Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Jest tutaj może jakiś #geodeta mogący mi odpowiedzieć na kilka/naście pytań dotyczących układów współrzędnych, map geodezyjnych w szczególności Map Do Celów Projektowych, i GISów?

Chodzi o kwestię dotyczącą przesuwania MDCP
W środowisku w którym pracuję bardzo problematyczne jest pracowanie na mapach w orginalnych współrzędnych, do tej pory przesuwaliśmy je o jakąś wartość, jednak teraz chcielibyśmy zintegrować kilka rozwiązań opartych na różnych systemach współrzędnych i potrzebuję zrozumieć skąd biorą się konkretne wartości i czy mogę bezpiecznie bez przesunięć zaimplementować kilka skryptów do przerabiania danych.

#pytaniedoeksperta #geodezja #kartografia #inzynieria #gis
  • 16
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@spie_z_tata: dostaję mapę, która ma współrzędne bardzo daleko od zera, więc muszę fizycznie przesunąć całego xrefa bliżej zera (oprogramowanie ma duże problemy z przeliczaniem tak dużych wartości, a działanie na podrysach też nie wchodzi w grę przy dużych projektach jakie robimy) dlatego korzystając z xrefów przesuwamy o okrągłe wartości.
@BDLK_IMPRTR: Nie wiem co to jest podrys, ale mam pytanie, czemu współrzedne nie zostawicie takie jakie dostajecie od geodetów, a na potrzeby projektu utworzycie sobie lokalny uklad wspolrzednych dostosowany do tego, żeby Wam było łatwo projektować?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@DanekRBI: ponieważ nadal nasze oprogramowanie przelicza duże współrzędne, przy małych projektach możemy zostawić mapę tam gdzie była i rysować w oparciu o podrys (taka funkcja pozwalająca na podgląd innego rysunku pod tym co projektujemy), jednak przy dużych projektach praca staje się prawie niemożliwa.
@DanekRBI: pozwala na ustawienie zera użytkownika, ale problem w tym że poza samą MDCP korzystamy z danych geodezyjnych 3d z innych źródeł i ta geometria jest opisana
@BDLK_IMPRTR: Aha czyli problemem jest to, że jak oprogramowanie przelicza coś na współrzednych to łatwiej jest mu przeliczyć mając małe współrzędne niż te rzeczywiste.
Współrzędne jakie pozyskują geodeci są w Państwowym Systemie Odniesień Przestrzennych - Układ 2000. Jest on podzielony na strefy południkowe i od tego, w której strefie jesteśmy zależy jaką mamy pierwszą cyfrę współrzednej Y.
Są to współrzedne płaskie. Współrzedna wysokościowa to osobny temat bo ona jest określona w
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@DanekRBI: dzięki wielkie!
No właśnie o układy chodzi! Potrzebuję łączyć dane z MDCP z danymi w układzie 1992 (siatka terenu lidarowego, budynki z geoportalu i inne dane dotyczące przyłączy innych branż lokalizowane zgodnie z układami 2000 itp.)
I chcę, żeby model terenu lądował precyzyjnie w miejscu, które pokrywa się z MDCP.
Mapy od geodetów niestety nie posiadają 3d na tyle dokładnego i szerokiego żeby służyć nam do wszystkich zastosowań.

Super! Martwiły
@BDLK_IMPRTR: Aha to w tym jest sedno sprawy. Chcecie do danych z ukladu 1992 wpasować mapę w ukladzie 2000. Przyznam szczerze, że takiej operacji nigdy nie robiłem, bo i nie było nigdy potrzeby.
W takiej sytuacji szczerze mówiąc nie jestem pewien czy sama translacja wystarczy. Nie łączyłem nigdy tych dwóch układów, ale z drugiej strony jeśli jednostką jest metr, to i w układzie 2000 i 1992 też jednostką jest metr to
@BDLK_IMPRTR:
1. Nie wiem w jakim pracują geodeci którzy wam dają mapy, ale bez problemu mogą przetransformować mapę między układami 92 a 2000, już chyba każdy program geodezyjny to ma. Później nakładasz mapy na siebie importując interesujące dxfy. Sama tego nie zrobisz, bo potrzebujesz oprogramowania takiego jak używał geodeta, żeby nie rozjechało warstw przy imporcie/exporcie.
2. Na Twoim miejscu napisałbym gdzieś na forum ang z Archicadem lub polskim o ile jakieś
@BDLK_IMPRTR:

Moje pierwsze podstawowe pytanie to skąd biorą się te współrzędne i czy są w jakiś sposób zniekształcone ze względu na krzywiznę ziemii, czy w zasadzie można je traktować jak dwuwymiarowe?


Na 99% dostajecie współrzędne w układzie 2000. Zniekształcenie w tym układzie wynosi do 7,7cm/km czyli można powiedzieć, ze 1 jednostka w tym układzie to nie jest metr :) Lidar macie zapewne w układzie 1992 i tam zniekształcenie wynosi nawet 90