Wpis z mikrobloga

#bookmeter
92 + 1 = 93

Tytuł: Notatki z podziemia. Gracz
Autor: Fiodor Dostojewski
Gatunek: powieść
★★★★★★★★★★

Przysięgam moi państwo, że nadmiar świadomości - to choroba, prawdziwa choroba. Na ludzki użytek wystarczyłaby normalna ludzka świadomość, czyli połowa, ćwierć tego zasobu, jaki przypada w udziale kulturalnemu człowiekowi (...) Całkiem wystarczająca byłaby na przykład taka świadomość, jaką żyją wszyscy tak zwani ludzie bezpośredniego czynu oraz działacze.


Cudo, cudo i jeszcze raz cudo. Po wcześniejszych dziełach Dostojewskiego poprzeczka była zawieszona naprawdę wysoko, bo po co bym nie sięgnął to ogarniał mnie zachwyt. "Notatki z podziemia" zostały mi zarekomendowane z komentarzem: "to zdecydowanie moja ulubiona książka". Oczekiwania wzrastały i wzrastały i co ciekawe - nic a nic się nie zawiodłem. Dostojewski po raz kolejny udowodnił swoją wirtuozerię słowa. Za każdym razem jestem pod wrażeniem tego, jak łatwo przychodzi rosyjskiemu pisarzowi zarysowanie pewnych refleksji, przykrych prawd na temat naszego społeczeństwa i jego zepsucia. Rosjanin stworzył słodko-gorzkie dzieło, w którym przemyślenia narratora wydają się czasem śmieszne i absurdalne, jego wywody i refleksje nie typowe, a jednak dociera później do czytelnika, że niestety, coś w tym jest. Przedstawianie świata w formie absurdu nie za dużo odbiega od prawdy. Dostojewski potrafi zawrzeć dosyć skomplikowane teorie filozoficzne w swoich dziełach i robi to na tyle umiejętnie, że są zrozumiałe dla przeciętnego czytelnika bez spłycania sedna. Jeszcze raz muszę wspomnieć o języku, który po prostu poraża swoją plastycznością. Może ciężko porównywać Nabokova i Dostojewskiego i nawet nie powinno, ale są to dwa nazwiska pisarzy, które przychodzą mi na myśl, gdy myślę o tym, że niezależnie od treści odczuwałbym przyjemność z czytania ich refleksji. Geniusz!
K.....i - #bookmeter
92 + 1 = 93


Tytuł: Notatki z podziemia. Gracz
Autor: Fiod...

źródło: comment_1610573644c9ENK2le6g00yuGjuxOVri.jpg

Pobierz
  • 8