Wpis z mikrobloga

#astronomia #kosmos #fizyka

księżyc podczas zaćmienia prawie idealnie przykrywa słońce z naszej perspektywy. czy to jest normalne w kosmosie, jakie są szanse na taki księżyc? czy księżyce standardowo ustawiają się w takiej odległości od gwiazdy, żeby z zamieszkałej planety widać było ładne zaćmienie?
  • 14
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@newnormal: ogólnie związek ziemia - księżyc że względu na różnice masy przypomina układ dwóch planet krążących razem.
Z tego co pamiętam to takie warunki nie są czymś powszechnie spotykanym.
  • Odpowiedz
@newnormal: księżyc nie przykrywa idealnie słońca - on tylko rzuca cień na fragment Ziemi, jak akurat jesteś w tym fragmencie na który rzuca cień, to masz zaćmienie. Nie ma tutaj jakiegoś "niezwykłego" stosunku odległości Ziemia-Księżyc-Słońce
  • Odpowiedz
Nie ma tutaj jakiegoś "niezwykłego" stosunku odległości Ziemia-Księżyc-Słońce

@Heart: słońce jest około 400 razy dalej od ziemi niż księżyc a także około 400 razy większe niż księżyc, dlatego dochodzi czeasem do zaćmienia całkowitego.
  • Odpowiedz
@newnormal: Jak w kosmosie to raczej ciężko stwierdzić, skoro ledwo wykrywamy planety krążące dookoła innych gwiazd, a co dopiero mówić o ich księżycach.

W Układzie Słonecznym całkowite zaćmienia zdarzają się np. na Jowiszu (cienie księżyców galileuszowych na jego tarczy można obserwować amatorskim teleskopem - sam widziałem), nie jestem pewien jak na innych planetach (na Merkurym, Wenus i Marsie na pewno nie ;) ).

Na Ziemi mamy dość szczególną sytuację w związku
  • Odpowiedz
@newnormal: Czy za dużo szczęścia to ciężko oceniać. Nie ma danych, żeby choćby oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia takiego układu.
Plus nawet jeśli prawdopodobieństwo jakiegoś zdarzenia jest małe, to gdzieś i kiedyś w końcu i tak się wydarzy ;) Zbiegi okoliczności czasami się zdarzają.
  • Odpowiedz
@newnormal: Pytanie, mamy szczęście że nasza cywilizacja rozwinęła się na akurat takiej planecie, gdzie następują całkowite zaćmienia? Czy może nasza cywilizacja powstała, bo na rozwój naszego gatunku wpłynęły całkowite zaćmienia? Takie wydarzenia są niesamowitym bodźcem pobudzającym wyobraźnię, mogą tworzyć całe kanony religijne. Kto wie, czy to nie właśnie takie astronomiczne koincydencje umożliwiły powstanie ludzkości, jaką znamy.
  • Odpowiedz
@fizyk20: amatorskim sprzętem widać jeszcze tranzyty na Saturnie, tranzyt tytana jest podobnie trudny jak tranzyty na jowiszu. Problemem jest to że następne takie wydarzenie pod koniec 2024 , ale już w 2023 można będzie się pokusić o inne tranzyty na Saturnie, zobaczę co uda się zdziałać ;)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Al_Ganonim: tak samo można powiedzieć że mamy szczęście że ziemia ma idealne warunki do stworzenia życia, albo mamy szczęście że trafiliśmy na okienko w którym może powstać rozwinięte życie. Zacmienie słońca to dodatkowe szczęście wpływające raczej na kulturę a nie na samo powstanie życia.
  • Odpowiedz
@newnormal: Tak mi się skojarzyła taka wypowiedź:

Earth’s Moon is about 1/400th the diameter of the Sun, but it is also 1/400th as far from us, making the Sun and the Moon the same size on the sky — a coincidence not shared by any other planet–moon combination in the solar system, allowing for uniquely photogenic total solar eclipses.

Neil deGrasse Tyson
  • Odpowiedz