Wpis z mikrobloga

Zapomniałem zabrać ze sobą zasilacz i potrzebuję popracować na lapku dzisiaj. Mam zasilacz od innego laptopa.

Wymagania laptopa:
19 V; 3,9 A
parametry zasilacza, który chcę użyć:
19 V, 3,42 A
Polaryzacja wtyczki się zgadza.

Podłączyłem na próbę i wszystko śmiga. Natężenie w czasie pracy waha się w granicach 200 - 250 mA (mierzone smart wtyczką). Nie mam zamiaru robić nic zasobożernego, ekran ściemniłem.
Jest szansa, że coś się uszkodzi? Dopuszczam ewentualnie opcję ładowania baterii na wyłączonym, a potem pracę na odłączonym od prądu - jeśli by to miało w czymś pomóc. Będę wdzięczny za opinie ekspertów.

#zasilaczzczarnejlisty
#kiciochpyta #elektronika #elektryka #laptopy
  • 17
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
@Biszkop-T: jedyne co się w takim układzie zmienia to szybkosc ładowania... (dłużej będzie lądowała bateria do pełna) jeśli będziesz pracował na podłączonym ładowaniu nie jesteś wstanie tak obciążyć kompa żeby ta zmiana ładowarki miała na cokolwiek wpływ. Choć pod naprawdę duzi obciążeniami może dochodzić do spadków taktowań itp itd w większości przypadków komp poprostu się wyłączy.
  • Odpowiedz
jedyne co się w takim układzie zmienia to szybkosc ładowania...


@tommysorensen: a skąd laptop ma wiedzieć (poza paroma wyjątkami Dell, HP, Lenovo ale tylko z plaska wtyczką, USBC) jakiej mocy jest podpięty zasilacz. Jeśli podczas ładowania odpali coś prądożernego to w zasilaczu zadziała zabezpieczenie przeciążeniowe i się wyłączy.
  • Odpowiedz
@Biszkop-T na elektrodzie ostatnio typ sie pyta o doradzenie mu przy zakładaniu DG to typy z elektrody doradzili kilka lat pracy żeby nabrał doświadczenia. Boją sie ze ktoś im chleb odbierze xd
  • Odpowiedz
@tommysorensen: kontroluje ale tylko tak żeby nie przekroczyć znamionowego prądu zasilacza, sprawdź tylko natężenie, napięcia nie ma po co z resztą dobry zasilacz do 100% mocy nie obniża napięcia, a po przekroczeniu progu bezpieczeństwa jeb i 0 na wyjściu
  • Odpowiedz
@Biszkop-T: mam laptop z USB-C zasilany 65W ładowarką

Raz jej nie miałem i wpadłem na pomysł podłączenia go pod zwyczajną ładowarkę do telefonu z USB-c o mocy 15W.

Normalnie wszystko działało, laptop chodził i się ładował na tyle ile mógł. Przy mocnym obciążeniu rozładowywał się, ale naturalnie wolniej niż tylko na baterii.

Także podładuj trochę najpierw baterię, by skompensować sobie brak mocy zasilacza i będzie git
  • Odpowiedz
Jest szansa, że coś się uszkodzi?


@Biszkop-T: Nie ma szans na uszkodzenie. Chyba, że to jakiś kiepski zasilacz, to on może ucierpieć, ale powinien mieć zabezpieczenia przed przeciążeniem.
Ale Dell Precision, który miał zasilacz 180 W, strasznie zwalniał po podłączeniu zasilacza 60 W. Nie dało się pracować z podłączonym, ale wyłączony się ładował, po prostu dużo wolniej.
  • Odpowiedz
@anonimowyloginhehe: chyba 7520. Normalnie właśnie ładowany jest przez stację podpięta jednym USB-C, gdzie nie ma pełnej mocy ładowania, ale spokojnie można pracować.
I do stacji regularnie podłączam telefon do ładowania, więc stacja pewnie ładuje jakimś USB PD.
  • Odpowiedz