Wpis z mikrobloga

#kawa Hej czy posiada ktoś z was ekspres przelewowy Melitta Aroma Elegance Deluxe? Od kilku dni użytkuje ale nadal nie udało mi się w zrobić nic co uznałbym za zdatne do wypicia. Co do samego ekspresu posiada funkcje Aroma Control który ma niby pomóc przy zaparzaniu mniejszej ilości kawy.
Kawy próbowałem obie jasne wypały od Manufaktury Kawy. Miele sam dobrym młynkiem od 1Zpresso. Próbowałem sugerowanego nastawu jak i grubszego pod V60 z którego normalnie te kawy pije i są świetne.
Kawa wychodzi jak woda o kolorze ciemnej herbaty i smaku wody z kawą obrzydlistwo. Jakieś sugestie? Czy te jasne wypały tutaj Kenia i Etiopia się nie nadają do przelewówki?
Co do proporcji to robię 500ml do 30g kawy.

Ehh macie jakieś sugestie co może być nie tak? Może coś źle robię?
  • 10
@f8RKlLxlqVnRqJUfLnJa: 500ml powinno wychodzić elegancko u mnie w Ninja idzie zaparzyć nawet 300ml świetnej jakości.

Jak grubo mielisz? Jakich filtrów używasz? Ile czasu trwa przelewanie się 500ml? Może spróbuj kaw z innej palarni też.

Zazwyczaj z przelewówką jest odwrotnie - wychodzi za mocna, ja czasami dolewam wrzątku do karafki...
@geuze: Ciężko mi przekazać jak grubo mielę ale producent dla mojego młynka sugeruje do przelewówki zakres od 2.5 obrotu do 3 obrotów gdzie V60 dla porównania sugeruje 3.5 do 4 obrotów.

Co do filtrów to Moccamaster 4, nie mierzyłem czasu niestety ale sprawdzę to przy następnej próbie. Ten ich system Aroma Control powoduje wolniejsze polewanie kawy ale niestety g**** to daje. Na oko mogę powiedzieć, że przelewało się 3.5 minuty.

Przeglądając
@geuze: W V60 wychodzą świetne, nie mogę wyjść z zachwytu czasem a tutaj to jest jak wrzątek o lekkim posmaku kawy. To wygląda tak jakby ta kawa w ogóle się nie zaparzyła. Będę musiał spróbować innych kaw mam jeszcze kilka problem w tym, że same jasne wypały. Manufaktura Kawy na tych co mam nie pokazuje ekspresu przelewowego, może złe kawy wybrałem rzeczywiście.
Próbowałem tej i tej
@f8RKlLxlqVnRqJUfLnJa: generalnie wydaje mi się to strasznie dziwne co piszesz, że jest aż taka różnica. Kawy do V60 raczej pali się tak samo jak do przelewówek - jeden wuj XD Wiadomo, że z przelewówki nie zawsze wychodzą tak samo dobrze, jak ręczne zalewanie, nieraz trafia mi się kawa, która za każdym razem wychodzi przeparzona - nieważne jakie proporcje i mielenie i muszę dolewać wrzątku do karafki i tak. Tym bardziej, że
@f8RKlLxlqVnRqJUfLnJa: Moccamastera nie polecam generalnie, miałem kiedyś GCSa i jest przereklamowany, kiepski prysznic, prymitywny sposób działania jak na dzisiejsze standardy. Wolałbym Wilfę albo Sage Precision.

Teraz przypadkiem trafiłem Ninję CF065EU i jestem zachwycony - lepszy prysznic, ustawianie dozy wody (a nie tylko, że ile wlejesz tyle zaparzy) i wiele innych zalet, do tego mam wersję z karafką.
albo ten co masz


@f8RKlLxlqVnRqJUfLnJa: generalnie jakbym miał go kupić w regularnej cenie to jednak szukałbym czegoś innego, ale nowsze modele też już mają certyfikację SCA, ale też mają swoje wady... Gdzie go kupiłeś? Może podpytaj na krakowskiej kooperatywie kawowej na FB albo grupie FB Coffeedesku.