Wpis z mikrobloga

Stałe oprocentowanie kredytu dzięki decyzji KNF stanie się standardem w bankach

Zmienność stóp procentowych stanowi jeden z najważniejszych parametrów kredytowych. Wpływa bezpośrednio na wysokość raty i nasze postrzeganie pieniądza, tego jak zachowuję się w czasie. Każdy z posiadaczy kredytu zastanawia się czy historycznie niskie stopy procentowe zostaną z nami na dłużej.

Na wniosek sektora bankowego i ze względu na pandemię COVID-19, Komisja Nadzoru Finansowego przesunęła termin wprowadzenia obowiązkowej oferty kredytowej ze stałą stopą na dzień 1 czerwca 2021.

Stałe oprocentowanie kredytu to najprościej mówiąc ubezpieczenie przed zmianą. Zakład z bankiem o to czy w określonej perspektywie czasu stopy wzrosną czy zmaleją. Płacimy za to podwyższoną marżę, jednak mamy pewność co do stałości naszej raty. Do niedawna było to rozwiązanie nieco egzotyczne, i mało który bank miał je w ofercie. Aktualnie oferuję go 5 dużych banków, na okres 5 letni. W związku z rekomendacją KNF na rynku pojawi się większa konkurencja. To najprawdopodobniej spowoduje rozszerzenie oferty na dłuższe okresy.

Biorąc pod uwagę zerowe stopy procentowe oferty stałej marży wydają się aktualnie nadzwyczaj dobre. Najtańsza z nich oscyluje w granicach 2.5% i jest to Santander. Stosunkowo niska różnica między stałą i zmienną stopą procentową wskazuje na to, że banki nie przewidują podniesienia stóp procentowych w perspektywie najbliższych 5 lat.

Ktoś chętny na zakład ze swoim bankiem o to czy stopy wzrosną? Teraz lub przyszłościowo podczas brania kredytu. Jeśli zastanawiacie się czy lepsza będzie dla was stała czy zmienna stopa procentowa możecie śmiało pisać do mnie w temacie indywidualnych konsultacji.

droetker4 - Stałe oprocentowanie kredytu dzięki decyzji KNF stanie się standardem w b...

źródło: comment_1608294086Tlrvsb7Z6H9IIneA88AnuY.jpg

Pobierz
  • 5
@droetker4: Ja tylko na to czekam, akurat z różową planujemy za 2-3 lata przenosić się na swoje. Dla samego spokojnego snu i stabilności przy planowaniu przyszłości wolę trochę więcej zapłacić, ale nie musieć się przejmować co się dzieje globalnie w gospodarce przynajmniej pod kątem tego co muszę co miesiąc oddawać bankowi. Mam nadzieję, że docelowo banki zaoferują możliwość stałej raty na całą długość kredytu.
Mam nadzieję, że docelowo banki zaoferują możliwość stałej raty na całą długość kredytu.


@kisuarf: byłoby to świetne, ale raczej niewykonalne, żaden model ekonometryczny nie da wiarygodnych wyników na przestrzeni 10, 20 czy więcej lat na ile są brane kredyty, albo taki kredyt jednak byłby mocno droższy od takiego ze stałą stopą na 5 lat. Co nie zmienia faktu, że 5 lat jest już i tak bardzo spoko opcją i przy niewielkiej
@dzikuZplasriku mówisz o marży? Na przestrzeni lat kształtowała się różnie. Od 0.8% do 3%. Aktualnie mimo większego ryzyka wynosi dla najlepszych ofert 2.1%. Dla większych dochodów czy klientów biznesowych około 1.8%. Więc nie wiem skąd wziąłeś te 3% i czego dokładnie dotyczą.