Wpis z mikrobloga

Posiadam ostrzałkę lansky turnbox. Ostrze noże kuchenne Gerpola i edc Elf ridge ER-PK5 i za cholerę nie jestem w stanie naostrzyć ich do jakieś zadowalającej ostrości. Po teście papieru widać, że są trochę ostrzejsze ale nadal jakoś dobrze sobie z tym papierem nie radzą. Porównując z filmami na youtube uważam, że kąt ostrzenia i technikę mam całkiem spoko ale może tylko mi się wydaje. Jeżeli chodzi o ilość powtórzeń to robiłem według zaleceń i instrukcji ale jak to nie pomagało to piłowałem i piłowałem i nóż był tylko nieznacznie ostrzejszy.
Pytanie czy to te noże są do dupy, czy ta ostrzałka, czy ja nie umiem ostrzyć?

#noze #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 2
@MacBulwa: Obawiam się, że nie umiesz ostrzyć. Również mam turnboxa, na podstawowych ceramicznych prętach doprowadzam do golącej ostrości nawet noże z M390 i D2, że o 14C28N czy innym VG-10 nie wspomnę.
Również kuchenniaki ostrzę na tym systemie.

Może masz już pręty zapchane pyłem stalowym z ostrzonych noży? Weź wyczyść te pręty jakimś mleczkiem CIF, albo choćby solidnie przemyj szorstką gąbką nasączoną płynem do naczyń.
Może za mocno naciskasz?
  • 1
@Afrati pocieszyłeś mnie chociaż, że nie muszę wydawać pieniędzy na inne noże albo ostrzałkę. Spróbuję nie naciskać mocno i zobaczę co wyjdzie.

CIFem myje pręty co jakiś czas