Wpis z mikrobloga

Pytanko do Mirków którzy robią #smarthome Zainteresowałem się tematem #inteligentnydom stosunkowo niedawno. Początkowo kupiłem sobie pare akcesoriów różnych firm typu Smart DGM itp które często maja ciekawe możliwości ale często ciężko to spiąć w jedną całość jeśli jest od różnych producentów i wspiera różne standardy dlatego tez chciałbym skupić się na jakimś jednym. I tu pojawił się problem co wybrać. Początkowo pomyślałem o #apple #homekit ponieważ w domu używamy tylko #iphone i #macbook wiec myśle ze można by to fajnie pospinać natomiast nie jestem fanbojem i dlatego tez chciałbym poznać wasze zdanie. Czytałem o #xiaomi czy #fibaro ale w temacie jestem świeży wiec ciężko mi to sensownie porównać dlatego jeśli skupimy się na możliwościach (mnogość czujników, duze możliwości automatyzacji itp) a nie na cenach to co waszym zdaniem jest wartym uwagi?
  • 13
@PanObserwator Homekit jest dobrym rozwiązaniem. Spina wszystkich producentów w jednym wspólnym ekosystemie.

@niegwynebleid Homekit nie wymaga serwerów Apple w żadnym momencie. Sterowanie z poza domu odbywa się przez Twoje urządzenie. Nie przez jakiś serwer. Xiaomi też (a przynajmniej spółka córka Aqara) po uruchomieniu w trybie HomeKit działa bez chińskich serwerów.

Dwa pro tipy: 1. odpuść urządzenia działające na Bluetooth 2. poczytaj o Homebridge
Homekit nie wymaga serwerów Apple w żadnym momencie. Sterowanie z poza domu odbywa się przez Twoje urządzenie.

@Fafex: więc w jaki sposób to działa? bez zewnętrznego ip, przekierowania portów etc? śmiem wątpić w taką magię.
Musi być serwer pośredniczący.
w domu używamy tylko #iphone i #macbook wiec myśle ze można by to fajnie pospinać natomiast nie jestem fanbojem


@PanObserwator: Ja jestem ale i tak polecam home-assistant zobacz ile ma możliwości integracji, bardzo fajnie łączy różne urządzenia w jedną całość. Oczywiście nie wszystko jest tak łatwe jak w apple ale jest niewiele do robienia na piechote. Można też np zrobić że później to wszystko będzie widoczne w apple homekit więc wyjdzie
Ja jak najbardziej polecam Homekit, raczej najbardziej sensownie zrobiony smart home, najlepsze założenia, wszystkie urządzenia pracują lokalnie.

U mnie się sprawdza podpięcie wszystkiego po Zigbee przez zigbee2mqtt do Home Assistant i tam sobie ustawiam export do Homekit. Do tego mam różnego typu przekaźniki po wifi z wymienionym softem na Esphome też pracujące tylko lokalnie.

Gdybym miał teraz od zera kupować rzeczy to tylko Zigbee.
@PanObserwator: Dokładnie, w tej chwili mam różne czujniki i przełączniki od Aqara, żarówki i ledy od Ikea, oraz ostatnio kupiłem kilka żarówek z Lidl (Tuya) i wszystko super działa, czas reakcji jest niemal natychmiastowy.

Jako "bramki" używam tylko tego: https://www.tindie.com/products/electrolama/zzh-cc2652r-multiprotocol-rf-stick/ i wszystkie urządzenia z tej listy mogę dodac: https://www.zigbee2mqtt.io/information/supported_devices.html

Aby urządzenia sie pojawily w Homekit skonfigurowałem: https://www.home-assistant.io/integrations/homekit/

Urządzenia oficjalne homekit są zwykle dużo droższe niż te które mam.

Aqara jest pod
@lustefaniak: a jak to wyglada jeśli chodzi o stabilność działania? Czytałem ze jeśli ktoś chce iść w HomeKit to lepiej kupować certyfikowane urządzenia bo one na pewno będą śmigać a te podłączane przez bramki to bywa różnie. Czasami zmieni się soft albo wyjdzie nowszy model danego urządzenia i nagle już HomeKit go nie widzi. Zaobserwowałaś coś takiego?
Na reddicie tez czytałem ze ludzie szukają czegoś co będzie w pełni niezawodne a
@PanObserwator: Ponieważ nie ma nic w chmurze, to ja decyduję kiedy i czy są aktualizacje. Mam wyłączone automatyczne aktualizacje.

Póki co wszystko mi działa jak powinno, i pewnie mogło by działać na zasadzie raz ustawione i działa ale ja lubię grzebać ;)

Z drugiej strony, nie przesadzam ze zmianami aby mi Wskaźnik Akceptacji Żony nie spadł ( ͡° ͜ʖ ͡°)