Wpis z mikrobloga

#wedzenie #wedlinydomowe Mirki spod tych tagów, doradźcie. Pierwsze wędzenie, jak zapeklować? Schab, szynka i na koniec jakaś rybka. Zdradźcie jakieś tajniki zalewy peklującej. Na co zwrócić uwagę a czego się przestrzegać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 5
@chleb_z_baltony: osuszyć z wierzchu ścierką czy pod jakąś temperaturą w samym wędzarniku? Przegotowujesz mięso po wędzeniu? Słyszałem o takich praktykach by pozbyć się tego bardzo intensywnego zapachu wędzenia?
@Qql3l3 stężenie soli w solance zależnie od długości peklowania, polecam solankę na samej peklosoli bez dodatków. Tutaj masz tabelę do peklowania, ja korzystam z wartości "mniejsza słoność"
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/5503-tabele-peklowania-zebrane-przez-sylwka-57/
Wędzenie to najpierw rozgrzewam dobrze wędzarnię I dopiero wkładam mięso, w wędzarni mam zamontowany termometr, żeby kontrolować proces. Wędzę w następujących etapach:
suszenie - 40-55 st C - przy swobodnym przepływie dymu, w mojej wędzarni otwarty dach do momentu, aż wędliny się wygrzeją i