Wpis z mikrobloga

#genealogia #drzewogenealogiczne #przodkowie #przodek

Przy przeglądaniu skanu aktu zgonu mojej pra-pra-pra-pra babci (6 pokolenie?) natrafiłem na wpis „(...) wdowa szlachcianka, (...) córka niewiadomych rodziców”
Czy zapis „wdowa szlachcianka” oznacza iż tytuł szlachecki pochodził od jej zmarłego męża? Jeśli w akcie napisane jest ze rodzice byli nieznani to nie sądzę, że szlachecki tytuł pochodził od jej rodziców...
  • 9
  • Odpowiedz
@thoorgal: Mogła być zarówno szlachcianką z urodzenia (po ojcu), jak i przejąć stan szlachecki po mężu w wyniku ślubu. Natomiast gdyby była szlachcianką z urodzenia, a mąż nie był szlachcicem, traciłaby szlachectwo bezpowrotnie.
Tyle bardzo ogólne zasady
  • Odpowiedz
@thoorgal: a o jaki rok i jaki rejon chodzi? Bo może nie wylegitymowali się przed Heroldią i zaborca przestał ich zaliczac w poczet szlachty i pozbawił przywilejów? Z resztą - akt ślubu pewnie rozwieje wszystkie watpliwości
  • Odpowiedz
  • 0
@yosemitesam: Jest to akt z 1828r pochodzący z Sarnaki (obecne woj.mazowieckie, pow. łosicki). Przeglądając akt zgonu ich syna (przodek 5 pokolenie, najstarszy akt po lini męskiej jaki znalazłem) z 1858 określa przodka jako szlachcic...
  • Odpowiedz