Wpis z mikrobloga

@lakukaracza_ przeczytaj kawałek dalej:
Nie bądź mądry we własnych oczach,
Pana się bój, zła unikaj. 3.7

Ostrzeżenie przed przemądrzałością.

Kant to dopiero chłopski myśliciel. Napisał przecież "Krytykę czystego rozumu".
  • Odpowiedz
Kant to dopiero chłopski myśliciel. Napisał przecież "Krytykę czystego rozumu".


@Seneszal: Jako absolwent studiów na kierunki filozofia powiem tylko, że jeżeli myślisz, że Krytyka Czystego Rozumu to krytyka racjonalizmu to XD
  • Odpowiedz
że fragment Księgi Przysłów, który cytujesz, to zachęta do bezmyślności, to wracaj na pierwszy rok studiów.


@Seneszal: Fragment księgi przysłów jak sama nazwa wskazuje to przysłowie. Nie mam zamiaru opierać swych decyzji życiowych na przysłowiach, to byłoby porąbane.
  • Odpowiedz
@lakukaracza_ Skąd ty wyciągasz wnioski? Znowu, nic takiego nie napisałem. Nawiasem mówiąc fragment który cytujesz to między innymi przestroga przed przekonaniem o własnej nieomylności... Podejrzewam, że nawet przy podejmowaniu życiowych decyzji jakoś szczególnie, by Ci nie zaszkodziło.
  • Odpowiedz
@lakukaracza_ Naprawdę uważasz, że nie opierasz się w życiu na autorytetach? Fajnie jest pogadać, że się nie wierzy... Ale przecież większość ludzi tak naprawdę wierzy w wirusy, teorię względności czy szczepienia. Bo z wiedzą to nie ma nic wspólnego. I dobrze, że wierzą. Gdyby ludzie ufali wyłącznie własnemu osądowi olbrzymia większość uważałaby nadal, że Słońce kręci się wokół Ziemii...
  • Odpowiedz
@lakukaracza_: nie ma w biblii żadnej wzmianki o nakazie posłuszeństwa, jest zachęta do wzajemnej uległości. Posłuszeństwo jest bezwarunkowe, uległość jest warunkowa.
I doprawdy jest zastanawiające, gdy absolwent kierunku filozofia myli polskie przysłowie "kwiecień plecień (...)" z hebrajskim Meszalim.
  • Odpowiedz
@Darkst: Czyli przyznajesz, że ta książka zaprzecza samej sobie?


@lakukaracza_: Tak, wyszukując cytaty z Biblii wyrwane z kontekstu jesteś w stanie dojść do takiego wniosku. Tylko Biblia zawiera wiele przenośni(chociażby słowa Jezusa na krzyżu: „Boże, mój Boże czemuś mnie opuścił”) i czytanie jej dosłownie bez kontekstu historyczno-kulturowego ma średni sens.
  • Odpowiedz
@DarkenSound: Rozumiem, że sam czytasz jedynie opracowania naukowe bo reszta nie ma sensu. Pomijając religie, która oczywiście jest fundamentem tej książki, to Biblia jest dobrym źródłem ukazującym kulturę a także historię Żydów. Poza tym jest częścią naszej kultury.
  • Odpowiedz