Wpis z mikrobloga

Wczorajsze wybory prezydenckie w Ugandzie przebiegły w nerwowej atmosferze. W wielu miejscach w kraju komisje wyborcze otwierane były z dużym opóźnieniem, w innych nie dostarczono wystarczająco wielu kart do głosowania. Na ulicach stale obecne jest wojsko. Ograniczono również dostęp do internetu i sieci komórkowych.
Przed wyborami wojsko brutalnie rozpędzało wszystkie zgromadzenia opozycji. W starciach miało zginąć przynajmniej 50 osób.

Głównym przeciwnikiem wieloletniego prezydenta Yoveri Museveniego jest Robert Kyagulanyi Ssentamu, znany szerzej jako Bobi Wine. Urodzony w 1982 roku, zasłynął nie tylko jako polityk, ale również muzyk i aktor. Uważa się go za reprezentanta młodego pokolenia, dążącego do unowocześnienia kraju. Startuje w wyborach jako członek Platformy Jedności Narodowej (National Unity Platform), z ramienia której w 2017 został członkiem parlamentu. Jest również przywódcą ruchu People Power Movement, który ma na celu walkę z korupcją i łamaniem praw człowieka w Ugandzie.

Dwa dni przed wyborami armia miała najechać na dom Wine`a, a następnie zaatakować i aresztować jego ochroniarzy.
Urzędujący prezydent Yoweri Museveni zajmuje stanowisko od 1986 roku. Wcześniej był jednym z wojskowych którzy brali udział w obaleniu słynnego ugandyjskiego dyktatora, Idi Amina. W latach 90 media zachodnie przedstawiały go jako członka tzw. nowego pokolenia afrykańskich przywódców, które miało zmienić i unowocześnić kontynent. Pomimo sukcesów w pewnych dziedzinach, jego prezydentura jest jednak naznaczona oskarżeniami o łamanie praw człowieka i prześladowanie opozycji.
Przed obecnymi wyborami zarówno Bobi Wine jak i reszta kandydatów opozycyjnych byli kilkakrotnie aresztowani z różnych powodów.

Przewiduje się, że wyniki wyborów zostaną podane najwcześniej w sobotę. Pojawiają się oczywiście obawy o to, czy wybory będą uczciwe. Dodatkowe trudności w przeliczeniu głosów z całego kraju może sprawić również brak internetu.

Źródło 1, źródło 2

--

Regularnie zbieram i przekazuję wiadomości z krajów Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. Jeśli interesuje Cię tag #orientalista, zapraszam również na Facebooka oraz Hive.

#orientalista #wiadomosci #afryka #uganda #polityka