Wpis z mikrobloga

1) W fabryce pracuje 100 pracowników

2) Zysk który generuje netto bez pensji (po odjęciu wszystkich kosztów, kredytów, materiałów) - 1 000 000

3) ile powinna wynosić miesięcznie pensja jednego pracownika - względem wartości jaką wytwarza? bliżej 2.000 czy bliżej 10.000 ?


@Koliat: ja wiem, że to tylko przykład, ale ten milion na czysto, nie licząc jedynie pensji i to licząc, że wszystko jest na leasing/kredyt, nie było potrzeba jakichś
  • Odpowiedz
@WypadlemZKajaka Pytałeś o firmy które są współdzielone. Znajdzie się pare takich w Niemczech, ale jest jedna, którą za wzór podaje jeden marksistowski profesor [Mondragon](https://www.wikiwand.com/en/Mondragon_Corporation)
Modele kapitalistyczne lub socjalistyczne są wymieszane już w różne rynki na całym świecie. Niemniej, zauważam, ze to właśnie zwolennicy lewej strony na wykopie częściej mają większe pojęcie o czym mówią.
  • Odpowiedz
Ale ze swojego tylko powiem, że nie, nie uważam że skoro wcisnąłem jeden guzik, to cała firma powinna być moja.


@Gaku745: Już na samej górze o tym pisałem, ale najprościej odwrócić syndykalistycznego kota ogonem, że to przecież nie był prawdziwy argument, lewaku. Wystarczy pisać prawdę, aby nie mieć argumentów. Za to teksty o uszkodzonych mózgach komunistów to oznaka dojrzałości ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@HetmanPolnyKoronny: oczywiście to był uproszczony przykład dla łatwości obliczeń, a nie podałem również waluty celowo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Realnie patrząc na wyniki finansowe firm i to jak duża bywa różnica w majątku między właścicielem a szeregowym pracownikiem pokazuje że tak skrajne różnice, a nawet skrajniejsze, są dość powszechne w dzisjeszym świecie. Dla zobrazowania fajny jest ten przykład ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@CampbellPrice: pracownicy mogą sami zainwestować, choćby i w kredyty hipoteczne czy inne instrumenty finansowania. Pracownicy ponoszą takie samo ryzyko upadku firmy - tracą środki do życia. Przy czym choćby posiadając jakiś udział w firmie mają minimalny element kontroli nad tym i od nich tylko zależy czy firmie się uda czy nie
  • Odpowiedz
oczywiście to był uproszczony przykład dla łatwości obliczeń, a nie podałem również waluty celowo ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Koliat: jeżeli tak, to pracownik by zarabiał minimum w okolicach 8k, nie wiem czego. Przy większej marży nie wytrzymasz konkurencji szczególnie, że mowa o biznesie gdzie jak zrozumiałem wystarczy mieć zdolność kredytową, więc próg wejścia wcale nie jest taki duży. Te 8k to tak trochę z dupy, bo w sumie nie wiadomo czym by się mieli Ci pracownicy zajmować, jaki jest rynek.

Realnie patrząc na wyniki finansowe firm i to jak duża bywa różnica w majątku między właścicielem a szeregowym pracownikiem pokazuje że tak skrajne różnice, a nawet skrajniejsze, są dość powszechne w dzisjeszym świecie. Dla zobrazowania fajny jest ten
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@HetmanPolnyKoronny: korzystam z tego przykładu żeby pokazać że występuje w rzeczywistości to zjawisko którego chyba występowanie chciałeś podważyć - że nie ma " tak lukratywnych firm" - zdarzają się, o skali czego świadczy chociaż ta grafika.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Koliat: no nie bardzo. W takim razie powinieneś mi pokazać ile na czysto Amazon zarabia na jednym pracowniku w porównaniu do jego wynagrodzenia, w sensie dochody w gotówce, nie wartość akcji. Twoja firma zarabiająca milion czegoś też może być warta wielokrotnie więcej, zarówno pod względem majątku firmy jak i wyceny ma giełdzie.
Poza tym jest jeszcze jeden haczyk - Amazon to z grubsza 600 000 ludzi, przy tym 200 miliardów
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@HetmanPolnyKoronny: już pomijając różne historie że jednak wartość akcji można kapitalizować i już elastycznie kreować ich wartość, ale dla uproszczenia - weźmy nawet połowę z tego, można uznać ze tyle się da skapitalizować? 100 miliardów / 600000 = 166 666 dolarów - dzieląc "pół wartosci Amazona" na pracownika - przypada pracownikowi. Każdy z nich wyrabia jakąś część tej wartości, a wszyscy razem wyrabiają jej 100% - nawet jeśli to nieskapitalizowane
  • Odpowiedz
1) W fabryce pracuje 100 pracowników

2) Zysk który generuje netto bez pensji (po odjęciu wszystkich kosztów, kredytów, materiałów) - 1 000 000

3) ile powinna wynosić miesięcznie pensja jednego pracownika - względem wartości jaką wytwarza? bliżej 2.000 czy bliżej 10.000 ?


@Koliat
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Furox: widać że nie umiesz czytać ze zrozumieniem, było poruszone w wątku kwestia ryzyka i odpowiedzialności pracowników. Jeśli firma nie przynosi zysków, nie ma kapitału rezerwowego i tym samym nie ma za co operować - upada. Nie widzę powodu żebym się powtarzał bo jesteś intelektualnie leniwy i nie potrafisz przeczytać całego wątku, za to znajdujesz czas żeby pieprzyc kocopoly ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Koliat: Nie zamierzam o drugiej w nocy czytać całą stertę tego pseudointelektualnego bełkotu. Zresztą poruszyłem więcej kwestii niż tylko to, a ty ucinasz dalej dyskusje, bo staje się to niewygodne dla Ciebie. Lepiej skupić się na wyłomie w murze i powielać brednie, gdzie masz jeszcze pole na fikołki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Odniosę się jednak do tego też co napisałeś. Zdajesz sobie sprawę, że ogromna większość
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Furox: skoro nie zamierzasz czytać, to ja nie zamierzam pisać, czcza praca :-) Nie zamierzam powtarzać tych samych argumentów tylko dlatego że byłeś leniwy i musiałeś powiedzieć coś co nic nie znaczy i nikogo nie interesuje.

Jeśli przerasta Cię koncept że właścicielami przedsiębiorstwa mogą być pracownicy, to nie jest to rozmowa której kontynuowanie ma sens. Pracownicy powołują zarząd, który odpowiada za dochody firmy. Nie czyni to przedsiębiorstwa odpornym na upadek,
  • Odpowiedz