Wpis z mikrobloga

Settled status - aby otrzymac ten status trzeba udowodnic ze bylo sie przez 5 lat w uk min. 6 miesiecy w kazdym roku. Nie musi to byc ostatnie 5 lat. (Moze to byc 5lat z niedalekiej przeslosci np. 2012- 2016) . Po wpisaniu national insurance number system sam sprawdza czy rozpoznaje ile lat spedziles w UK. System jednak ten jest dziurawy i w przypdku gdy nie wczytuje ile lat tam spedziles mozna doslac akany dokumentów jako dowod ze sie tam przebywało :
Nie wiem czy mają jak sprawdzic czy była dana osoba byla fizycznie na terytorium uk ale jesli masz dokumenty jako dowody za 5 lat takie jak np: bank statments, rachunki za telefon na abonament, gas, wode, elektrycznosc, bilety lotniczeitp. (cala lista w necie) to, zalecam sprobowac wyslac skany, w razie watpliwosci beda sie kontaktowac z wami. Wszystko zalatwia sie przez aplikacje Eu Exit. (apka ma problemem z polskim ID- trzeba wysylac pocztą, lepszy paszport)

Do statusu pre settled wystarczy udowodnic ze przebywlao sie min. jeden dzien w uk w ciagu ostatnich 6 miesiecy.

Po 1 stycznia 2021 moze byc utrudnione zalatwienie tych statusów. Wszystko zalezy od negocjacji z UE o czy bedzie twardy brexit.
#uk
#brexit
  • 3
@fabianfabss mi nie wczytalo wszystlich lat do settled status. Wiec by udowodnic staly pobyt wyslalam zdjecia i pdfy z p45, p60 i payslipy :) Na poczatku brakowalo mi dowodow, wiec dostalam telefon od milego panan z Home Office, podal jakich dat brakuje i przedluzy czas potrzebny na dokonczenie aplikacji :)