo może posiadać część środków produkcji.
  • Odpowiedz
No właśnie spierałbym się, czy społeczną własność można nazwać "państwową albo prywatną".


@Gaku745: Właśnie. A to ma być poradnik dla kucy, którzy twierdzą, że w Europie jest socjalizm.
  • Odpowiedz
@Ignacy_Loyola: Zgodnie z tym wykresem Wenezuela to jest (była do niedawna) Demokracja, kapitalizm (większość przedsiębiorstw, zwłaszcza drobnych nadal pozostaje prywatne), etatyzm (przemysł zarezerwowany dla państwa), gospodarka centralnie planowana (państwo posiada kontrolę nad cenami).
Tylko tu pojawia się problem. Co mi z tego, że formalnie posiadam piekarnię, skoro państwo może mi powiedzieć, po ile mam sprzedawać chleb oraz ile płacić pracownikom? Przecież manipulując tymi dwiema wartościami to państwo ma pełną kontrolę nad
  • Odpowiedz
@Ignacy_Loyola: Co nie xd? Tego typu działanie wpływa na równowagę na krzywej podaży i popytu. Umiejętnie manipulując wielkością podatków/dotacji osiąga się wybrany efekt w stopniu porównywalnym z gospodarką nakazowo rozdzielczą (koszta zawirowań lądują jednak po stronie prywaciarza, efekt jest wolniejszy, ale za to nie tworzą się nadwyżki/ kolejki -cena stabilizuje się dopiero po jakimś czasie).
  • Odpowiedz
@Ignacy_Loyola: Kto trzyma łapę nad cenami, płacami i stopami procentowymi równocześnie, ten steruje (pośrednio, lub bezpośrednio).
W Wenezueli wszystkie trzy leżą w rękach państwa... więc to jest gospodarka centralnie sterowana (tylko wyjątkowo nieudolnie - jak przystało na formę pośrednią). Pod tym względem nie różni się niczym od ZSRR (które było sterowane bezpośrednio, co eliminowało część patologii).
Nie ma na świecie kraju w którym wszystkie te trzy kwestie były w 100% w
  • Odpowiedz