Wpis z mikrobloga

Mam zagwostkę, może ktoś tutaj będzie znał odpowiedź. Miałem dwie kości ramu (2x 4GB Corsair Vengeance DDR3 1600MHz CL9 LP). Dokupiłem teraz kolejne dwie (z wyższym radiatorem ale to zakladam ze nie powinno miec znaczenia). I za cholere nie chcą wszystkie 4 działać. Jak wsadzę te 2 zakupione kosci to działa, obie z osobna też są OK, działa tez 3x4GB, ale chyba nie w każdej konfiguracji kości (muszę się jeszcze dokładniej pobawić). Ma ktoś pomysł co może być przyczyną?

plyta: Asrock P67 Pro3
proc: i5 2500k

#komputery #pcmasterrace #pc #podzespoly #ram #hardware
Pobierz sadhas - Mam zagwostkę, może ktoś tutaj będzie znał odpowiedź. Miałem dwie kości ramu...
źródło: comment_1607771584HTR4J1wEv7c4oKct9xXEqT.jpg
  • 12
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sadhas: jakieś dwa tygodnie temu był wykop jak producenci oszukuą wydając nowe konfigurację sprzętu w starych pudełkach jakiś Mirek pisał o identycznej sytuacji gdzie znalazł różnicę w timingach i nowe pamięci nie współpracowały ze starszymi wersjami choć nazwa była identyczna(,)
@ArtyQ: te dokupione kosci sa uzywane, wiec nie wiem jaka jest roznica czasu w produkcji w stosunku do moich starych. Ale na naklejkach timingi maja identyczne. Ponadto dziwi mnie ze:
stara1 + stara2 + dokupiona1 -> dziala
stara1 + stara2 + dokupiona2 -> dziala
stara1 + stara2 + dokupiona1 + dokupiona2 -> nie dziala

gdyby kosci nie mogly wspolpracowac na wspolnych timingach, to chyba dwie pierwsze konfiguracje by tez nie dzialaly
@sadhas: A bios w jakiej masz wersji? Na stronie widzę ze wersja 3.30 z 2013/10/15 ma opis „Improve memory compatibility”
Jest tez wersja beta z 2018 wiec może warto z nią tez spróbować
@Feeder: mam 2.00b, bo ma lepsze mozliwosci podkrecania procka. Choc ten opis z wersji 3.30 brzmi jakby mial szanse rozwiazac moj problem. Wlozone naprzemiennie sa, dual channel dziala. Co ciekawe dziala nawet przy 3 kosciach, myslalem ze musi byc parzysta liczba.
@sadhas włóż pierwszy zestaw zobacz jakie ma timingi częstotliwości itp, włóż drugi (osobno) i porównaj. Chociaż jak nie wykrywa ci jednej kości z 4 to może coś #!$%@? albo ram albo dimm ma płycie
włóż pierwszy zestaw zobacz jakie ma timingi częstotliwości itp, włóż drugi (osobno) i porównaj. Chociaż jak nie wykrywa ci jednej kości z 4 to może coś #!$%@? albo ram albo dimm ma płycie


@Rudszy_132: robilem to. oba zestawy dzialaja osobno na tych samych ustawieniach. Nie działa tylko w przypadku jak sa wszystkie 4 sloty zajete... mi to wyglada na jakis problem plyty glownej, bo przetestowalem juz kazdy slot i kosc z
Asrock P67 Pro3


@sadhas: podejrzewam, że topologia połączeń między CPU a RAM to DaisyChain. Poluźnij timingi i duża szansa, że wstanie¯\_(ツ)_/¯
@sadhas: Ja bym podniósł napięcie na RAMie - miałem identyczne przypadki na słabszych płytach i w/w było rozwiązaniem (przy 4 kościach napięcie spadało poniżej akceptowalnego poziomu)

Wkładasz te 3 działające > BIOS > podniesienie napięcia > włożenie 4
@sadhas: to bym teraz podniósł wersję BIOSa, może to być rzeczywiście to. Jak nie pomoże, to wrzuć zdjęcia z BIOSa z zakładką z timingami:
- 1 foto: tylko dla 2 starszych kości
- 2 foto: tylko dla 2 nowszych kości
Ogólnie dalej bym szukał problemu z nastawami konfiguracji pamięci: timingi + powiązane ustawienia procesora. Jeszcze trzy pytania
- czy zresetowałeś ustawienia biosa (m. in. reset OC do ustawień domyślnych) i na
@robid: biosu nie chce podnosic, bo moja obecna wersja jest najlepsza do OC procesora, jako jedyna ma parametr Load Line Calibration przy napięciu ustaionym na Offset. Fotek prawde mowiac nie chce mi sie juz wrzucac, bo na ten moment zarzucilem temat - Cyberpunk mi dziala na 12GB calkiem ok, a to był głowny cel :D Co do timingow i czestotliwosci - probowlem juz zarowno luzne timingi jak i 1333Mhz. Moze jak