Wpis z mikrobloga

0 + 1 = 1

Tytuł: Zbyt głośna samotność
Autor: Bohumil Hrabal
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★

„To jest realistyczna opowieść, ale ma także walor symboliczny. Pewna epoka trwała kilkaset, a może i tysiąc lat, i Hanta jest akurat na przełomie, ranią go drzazgi z tej pięknej deski. (...) Każdą moją książkę można czytać dwa razy - można je rozumieć dosłownie albo symbolicznie. Aczkolwiek mnie nie chodzi o symbole. Dla mnie to jest real.”
Bohumil Hrabal
Hanta, pakowacz makulatury w powojennej Pradze, jest najgorszym w swoim zawodzie. Najgorszym, bo niemal każda książka przechodząca przez jego ręce jest traktowana przez niego z nabożnym szacunkiem i czcią. Niestety, nadchodzące zmiany oznaczają dla Hanty i jego zawodu nieuchronny koniec, i jesteśmy z nim i jego refleksjami nad swoim życiem w drodze ku końcowi.
Uważam, że Hrabal jest absolutnie wyjątkowy i na pewno sięgnę po jego pozostałe pozycje. Pomimo braku dialogów, całkowitym skupieniu Hanty na sobie w narracji pierwszoosobowej i własnych przeżyć, czyta się go jednym tchem.
Bardzo polecam ale to nie jest dla każdego.
Moją przygodę z czeską literaturą na ten moment zakończę Szwejkiem.
#ksiazki #czytajzwykopem #literaturaczeska #bookchallenge 27/20 ostatnia książka w roku

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter
FormalinK - 0 + 1 = 1

Tytuł: Zbyt głośna samotność
Autor: Bohumil Hrabal
Gatunek: li...

źródło: comment_1609499428BqGyQNg8Is8bVMi1KMyAcb.jpg

Pobierz
  • 4