Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Czy przy rozliczaniu zysków z giełdy #revolut używam wartości dolara z dnia 31 grudnia przeliczając na złotówki? Po wstępnym podsumowaniu zarobiłem kilka tysięcy złotych, ale nie wypłacałem dolarów z konta inwestycyjnego na konto podstawowe, ani tym bardziej nie zamieniałem na złotówki.
  • 7
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Oprócz tego na koniec roku, część została w formie akcji - jak kasę zainwestowana w te akcje rozliczyć w przyszłym roku? W sensie, czy wrzucić to w wydatki na pit za 2020r,czy za 2021?
  • Odpowiedz
@jaguarbuz: przy rozliczeniu zysku dla ceny kupna bierzesz wartość dolara z dnia roboczego poprzedzającego dzień zakupy

tak samo do ceny sprzedaży akcji

Dopiero jak masz ceny zakupu i sprzedaży w PLN to liczysz zysk/stratę
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Catmmando: ok, dzięki. Jeśli chodzi o koszt, to mam zamiar tam wrzucić po prostu całkowita kwotę, którą przelałem w złotówkach na konto, natomiast jeśli chodzi o zysk, to mam z tym problem - w tym podsumowaniu z revoluta nie ma, albo nie widzę punktu "zysk". Jest "net change in portfolio value", ale to chyba liczy się całkowita wartość pieniędzy i akcji na koniec okresu. Czyli z tego wynika, że muszę liczyć
  • Odpowiedz
@jaguarbuz: zysk/stratę rozliczasz dla każdej zamkniętej pozycji osobno, jak tylko coś sprzedajesz to w tym momencie powstaje obowiązek podatkowy

Później zyski/straty z każdej pojedynczej zamkniętej pozycji sumujesz i masz zysk/stratę roczną
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Catmmando: dzięki, doceniam jasne odpowiedzi!
A jak ma się do tego zmienność kursu waluty obcej? Np jeżeli wpłacam na konto 10 złotówek zamienianych na dolary po kursie 1:1. W międzyczasie kurs rośnie do 1:2, kupuje za to akcje, kurs znów spada do 1:1 i sprzedaje za taką samą cenę w dolarach. W rzeczywistości wyszedłem na zero. Przeliczając każda transakcje na złotówki, wychodzi mi strata 10 zł. Oczywiście w różnych wariantach to
  • Odpowiedz
Przeliczając każda transakcje na złotówki, wychodzi mi strata 10 zł.


@jaguarbuz: i tak właśnie jest, biorąc pod uwagę kursy walut obowiązujące w chwili zakupu/sprzedaży z osobna może wyjść, że mimo iż w USD jest np. zysk to w PLN wyjdzie strata i w drugą stronę tak samo
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Ale wypłacając te pieniądze na swoje konto w podanym wyżej przykładzie wpłacę 10 zł, a w pit wykazałem stratę 10 zł. Czy US w przypadku hipotetycznej kontroli to nie zastanowi? Sorry, że Cię mecze, ale trudno mi znaleźć jakieś źródło w necie, gdzie to jest łopatologicznie wyjaśnione.
  • Odpowiedz